UWAGA!

Prezydent przed absolutorium

 Elbląg, Prezydent przed absolutorium
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

-  Budżet za rok ubiegły był bardzo dobry, wykonaliśmy go praktycznie w 100 procentach, a nawet ponad – mówi Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. W czwartek (25 czerwca) radni będą glosować na udzieleniem prezydentowi absolutorium.

- Budżet za rok ubiegły był bardzo dobry, wykonaliśmy go praktycznie w 100 procentach, a nawet ponad – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga, na dzisiejszej konferencji prasowej.

W 2019 r. budżet po stronie dochodów i przychodów wynosił w styczniu 679 mln zł, po wszystkich zmianach w trakcie roku wyniósł 747 mln zł, ostatecznie został wykonany w wysokości 754 mln zł. Analogiczne liczby dotyczące wydatków i rozchodów wynoszą: 679 mln zł, 747 mln zł i 731 mln zł. Zadłużenie miasta wyniosło 298 mln zł, co stanowi prawie 43 proc. dochodów miasta. - Bardzo dobrze oceniam wysokość nadwyżki budżetowej i proces oddłużania miasta. Na koniec roku 2019 wskaźnik zadłużenia wynosi 42,83 proc. Jest to bardzo dobra sytuacja finansowa, która w razie czego pozwoli nam na korzystanie z takich instrumentów finansowych jak obligacje i kredyty – kontynuował Witold Wróblewski.

A co się nie udało? - Wszystko się udało, to co planowaliśmy, to 100 proc. dochodów zostało wykonanych. Zakładaliśmy dofinansowanie z funduszu Polska-Rosja na inwestycję na „Dolince”. Nie udało się nam pozyskać funduszy z tego programu, ale pozyskaliśmy 8,9 mln zł na ten cel z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ta inwestycja przesunęła się w czasie. Druga kwestia to Centrum Seniora w budynku po byłym gimnazjum przy ul. Lotniczej. Złożyliśmy wniosek do funduszy norweskich, doszliśmy do drugiego etapu. Konkurencja była, niestety, na tyle silna, że odpadliśmy – wyjaśniał prezydent Elbląga.

Z arytmetyki w Radzie Miasta wynika, że Witold Wróblewski absolutorium za wykonanie budżetu za 2019 rok otrzyma bez problemu.

 

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Bez komentarza.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  4
  Już niedługo wieś Elbląg(2020-06-24)
 • Plusy dodatnie Wróblewskiego : zniszczenie Bażantarni, zafundowanie dużej podwyżki cen ciepła od września (tajna umowa), modernizacja oczyszczalni ścieków za ponad 200 mln zł - taniej byłoby wybudować nową, a z tym związane będą podwyżki cen wody, muzealny stan tramwajów i autobusów, bubel - tor Kalbar, katastrofalny stan ulic, szopka związana z "remontem"mostów rz. Elbląg, "cudowny"pomysł wybudowania biurowca na Wyspie Spichrzów - pisać dalej ? Mógłby dużo więcej spie.. - a nie sp.. - i dlatego ma absolutorium
 • Jest pięknie, cudownie, wspaniale, rozwojowo, ambitnie, prężnie, nowocześnie, ludzie szczęśliwi, uśmiechnięci, z dobrą pracą, z podwyzkami, z nagrodami, Lepiej nie bylo nigdy wcześniej, brawo
 • Co za samozachwyt ?? Powiadają, że bęben głośny, bo pusty. "Taki mamy klimat "ostatnio w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  6
  pampi-ZAWADA(2020-06-24)
 • Wróbelek a cały w skowronkach; )
 • Haha. .. wszystko się udało huraaaa. Smród bród i ubóstwo ale wszystko tak właśnie miało wyglądać. Miasto z długami a on bełkocze o nadwyżce. Skoro wszystko się udało to czemu Olimpia nie może/nie chce grać w I lidze. Skoro jest nadwyżka i wszystko nam wychodzi. Bajki opowiada w żywe oczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  3
  Precz z komuną(2020-06-24)
 • a moim zdaniem Wróblewski musi ODEJŚĆ
 • Kolejny rok bez odkrytego kąpieliska w mieście. Całe szczęście, że wszystko się udało. Nie ogarniam. Naprawdę.
 • niedawno był płacz i lament że budżet pusty. .. .i trzeba ciąć etaty w szkolach najbiedniejszym. .pracownikom obsługi a teraz po cięciach etatów i przymusowych odejsciach na emeryture. .. poprawiło się. .. tylko komu . .. .. absulutorium elemelkowi. .za co za biede ubostwo w miescie zacofanie ale komu dobrze to dobrze. .. .kolesiom wielebnego grzejacym. dyrektorskie stołki będąc na emetyturze. .. .z takim podejściem po żyjemy. .. .a za dłużenie miasta z aleje. ..
 • @Skaldowie - ALE niedługo odleci. .. .Ze stołka. .
 • Panie i Panowie radni miasta Elbląg A może nie udzielić absolutorium i tym samym zacząć nowe otwarcie w naszym mieście?!
 • @Skaldowie - mieszkancy elbląga niech mu zrobia niezle absolutorium. .. za caloksztalt. .najlepiej pikietę pod urzędem miejskim. .. z tytułu super zadowolenia
Reklama