UWAGA!

Prokuratura sprawdzi, kto finansował referendum

 Elbląg, Prokuratorzy sprawdzą czy partia Ruch Palikota dofinansowała referendum w Elblągu
Prokuratorzy sprawdzą czy partia Ruch Palikota dofinansowała referendum w Elblągu (fot. AD)

W najbliższych dniach zostanie wszczęte postępowanie prokuratorskie w sprawie domniemanego, nielegalnego dofinansowania przez partię Ruch Palikota referendum w Elblągu. Śledczy przesłuchali już szefa elbląskiej Platformy Obywatelskiej Jerzego Wcisłę, który złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Analizie zostanie poddane nagranie opublikowane przez tygodnik Newsweek, od którego wszystko się zaczęło.

Po tym, jak tygodnik "Newsweek" opublikował nagranie, na którym poseł Twojego Ruchu Wojciech Penkalski mówi, że partia przekazała na referendum w Elblągu 50 tys. zł, szef elbląskiej Platformy Obywatelskiej złożył do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa zarówno przez wskazanego posła, jak i jego partię.
       Początkowo prowadzono postępowanie sprawdzające dotyczą możliwości popełnienia przez posła Wojciecha Penkalskiego oraz jego organizację polityczną przestępstw: nielegalnego finansowania kampanii referendalnej oraz złożenia fałszywego sprawozdania finansowego z rozliczenia kampanii referendalnej do Państwowej Komisji Wyborczej przez partię Ruch Palikota.
       - Chodzi o czyn z art. 49 f ustawy o partiach politycznych zagrożony karą grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia do lat 2 – wyjaśnia Jolanta Rudzińska, zastępca Prokuratora Rejonowego. - Do sprawy, w charakterze świadka został przesłuchany Jerzy Wcisła, zabezpieczono nagranie, które było podstawą do zawiadomienia. Nagranie zostanie poddane oględzinom. Zostaną też przesłuchane inne osoby z tą sprawą związane, m.in. poseł Penkalski.
       Po przeprowadzeniu czynności procesowych okaże się, jakie i komu i czy w ogóle zarzuty mogą zostać postawione.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zastanawiajace jest jeszce jedno. .dlaczego ta wspaniała elbląska prokuratura nie wszszczęła jeszcze w 2013 roku postaepowania sprawdajacego pod katem zaistnienia przestepstwa finanasowania referendum przez PIS A OFICJALNIE MÓWIŁ O TYM SWOIM WILKOWYM GŁOSEM MILOŚCIWIE NAM PANUJACY PREZI J. WILK I CO NIC Z TEGO NIE TA OPCJA POLITYCZNA. .. TOC WIADOMO ŻE ŻADNA PROKURATURA W POLSCE ZE STRACHU PISIAKOM NIC NIE ZROBI A JAK JUŻ COS JEST NA RZECZY TO TAKIE CZYNIA WYGIBASY ŻE KOMUCHY PRZY NICH TO BYLI PRZEDSZKOALKI. .. WIADOMO JAREK NIE WYBACZA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  5
  PSIOREK(2014-03-03)
 • Ciekawe czy nasza wspaniala prokuratura Strzelca dorwie za ujawnianie informacji z sali sadowej. Nasz slynny MAriusz L. zlozyl juz doniesienie i w tym wypadku ma racje.
 • A co z finansowaniem PISowskim? Wilk głośno o tym mówił i czy ktoś to zmanipulował. Jakie jest działanie prokuratury w tym temacie ? Panie Wcisła proszę rozszerzyć zapytanie jak sami nie chca się tym zająć. Społeczeństwo chce wiedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  4
  ewcia2(2014-03-03)
 • To Strzelec był pokrzywdzonym, zresztą wygrał z Kuchejdą, i na jego wniosek jawność może być uchylona lub nie. Zresztą to właśnie Strzelca chroni ten paragraf, a nie Kuchejde. Skąd ten słynny ML wie, że własnie tak nie było ??? Czepiacie się byle czego, bo prawda wychodzi na wierzch. A za Penkalskiego i referendystów powinna wziąć się prokuratura, bo to co zrobili w egu woła o pomstę do nieba. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  mecenass(2014-03-03)
 • MariuszLewandowski-Fc Drogi Mecenasie wprost przeciwnie to Pan Kuchejda podlega ochronie prawnej a skoro jawność wyłączono to owo wyłączenie dotyczy wszystkich. Co do Referendystów to bądź uprzejmy się od. .. .. Co do Prokuratury to pełna zgoda - jest mało skuteczna i leniwa jak ślimak ale chroni bardziej interesów Platformy niż PiS-u. Parę ciekawostek jeszcze jest do pokazania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  4
  MariuszLewandowski-Fc(2014-03-03)
 • co znacza te literki Fc ? Jakiś zakon?
 • Fc jak Fantastyczny Człowiek, albo Ferdydurkie cytałem. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  JórekOgórek-Gb(2014-03-03)
 • Maniek, czas odkopać żelastwo i na Krym. Pewnie będziemy po przeciwnych stronach, ale to tak jak nasi Tatusiowie. W polsce i w Elblagu niech będzie pokój i spokój. Ludzie potrzebują tu pracy i bezpieczeństwa, młodzi perspektyw, a Ty znowu bronisz tych, których nie da się obronić i nie warto ich bronić, bo znowu wykorzystają Cię i oleją. Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  staryorzeł(2014-03-04)
 • A tak ogólnie to wiosna idzie i nawet elbląskie lenie ruszą na ryby, grzyby i inne dary natury, czego i Tobie życzę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  staryorzeł(2014-03-04)
 • Kto finansował referendum do tego nie potrzeba prokuratury wiadomo że budżet państwa wszystkie osoby pracujące w komisjach wyborczych nie dostały grosza od Pękalskiego:) Co innego jeśli chodzi o kampanię wyborczą przed referendalną tu mogą być środki partyjne. Ten tytuł i tekst to mylenie pojęć lub działanie na publikę. Wysiadam:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Lolelb(2014-03-04)
 • Pan Wcisła się ośmiesza atakując pana Pękalskiego to nie jest dla niego żaden przeciwnik widać to po wynikach wyborów samorządowych gdzie tak duża ilość radnych jest z poprzedniej rady, to nie jest styl osoby kandydującej do europarlamentu. Jeśli chodzi o finansowanie to pewnie chodzi o sławną ulotkę którą tak skutecznie rozreklamował jak dobrze pamiętam urzędnik miejski zgłaszając na policję, ja i pewnie wielu np nie widziałem tej ulotki w formie papierowej i pewnie byśmy dalej jej nie znali gdyby nie te sławne zgłoszenie do prokuratury czy na policję. To jeszcze nic najlepszą ulotką namawiającą do referendum były aneksy do umów wynajmu ZBK gdzie z budy tak budy bez c. o, łazienek, nie remontowane od wieków, które właściwie nadają się tylko do rozbiórki a jest tego ponad 30% w zasobach gminy otóż za te budy podnieśliście o 100% czynsz to była najlepsza ulotka referendalna za odwołaniem Was, sponsorowana przez miasto każdy to wie nie trzeba pisać do prokuratury. Mieszkańcy głosowali w referendum przeciwko biedzie i podwyżką a nie za Pękalskim czy Wcisłą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Lolelb(2014-03-04)
 • Ale to że PO kradnie ile się da to nie widzą. .. Brawo za wyciąganie konsekwencji z czegoś co dało w miarę pozytywny wynik. ..
Reklama