UWAGA!

Prezydent troszczy się o armię

 Elbląg, Prezydent troszczy się o armię
fot. Anna Dembińska

Prezydent Elbląga Henryk Słonina przypomina, co zrobił w sprawie 13 Pułku Przeciwlotniczego oraz 14 Batalionu Remontu Lotnisk - jednostek, które mają "wyprowadzić się" z naszego miasta. Wskazuje na liczne pisma, które wysłał do ministrów, a  nawet premiera i prezydenta RP oraz na przeprowadzone rozmowy. Twierdzi, że zrobił wiele. Poniżej prezydenckie oświadczenie.

W kontekście toczących się dyskusji na temat starań o pozostawienie w Elblągu 13 Pułku Przeciwlotniczego oraz 14 Batalionu Remontu Lotnisk pragnę raz jeszcze przypomnieć, że od ponad roku podejmuję działania w tej sprawie, o czym wielokrotnie informowały zarówno lokalne, jak i ogólnopolskie media.
       Pierwsze interwencje w tej sprawie wystosowane były do Ministra Obrony Narodowej i Szefa Sztabu Generalnego w lipcu 2009 roku. Po negatywnej odpowiedzi udzielonej na pisma wystosowałem listy również do Prezydenta RP, Premiera, Marszałka Sejmu.  Jesienią ubiegłego roku osobiście rozmawiałem z Ministrem Bogdanem Klichem, podczas jego pobytu w Elblągu na temat pozostawienia tych, jakże ważnych dla miasta jednostek. Minister poinformował wtedy, że decyzja o przeniesieniu 13 Pułku podyktowana jest względami społecznymi, przekazał również, że 14 Batalion pozostanie w Elblągu. Niestety, po około dwóch tygodniach i w tej sprawie przyszła negatywna decyzja.
       Podjąłem więc dalsze działania - zebrałem szczegółowe dane na temat kosztów przeniesienia 13 Pułku do Gołdapi. W kolejnych pismach przekonywałem, że decyzje te nie mają żadnego uzasadnienia zarówno ze względów wojskowości i bezpieczeństwa, jak i społecznych i ekonomicznych. Wielokrotnie na ten temat rozmawiałem również w kręgach wojskowych. Z zebranych materiałów wynika bowiem, że koszty przeniesienia jednostki do Gołdapi będą kilkakrotnie wyższe niż pozostawienie jej w Elblągu.
       Adresatem jednej z interwencji w tej sprawie był także Minister Finansów. W piśmie do niego wykazywałem, że decyzje MON o przeniesieniu jednostek, nie służą rozwojowi kraju i są niespójne z podejmowanymi działaniami Rządu na rzecz poprawy finansów, że jest to tylko generowanie niepotrzebnych kosztów i marnotrawienie publicznych pieniędzy. Niestety, przedstawione argumenty, również nie znalazły poparcia.
       Nie zgodzę się więc z tezą Pana Cezarego Balbuzy, że elbląscy politycy nie zajmują się lobbowaniem i nie wykazują takiej  operatywności, jak politycy z Gołdapi, bo jest to zbyt duże uogólnienie. Miałem jednak nadzieję, że w tych rozmowach, które odbywałem decydujące znaczenie będą miały merytoryczne argumenty, które jednoznacznie przemawiają za pozostawieniem jednostek w Elblągu, a nie powiązania polityczne, jak to ma miejsce.
      
Henryk Słonina, prezydent Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ciekawski Cytat :-"Prezydent troszczy się o (...)" .własna kieszeń ,aby jak najwięcej pieniedzy wydrzeć od Elblążan sobie i towarzyszom z UM ELBLAG .A na pewno .wkrótce znow przyzna sobie i swoim "znajomym z urzędu " nagrody za nic nie robienie ,podczas kończącej sie kadencji urzędowania .Pamiętacie jaka premie sobie przyznal prze świetami Bozego narodzenia ,za "wybitny wklad " pracy na rzecz miasta ?Towarzyszu S .Panski czas minął . Bo priorytemem dla obecnej wladzy w Elblagu jest...MODRZEWINA : JA SIĘ NIE BOJE MOWIĆ GLOSNO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-03)
 • przed wyborami mu się przypomniało, że 'zrobił wiele' a gdzie efekt?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciekawski2(2010-09-03)
 • Super uwielbimy ludzi którzy tyle mówią, ale osobiscie interesują mnie konkrety co dzieki temu gadaniu stało się pożytecznego realnego
 • Kondek Krytykować prezydenta miasta jast najprostrza sprawa. Ciekawy jestem co Pan zrobił dla miasta Panie Ciekawski Pan ma tyle pojęcia o gospodarce co brudu za paznokciem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kondek(2010-09-03)
 • Ciekawski Panie Kondek, jest pan "obrońca obecnego ukladu " w UM Elblag ?jeśli tak, to gratuluje wyboru. Pan pewnie chyba ma "co do garnka włozyć ' i prezio tez.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-03)
 • Tak skutecznie Pan Prezydent lobbował że decyzje w MON już zapadły i to Gołdap będzie czerpał korzyści z przeniesienia jednostki a nasze miasto które w dużej mierze na armii się opiera ubożeje, tak trzymać Panie Heniu !!! Widocznie ma Pan małą siłę przebicia, może już czas pielić działkę w ogródku. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czesio hydraulik(2010-09-03)
 • Nawet wojsko z tej dziury zabierają. Elbląg miasto emerytów takich jak prezydent.
 • Czesio hydraulik wracaj do szkoły dokończyć(zacząć?) edukację. Nazwa miasta Gołdap, to r. żeński. Ta Gołdap, tej Gołdapii. Gałganie :))
 • Ciekawski to Florek. Błagam cię człowieku nie wypowiadaj się o sprawach które ciebie nie dotyczą. Chlapiesz jęzorem a w wojsku pewno nigdy nie byłeś. Sprawnych inaczej nie biorą. .. .
 • Moim zdaniem to jest tzw >Musztarda po obiedzie< Wojsko odejdzie, bezrobocie wzrośnie. Pan u władzy teraz wypisuje że zrobił to zrobił tamto a tak naprawdę to robi wszystko aby im tam na stołku było ciepło, miło i bez kłopotów heh czyżby kombinował aby jeszcze poprezdentować x lat ?. Ja np nigdy nie głosowałem na niemiłościwie nam panującego Prezydenta Elbląga i pytam się ? Kto go wybrał?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wk...ny(2010-09-03)
 • Winny się tłumaczy. Słoma wygrał, to nie musi. A wojsko pomaszeruje do Gołdapi, bo takie są rozkazy polityków.
 • i gdzie ja teraz grochówkę zjem ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dżabullani(2010-09-03)
Reklama