UWAGA!

Priorytet - bezpieczeństwo na drogach

Elbląg, Priorytet - bezpieczeństwo na drogach
(fot. KMP)

Elbląg jest miastem bezpiecznym. Z roku na rok maleje liczba przestępstw, zwiększa się natomiast wykrywalność ich sprawców. Sielanka? - Nie do końca - mówi mł. insp. Marek Osik, komendant miejski policji w Elblągu. - Mniej jest pospolitych przestępstw kryminalnych, lecz na ich miejsca „wskoczyły” m.in. przemoc w rodzinie, molestowanie seksualne, oszustwa internetowe. Poza tym nie jest bezpiecznie na drogach.

Od miesiąca Komenda Miejska Policji w Elblągu ma nowego szefa - jest nim mł. insp. Marek Osik. To człowiek wiekiem młody (rocznik 1969), lecz o bogatym doświadczeniu zawodowym. Służbę rozpoczął w roku 1988, jeszcze w szeregach Milicji Obywatelskiej. Dwa lata później pracował w elbląskiej prewencji. Przeszedł wiele awansów zawodowych: był m.in. zastępcą Komendanta Rejonowego Policji w Elblągu, zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Malborku, Komendantem Powiatowym Policji w Nowym Dworze Gdańskim, pracował także w CBŚ w Olsztynie oraz na stanowisku zastępcy naczelnika Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Gdańsku.
     - Policja jest jedną z niewielu instytucji, w których można nawet kilkanaście razy awansować - przyznaje mł. insp. Marek Osik. - Ja zawsze chciałem się kształcić i rozwijać, stąd moje kolejne, wyższe stanowiska służbowe.
     Komendant Osik tradycje mundurowe ma we krwi. - Pochodzę z takiej rodziny - wyjaśnia. - Mój ojciec był żołnierzem, wielu innych członków rodziny również pracowało w mundurze, więc i ja nie wyobrażałem sobie innej drogi. Pozostawała tylko kwestia wyboru koloru munduru - ja wybrałem niebieski, policyjny. Nawet żonę wybrałem sobie „mundurową”, bo pracuje w Straży Granicznej - dodaje. - Patrząc na syna, myślę, że tradycja będzie kontynuowana.
     Obsadzenie stanowiska Komendanta Miejskiego policji w Elblągu nowym człowiekiem pozwala sądzić, że jednostkę czekają zmiany. - Zmiany już zachodzą - mówi Marek Osik. - Mam dwóch nowych zastępców – podinspektor Dorotę Macoch i nadkomisarza Roberta Muraszko. Innych zmian personalnych nie planuję. Będę pracował z tym zespołem, który tu zastałem. No, chyba, że ktoś sam zrezygnuje.
     Nie chodzi jednak tylko o plany personalne. - Powołałem dwa zespoły, które mają ocenić struktury w pionie kryminalnym i prewencyjnym - mówi komendant. - Jeżeli przedstawią mi racjonalne pomysły, dobrze je umotywują i przekonają mnie do nich - będą zmiany.
     Komendant Osik podkreśla, że kierowana przez niego komenda ma takie same problemy, jak większość jednostek policji w kraju. - Potrzebujemy nowoczesnego sprzętu i środków transportu - przyznaje. - Mieszkańcy widzą, jakimi samochodami poruszają się policjanci, nie ma więc co się oszukiwać - pojazdy nie są najnowsze i w najlepszym stanie. Niektóre są wykorzystywane w służbie od 1992 r.
     - Bardzo mi również zależy na przeprowadzeniu pełnej informatyzacji elbląskiej policji mówi komendant. - Chodzi mi o nowoczesne rozwiązania, które pozwolą stercie dokumentów zniknąć z biurek - po prostu będą one istniały w komputerze. Przyspieszyłoby to pracę policjantów, którzy mniej czasu spędzaliby za biurkiem, a więcej w terenie. Mamy XXI wiek, a dzielnicowi nadal chodzą do mieszkańców z notesikami - kontynuuje. - Nie lepiej byłoby, gdyby mogli pracować na laptopach i wszystkie dane mieć zawsze pod ręką? Wiadomo jednak, problemem są pieniądze, a raczej ich brak. Musimy racjonalnie gospodarować tym, co mamy.
     To bolączki policjantów, choć nierzadko wpływają i na nas. A czy elblążanie mogą w swoim mieście czuć się bezpieczni?
     - Elbląg jest bezpiecznym miastem - zapewnia komendant. - Ilość poważnych przestępstw z roku na rok maleje, zwiększa się natomiast wykrywalność ich sprawców. Nie oznacza to oczywiście, że policjanci mają mniej pracy. Mają jej sporo, tylko innego rodzaju. Teraz pospolite przestępstwa kryminalne zastąpiły takie czyny, jak przemoc w rodzinie, molestowanie seksualne, przestępstwa internetowe, wyłudzenia kredytów, oszustwa. Żaden policjant chyba nie myśli, że jest możliwe wyłapanie wszystkich przestępców - dodaje.
     Niezbyt dobrze prezentuje się sytuacja na drogach. - Bezpieczeństwo w ruchu drogowym to priorytet - podkreśla mł. insp. Marek Osik. - W elbląskiej komendzie brakuje komórki za to odpowiedzialnej. Rocznie na naszych drogach ginie 5 tysięcy osób, a, dla porównania mamy, „tylko” ok. tysiąca zabójstw. Będziemy pracować nad tym, by drogi stały się bezpieczne - zapewnia komendant.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • "maleje liczba przestępstw, zwiększa się natomiast wykrywalność " BUHAHAHAHAHAHA Uważaj bo niedługo będziecie mieli więcej przestępców jak przestępstw. Co roku ta sama śpiewka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kultywator(2008-08-04)
 • Zmalała liczba przestępstw. .. ale dlatego, że większość z tych co je popełniali wyjechało z kraju. Takie jest moje skromne zdanie.
 • W następnym podsumowaniu :"mamy przestępców ponad stan teraz czekamy aż popełnią przestępstwa"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Isaura(2008-08-04)
 • Mi się wydaje, że ilość przestępstw się zmniejsza, bo coraz mniej ludzi je zgłasza, bo nie wierzy w skuteczność organów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2008-08-04)
 • hja ha ha ha ha ha ha milicja drobnych przestepstw nie potrafi rozwiazac!!! a co dopiero z tymi duzymi ha ha ha ah ahh a
 • Paniczyków z drogówki trzeba trochę pogonić do roboty, bo im się w głowach przewraca. Dotyczy to większości panów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jamess(2008-08-04)
 • znam marka z podwórka. zawsze był ambitny i pracowity a ponadto uważam że jest swietnym fachowcem i ze ma pojecie o tym co robi. powodzonka marek!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  macio72(2008-08-04)
 • Komendancie Nasz Nowy wpłyń choć trochę na oznakowanie ścieżek (mogą być znaki poziome jak i pionowe) - www.bikerelblag.hg.pl
 • Problem nie tkwi w sprzataniu, ale w nie brudzeniu! Moze to troche trywialne, ale prewencja to także wychowanie młodych i starych. .. .. co do ogniwa ruchu drogowego to prosze poprosic o zwrot 10 etatów z Olsztyna. .. .przeznaczonych na etaty biurowe. .. .
 • Może i jest bezpiecznie ale i tak uważam że powinniśmy zachować rozsądek na drogach. Jeżdżąc samochodem jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie ale i za innych uczestników ruchu. Dlatego co po niektórzy powinni o tym pamiętać i nie szaleć na drogach.
 • jako pracownik szkoły podstawowej Nr 4 dwukrotnie w ciagu dnia przechodze przez pasy oznaczone na czerwono jako miejsce szczegolnie niebezpieczne. Miejsce jest dobrze oznaczone klika dni temu zawieszono duze wręcz wielkie tablice informujace o tym bardzo niebezpiecznym przejsciu, co z tego kiedy kierowcy w tym miejscu wogole nie zwalniaja, pieszy moze stac i stac i zaden du. .. .sie nie zatrzyma. Tu trzeba chyba radaru, zeby sie przekonac ile mozna tu zarobic pieniedzy za mandaty za przekroczenie predkosci. W tym miejscu w kwietniu był bardzo niebezpieczny wypadek, dokładnie 01.04.2008 dupek potracil kobiete pracownika złobka, przechodza tam matki z dziecmi i do szkoly i do żłobka, to wszystko co jest zrobione to duzo i malo. to trzeba z boku dokladnie przanalizowac, obserwowac co sie dziej, same ladnie nowiutkie znaki nic nie zaltwia jak mamy kierowcow DEBILI/
Reklama