UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Projekt budżetu miasta. Cięcia, deficyt i więcej pieniędzy na wynagrodzenia

 
Elbląg, Projekt budżetu miasta. Cięcia, deficyt i więcej pieniędzy na wynagrodzenia
(fot. Witold Sadowski)

Projekt budżetu Elbląga na przyszły rok nie napawa optymizmem. Deficyt jest planowany na 30 milionów złotych i ma być pokryty poprzez emisję kolejnych obligacji. Będzie mniej pieniędzy na kulturę i dotacje dla klubów i organizacji sportowych. O 2-3 procent wzrosną wydatki na wynagrodzenia samorządowych pracowników. To na razie projekt, decyzję o ostatecznym kształcie budżetu będzie podejmowała nowa Rada Miejska.

Projekt budżetu Elbląga na 2015 rok jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Miejskiego. Co można z niego wyczytać? Między innymi to, że dochody i wydatki miasta w przyszłym roku będą znacząco niższe od planowanych w 2014 roku: dochody o 47 milionów, wydatki o 60 milionów złotych. Największy spadek dotyczy planowanych dochodów z miejskiego majątku. W 2014 roku mają one wynieść 72 miliony złotych, przyszłym roku plan przewiduje 33,5 miliona zł. Mimo ograniczenia wydatków nie udało się uniknąć deficytu. Projekt budżetu przygotowany przez Jerzego Wilka i jego współpracowników przewiduje, że wydatki będą większe od dochodów miasta o 30 milionów złotych. Brakującą kwotę miasto ma pozyskać z emisji kolejnych obligacji.
      
       Więcej na wynagrodzenia
      
Z projektu budżetu wynika, że w przyszłym roku wzrosną wydatki miasta na wynagrodzenia dla pracowników samorządowych. I tak w Urzędzie Miejskim wydatki mają wzrosnąć o 2 procent (z 17,39 mln do 17,76 mln), w szkołach podstawowych o 3,28 proc, w przedszkolach - o 2,29 proc., w żłobkach - o 3,21 proc, w Powiatowym Urzędzie Pracy – o 4,29 proc. (w sumie wydatki miasta na działalność PUP wzrosną z 3,18 mln do 3,36 mln zł, a więc o 5,29 proc.)
       O 7 procent mają wzrosnąć wydatki na promocję miasta (z 1,14 mln zł do 1,23 mln), najwięcej na tym skorzysta Biuro Prezydenta Miasta, gdzie wydatki w porównaniu z bieżącym rokiem mają wzrosnąć o prawie 400 tysięcy złotych.
      
       Cięcia w kulturze i sporcie
      
Na nowym budżecie miasta stracą instytucje kultury i kluby sportowe. Cięcia dotkną Galerię El (dotacja zmniejszy się z 1,29 mln do 944 tys. zł), Elbląską Orkiestrę Kameralną (z 1,72 mln do 1,5 mln) i Bibliotekę Elbląską (o 160 tys. mniej niż w tym roku). Pula dotacji dla klubów i stowarzyszeń sportowych zmniejszy się o 3,8 proc. (z 3,46 mln do 3,33 mln zł). W budżecie znalazło się natomiast 500 tysięcy złotych na remont stacji uzdatniania wody na basenie przy ul. Robotniczej.
       Prezydent w projekcie budżetu zakłada, że w przyszłym roku wzrosną wpływy miasta z podatku PIT i CIT (o 6,91 proc.), o połowę - z 27 mln do 14 mln - spadną natomiast dochody ze sprzedaży majątku miasta (grunty, zabudowane nieruchomości, wykup mieszkań). Z kolei 12 milionów złotych w 2015 roku miasto przeznaczy na spłatę dotychczasowych zobowiązań.
      
       Flagowe inwestycje
      
W przyszłorocznym budżecie flagową miejską inwestycją jest budowa Centrum Rekreacji Wodnych (wydatki 16 mln złotych spośród planowanych 26 mln). Do tego trzeba doliczyć 1,6 mln złotych na przebudowę ulicy Moniuszki (cała inwestycja rozłożona w czasie ma kosztować prawie 6 mln zł). Kolejny rok inwestycji przeciwpowodziowych będzie kosztował 4,6 mln zł, rozwój sektora e-usług – 1,8 mln, remont wiaduktu wzdłuż ulicy Nowodworskiej – 2,5 mln zł, przebudowa ulicy Częstochowskiej – 1,7 mln, budowa ścieżki rowerowej z Bielan do Zajazdu – 1,6 mln oraz kolejny etap remontu stadionu – 2,5 mln zł. W sumie inwestycje mają kosztować 47,5 miliona złotych.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Pytam kto uchwalił taki budżet???? Gdybym tak rządziła we własnym gospodarstwie domowym już dawno poszłabym z torbami. Niech ktoś mądry to powtórnie przeanalizuje. Priorytetem dla mnie jest likwidacja PUP w takim widzie jaki teraz jest (to jest kocioł bez dna, który nigdy nie miał nic dobrego w sobie).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  40
  3
  tylkomojegomiastamiżal(2014-11-24)
 • A priorytetem Wilka jest wzrost wynagrodzenia na swoje biuro.
 • Wilk będzie robił jak chce. .. .. Najbliższe 4 lata mamy wywalone !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  33
  8
  100%Elblążanin(2014-11-24)
 • Życie na kredyt, to rozwiązania Jerzego Wilka na zaspokojenie własnych marzeń. Tak wygląda "troska" o miasto gospodwrza Wilka, dbającego o swje ambicje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38
  10
  wiza(2014-11-24)
 • Czymże jest 400.000zł w stosunku do 16 milionów? Nie chcę tu bronić Wilka, bo to jest osoba nie z mojej bajki. Jednak zwróćmy uwagę, że gdyby zrezygnować z bezsensownej inwestycji w centrum wodno-rekreacyjne, to deficyt na przyszły rok wyniósłby zaledwie 14mln zł, a nie 30mln. Do tego skasować dotacje na EOK, obciąć pensje urzędasów i nasze miasto nie zaciągałoby kolejnych długów. EOK to jakaś kpina. W ciągu tego roku zagrali chyba jedynie dwa koncerty dla mieszkańców naszego miasta, za które nie trzeba było płacić, a 1,7mln z naszej kieszeni pociągnęli. To jakiś żart. Czas najwyższe odebrać te dotacje i zacząć spłacać zadłużenie. Jak można zaczynać nowe inwestycje, kiedy mnóstwo długów jest zaciągniętych? Chora polityka. Elblążanie jednak dalej z klapkami na oczach idą i zaznaczają ludzi, o których ksiądz powiedział w kazaniu albo TVN w swojej audycji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  6
  a-n-t-y-d-e-m-o-k-r-a-t-a(2014-11-24)
 • A co z podwyżkami dla instytucji kultury? Od czterech lat bez jakichkolwiek podwyżek a związki zawodowe grzeją tyłki w ciepełku i atakują dyrektorów!!!
 • Ludzie, elblążanie głosujcie na Pana Wróblewskiego, on reprezentuje najbardziej uczciwą partię w kraju. Aby żyło się lepiej, wszystkim. ..
 • A czternastej pensji nie będzie ??!!!!!
 • Komuno wróć, Wróblewski na prezydenta !!!!!
 • Tendencyjny artykuł - cały czas płacimy za rozrzutność Ekipy Słonina-Wróblewski oraz Nowaczyk-PO. Myśleliście ża jak oni odeszli to ich długi zostały anulowane ?
 • Pieniąźki dla urzędasów najważniejsze, reszta jest milczeniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  4
  ziomo(2014-11-24)
 • A co z marnotrawnymi inwestycjami Słoniny - Wróblewskiego na Modrzewinie oraz na ul. Mazurskiej Zakłady Mięsne stoją od ponad 10 lat ??
Reklama