UWAGA!

Protest PiS-u (komentarz)

 Elbląg, Adam Hofman
Adam Hofman (fot. WS)

Jak się dowiadujemy z doniesień pewnego portalu, który w winiecie zapewnia, że to on informuje, a my kłamiemy, PiS wystosował do prezesa TVP, Juliusza Brauna protest w związku z opublikowaniem przez kanał TVP Info naszego sondażu.

Mój ulubiony rzecznik prasowy, Adam Hofman wytyka nam nierzetelność, brak doświadczenia i przeprowadzenie sondażu na małej grupie wyborców. Jak to często w przypadku pana Hofmana bywa, oszczędnie gospodaruje on prawdą. Sondaż był przeprowadzony najrzetelniej jak to było tylko możliwe. Nasi ankieterzy zliczali głosy pod kilkunastoma komisjami rozrzuconymi po terenie całego Elbląga. Wyniki były zbierane w trzech turach - rano, po południu i wieczorem, tak żeby wychwycić jak największe spektrum wyborców. Próbka badawcza wynosiła 1549 osób. Profesjonalne sondażownie bardzo często ograniczają się tylko do 1000 badanych. No i na koniec zapewniam pana rzecznika, że mam ogromne doświadczenie w sumowaniu paru liczb i obliczaniu procentowych zależności między nimi. Dodam, doświadczenie poparte dyplomem poważnej uczelni, której pan Hofman raczej nie byłby w stanie ukończyć.
       Przykro nam było usłyszeć z ust prezydenta elekta, że przedstawiony przez nas rezultat sondażu był wynikiem naszego tendencyjnego nastawienia do jego osoby. Otóż opublikowanie sondażu po zakończeniu wyborów nie jest już w stanie żadnemu z kandydatów zaszkodzić, ani pomóc. Komisja wyborcza ogłasza zwycięzcę w oparciu o swoje własne dane. Źle i nierzetelnie przeprowadzony sondaż mógł pogrążyć wyłącznie naszą redakcję. Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, żeby wynik był jak najbardziej zbliżony do tego rzeczywistego. Pamiętamy zapewne wszyscy wybory do Sejmu sprzed sześciu lat, gdy renomowana sondażownia popełniła znacznie większy błąd niż te 5 procent różnicy, które wyszły w naszym badaniu. Sięgając bliżej - doświadczona pracownia TNN przewidywała w pierwszej turze wyborów 25 procent poparcia dla kandydatki Ruchu Palikota. Pomylili się tylko o 20 punktów procentowych.
       Pan Hofman może mieć pretensje wyłącznie do wyborców Jerzego Wilka, którzy uciekali od odpowiedzi na pytania naszych ankieterów, wstydząc się przyznać do głosowania na jego kandydaturę. Gdyby wykazali więcej odwagi, błąd sondażu portElu mógłby być jeszcze mniejszy.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Miernoty...wasza slabosc do po jest w calym Eblagu znana.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  41
  18
  Czytelnik_MOBI_73686(2013-07-08)
 • Portel i elblagnet to az "plakali" po przegranej PO. Ale wybaczamy teraz wspólnie będziemy budować nowy lepszy Elblag
 • Pisiory jak czegoś nie namącą, to nie zasną
 • A kto teraz będzie rządził? No chyba nie mocherowe berety!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  25
  zpozaelbląga(2013-07-08)
 • no i zaczęło się. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  7
  tojatylkojaikintwiecej(2013-07-08)
 • portEl i rzetelność co całkowicie rozbieżne wyrazy jesteście tak samo zakłamani jak partia obłudy towarzystwo wzajemnej adoracji
 • Panie Włodku. Wierzę Panu, że głosy zliczono uczciwie. Zresztą po zakończeniu głosowania żadna manipulacja w tym względzie nie miałaby sensu. Tym bardziej, że po pół godzinie, co też było wiadome, zaczną spływać wyniki z komisji. Powinno pana zaniepokoić te 20-30 procent ludzi, którzy nie odpowiedzieli na pytania ankieterów. Tam, jak pokazuje doświadczenie, zawsze więcej jest osób głosujących na PiS. W sumie w polskiej rzeczywistości bardziej wiarygodne i pokazujące tendencje są wyniki z kilku komisji, co pokazała I tura, gdzie bardzo szybko pokazaliście wyniki z 2 komisji i to się utrzymało do końca.
 • Panie Włodku - uwierzę w Pana kompetencje i wybaczę, jeśli w następnej informacji profesjonalnie wytłumaczy Pan związek rozkładu t-studenta z błędem statystycznym, który popełniliście. W przeciwnym razie zawsze będę uważał Was za tendencyjny portel.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  6
  Andrzejj(2013-07-08)
 • I oto mamy początki PiS u władzy - oskarżenia, sądy, za chwilę znów wrócimy do teczek. Sprawy naprawdę ważne pójdą na bok, zacznie się krucjata przeciwko wrogom.
 • Oj Włodek Włodek twoje zawsze musi być na wieszku. Przyznał byś choć raz że strzeliłeś sobie w kolano
 • MariuszLewandowski Uważam że z tym kolanem to jednak spora pomyłka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  8
  MariuszLewandowski(2013-07-08)
 • Jest jeszcze 48% durniow w Elblagu. Ale mimo manipulacji mediow sprzymierzonych kandydat PISu wygrał. Brawo
Reklama