UWAGA!

Prom w prezencie

 
Elbląg, Prom Wacław II popłynie w październiku do Nieszawy
Prom Wacław II popłynie w październiku do Nieszawy (fot. AD)

Prom Wacław II, podarowany niedawno Nieszawie przez elbląskie Starostwo Powiatowe nie może dopłynąć do portu przeznaczenia. Powód? Za niski stan wody w Wiśle. Strony liczą jednak, że w połowie października jednostka zacumuje w Nieszawie.

Z przeprawy promowej na Nogacie od lat korzystali mieszkańcy gmin Elbląg i Nowy Dwór Gdański, a także turyści, którzy jadąc na Mierzeję Wiślaną wybierali drogę przez Kępiny. Prom był jednak nierentowny (koszt utrzymania przeprawy to 350 tys. zł rocznie, a dochody ze sprzedaży biletów systematycznie malały, gdyż kierowcy coraz częściej wybierają nową drogę z mostem w miejscowości Kępki) i nikt nie chciał dopłacać do takiej atrakcji.
       Choć Wacław II jest całkowicie sprawny i przeszedł w 2011 roku wymagane przez PRS przeglądy, nie udało się go sprzedać więc samorząd podjął decyzję o podarowaniu go Nieszawie. Prezent został przyjęty z radością.
       - Zrodził się pomysł, że ta jednostka pływająca może wspomóc działanie turystyczne naszego miasta. Będzie cumował w zakolu Wisły i myślę, że już wiosną przyszłego roku zaczną się ostre przygotowania do sezonu – zapowiada burmistrz miasta Marian Tołodziecki.
       Póki co jednak, Wacław II nie może dopłynąć do portu przeznaczenia.
       - Prom na razie stoi u nas, ale formalnie jest już własnością miasta Nieszawa – mówi Marek Murdzia, rzecznik prasowy starosty elbląskiego. - Czekamy po prostu na lepsze warunki hydrologiczne, są bowiem bardzo niskie stany wód i prom nie może odpłynąć do portu przeznaczenia. Mamy informacje, że 14 października ze zbiornika retencyjnego we Włocławku zostanie puszczona woda, ostatnio też deszcze popadały więc liczymy, że poziom wody się podniesie – kontynuuje rzecznik starosty. – Myślimy, że między 16 a 20 października prom popłynie od nas w kierunku Nieszawy.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A w Elblągu za wysoki. Od trzech dni około 10 jednostek stoi na Zalewie i w Elblągu. Nie mogą wejść ani wyjść z portu, bo z powodu wysokiej wody super hiper nowoczesny most w Nowakowie nie jest otwierany. A Urzędnicy siedzą cichutko, bo kasiorka i tak leci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  paradoksik(2012-10-12)
 • w nieszawie wladze wiedza, ze prom zwiekszy atrakcyjnosc turystyczna regoinu> nasze wladze pozbawiaja sie nie tylko atrakcji turystycznej< ale rowniez alternatywnej drogi na mierzeje wislana> przerwano jednoczesnie odcinek drogi rowerowej nr 10,ktora byla najbezpiecznieym odcinkiem w okolicy. pozbawiono kilku miejsc pracy, bo stwierdzono, ze prom -droga jest niedochodowa!!!!! A ktora droga oprocz platnych odcinkow jest dochodowa! Ten prom to rowniez hisoria! i nie tylko ta najnowsza! Likwidacja ttej przeprawy to jedna z wielu glupich i niezrozumialych decyzji naszych wladz> oj panie murdzia toz to rece opadaja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jajacus(2012-10-12)
 • Znaczy to, że mają inteligentnego Prezydenta, który wie co to jest turystyka. Bo nasze władze gaszą światło i procują nad likwidacją wszystkiego co ciekawe
 • leje od tygodnia po za dniem dzisiejszym a u nich wody mało
 • Może jeszcze by tak Nieszawie sprezentować nowe władze, można by je tam wysłać na promie od razu.
 • widocznie Grzesiu ma rodzinke w Nieszawie- co to w ogole jest??
 • A to ciekawe. Wody przybyło, most w Nowakowie nie jest otwierany, Kontroler 8 odpowiedzialny za coś tam na Zalewie stoi pewnie w tej sytuacji uwięziony w elbląskim porcie z nazwy morskim a elbląscy niepoprawni marzyciele ze swoim guru panem Krzysztofem Luksem marzą o PRZEKOPIE który otworzy drogę wodną z Elbląga do portów na świecie. Po co ja tu jestem, co ja tutaj robię ? Hero.
 • a kto zapłaci podatek od darowizny? zdaje się, że my.
 • NIERENTOWNY? A ja znam osoby, które tutaj przyjeżdżały z końca Polski - tylko po to, aby przejechać tą trasę (Elbląg-N. D. ) i przepłynąć się promem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tosiek Owsianko(2012-10-12)
 • niech ktoś zaraz napisze, że to wina PO. .. .
 • Zadziwiające są te posunięcia miejscowych władz. Linię tramwajowa nr 2 - zlikwidować. Największy basen odkryty w Europie - zlikwidować. Herb Elbląga z majoliki kadyńskiej z 1938 r. ze starego mostu autostradowego - zniknął. Mówią, że GPDiM go przytuliło. Prom - zlikwidować, ponadto oddajemy go za darmo - a przecież latem był sporą atrakcją turystyczną i wyręką na zablokowanej trasie do Stegny. Kolej Nadzalewowa zlikwidowana - nie opłacalna. Kto lub co w kolejce ? Jest propozycja - oddać za darmo lub oddać na złom zabytkowy most zwodzony rzece Fiszewka w Szopach !
 • najlepiej zlikwidować cały Elbląg bo już dawno stał się nierentowny. .. co tu si wyprawia to żal patrzeć. ..
Reklama