UWAGA!

Prof. Jerzy Hausner na Forum Debaty Publicznej

 
Elbląg, Goście Forum Debaty Publicznej: (od lewej) marszałek wojeództwa Jacek Protas, prof. Jerzy Hausner, Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos
Goście Forum Debaty Publicznej: (od lewej) marszałek wojeództwa Jacek Protas, prof. Jerzy Hausner, Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos (fot. WS)

Głównym gościem piątkowego (16 marca) Forum Debaty Publicznej w „Światowidzie” był prof. Jerzy Hausner, były wicepremier, jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów, autor koncepcji ciągle jeszcze zbyt śmiałych, by politycy chcieli je realizować. Świetny mówca, interesujący punkt widzenia na wiele polskich spraw – wizyty takich osobowości są z pewnością cenne dla Elbląga.

Obok prof. Hausnera przy stoliku zasiedli marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i prezes Grupy Lotos Paweł Olechnowicz, a spotkanie prowadził niżej podpisany.
       Prof. Jerzy Hausner był wicepremierem, ministrem w rządach Leszka Millera i Marka Belki, firmował swoim nazwiskiem rządowy plan naprawy finansów publicznych, tzw. plan Hausnera, który w większości nie doczekał się realizacji. Jest też współtwórcą projektu umowy społecznej – podpisanego w maju 2011 „Paktu dla kultury” i członkiem Rady Polityki Pieniężnej.
       Ponieważ elbląskie spotkanie z prof. Hausnerem poświecone było kulturze i ekonomii, oto kilka jego wcześniejszych wypowiedzi na ten temat:
      
       „Kultura to ostatnia dziedzina życia publicznego, która nie została w pełni zreformowana po 1989 r. Chociaż pod koniec lat 90. państwo przekazało samorządom większość muzeów, teatrów, filharmonii i galerii, to jednak sposób ich działania pozostał na ogół taki sam. Ponad 70 proc. ich budżetu pochodzi z dotacji organizatora. Większość kosztów pochłania utrzymanie budynków i wynagrodzenia, zaledwie 10 do 20 proc. środków przeznaczona jest na działalność. System nastawiony jest na trwanie, a nie na rozwój...”
      
       „Trzeba wytrącić ten układ z inercji. Zmienić podstawowy element – instytucję kultury. Dziś ta instytucja jest dziwolągiem prawnym, finansowym i organizacyjnym. To zakład pracy z poprzedniej epoki. Trzeba dopuścić różne formy prawne: nie tylko podmioty publiczne, ale społeczne i prywatne. Samorządy muszą mieć możliwość wyboru, czy chcą same prowadzić biblioteki, domy kultury, teatry, czy może wolą zlecić to organizacjom pozarządowym albo osobom prywatnym.”
      
       „Gdyby pan zobaczył, jak samorządy w ostatnich latach przestawiły się na współpracę z organizacjami pozarządowymi, toby pan nie miał wątpliwości, że to dobre rozwiązanie. Po wejściu w życie ustawy o pożytku publicznym, której byłem współautorem, samorządy nauczyły się, że czasami lepiej jest zlecić prowadzenie domu opieki sektorowi pozarządowemu, bo to tańsze i bardziej efektywne, niż brać na siebie garb zarządzania. Samorządy nie muszą organizować same festiwali, mogą wybierać kompetentnych organizatorów...”
      
       „Jeśli chcemy ukształtować u nas proinnowacyjny model rozwojowy, to zmianom gospodarczym muszą zacząć towarzyszyć adekwatne przemiany społeczne i instytucjonalne w takich obszarach, jak kultura, edukacja, szkolnictwo wyższe i nauka. [...] Muszą zatem zostać przeprowadzone zasadnicze zmiany w administracji publicznej i gospodarce. I tylko w ten sposób będzie można przełamać wewnętrzny dryf rozwojowy, a zarazem sprostać zewnętrznym wyzwaniom, z których najważniejsze to:
       – wzmocnienie potencjału kreatywnego jako warunek zapewnienia innowacyjności i trwałej konkurencyjności gospodarki;
       – dokonanie głębokich zmian w systemie edukacji pod kątem rozwijania edukacji dla kreatywności, edukacji kulturowej, edukacji medialnej oraz edukacji obywatelskiej;
       – kształtowanie przestrzeni publicznej generującej aktywność obywatelską i twórczą.”
      
       W Elblągu prof. Jerzy Hausner mówił rzeczy równie interesujące. Na tyle interesujące, że przybyłym na spotkanie elblążanom wydało się ono zbyt krótkie. Inna sprawa, że przybyli nie zapełnili małej sali kina „Światowid”, co w szanującym się mieście nie powinno się zdarzać. Nie było też przedstawicieli władz miasta i radnych (z jednym wyjątkiem – radnego Ryszarda Klima), a oni przede wszystkim powinni być zainteresowani nowymi koncepcjami ekonomicznymi dla Polski.
      
       Zobacz relację telewizyjną ze spotkania przygotowaną przez eswiatowid.pl.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie było też przedstawicieli władz miasta - a czemu by mieli ? z pogardą patrzą na wszystko i na wszytskich uważam również ze strach nie pozwolił im przybyc bo by trzebaby usłuszec jak są nieudolni.
 • " jeden z najwybitniejszych polskich ekonomistów" ? --- Kto o wybitnosci decyduje? Moze wybitni reporterzy portelu?
 • Przyjechali, pogadali. .. wyjechali. I co z tego ? Kompletnie nic. Głosy na puszczy.
 • Tak, te wszystkie debaty są niezwykle ważne dla rozwoju "naszego" regionu. Konkluzja zawsze taka sama - województwo szuw-bag ma ogromny potencjał, lecz jeszcze niewykorzystany. Jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami zatem.
 • Kolego trzy linki wyżej prof. Hausner przewidział to co nieudolnie na łapu-capu robi Tusk reformę emerytalną. Jego program miał rece i nogi, opór społeczny był wtedy za duży i wzrost gospodarczy, nikt nie myślał że będzie gorzej poza profesorem
 • trele morele o naprawianiu socjalizmu dla jeszcze wierzących w niego, przez nadzianych facetów którzy już w niego wierzyć nie muszą.
 • Takich wizjonerów to suka pełna d. .. nosi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bezpośredni(2012-03-22)
 • Debata? Jaka to debata gdy publiczność nie mogła zadawać pytań! To było raczej wysłuchanie publiczne!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jaculek(2012-03-22)
 • " W Elblągu prof. Jerzy Hausner mówił rzeczy równie interesujące. .. przybyli nie zapełnili małej sali kina „ Światowid” , Nie było też przedstawicieli władz miasta i radnych". .czyli co dla jednych jest 'wazne" dla drugich nie musi co było przykładem "debaty publicznej" chyba głupio sie zrobiło tym "madralinskim" na podescie ze nikogo to nie interesuje?? - NUDA, bo sami wiemy jak jest bez ich debat za czyja kase???
 • na "elblag 24 kropka pl" jest ciekawy artykuł pt. Czy prezes EPEC popełnił przestępstwo? i mowa jest w nim nawet o naszym grzesiu!
 • jaaa ale sensacyjny jestes. co nas to obchodzi o jakims prekrecie? plotkarzy!! wez sobie ten protal wsadz w nos i cisz sie do rana, zenada!! co nas ten ploty obchodza? co mamy z tego?? zyjesz tymi wymiocinami?? plotkarzu???
 • mowa o waszym grzesiu nie o moim nie znam go i nie obchodzi mnie co robi jakis grzes
Reklama