UWAGA!

Przebadano wodę w kąpieliskach

 Elbląg, Przebadano wodę w kąpieliskach
fot. WS (arch. portEl.pl)

Inspektorat Sanitarny przedstawił najnowsze wyniki badań wody w kąpieliskach m.in. Zatoki Gdańskiej i rzeki Nogat, gdzie chętnie wypoczywają nie tylko elblążanie. Woda spełnia kryteria dopuszczalności, a wiele kąpielisk i marin na wybrzeżu otrzymało błękitne flagi, które potwierdzają czystość plaż i najwyższą jakość świadczonych w tych miejscach usług.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez sanepid, wielbiciele naszych rodzimych plaż i kąpieli w wodach Morza Bałtyckiego mogą korzystać z wody o dobrych parametrach. Specjaliści z inspektoratu sanitarnego wydali oceny jakości wody, która przydatna do kąpieli jest w: Mikoszewie, Krynicy Morskiej, Chłapowie, Helu, Jantarze, Karwiach, Kątach Rybackich, Łebie, Stegnie, Sztutowie, Ustce i Władysławowie – Chałupy, Jastrzębia Góra i Ostrowie.
       Poza tym, na terenie województwa pomorskiego woda przydatna do kąpieli jest również w kąpieliskach: Molo Gdańsk-Brzeźno, Gdańsk-Stogi, Gdańsk-Sobieszewo, Gdańsk-Orle, Gdańsk-Jelitkowo; Sopot Kamienny Potok; Sopot Łazienki Północne Grand Hotel; Sopot Łazienki Południowe – Karlikowo oraz Sopot Zdrój; Gdynia – Śródmieście, Redłowo, Orłowo i Babie Doły; Hel - duża plaża i „Na Cyplu”; Karwia, Dębki, Białogóra, Chałupy, Ostowo, Władysławowo; Jastarnia, Jurata, Puck; Ustka, Mielno.
       Można też bez obaw się kąpać w Kadynach i Tolkmicku oraz korzystać z kąpieliska w obrębie akwenu na rzece Nogat – Malbork ul. Wileńska.
      
       Najwyższą jakość gwarantują błękitne flagi

       Jeśli myślicie o wyjeździe wakacyjnym oczekując wody najlepszej jakości, czystego pisku na plaży i wysokiego standardu obsługi, warto wziąć pod uwagę miejsce, które oznaczone jest błękitną flagą. Flagi takie przyznawane są miejscom (kąpieliskom i marinom) promującym czystość i ochronę środowiska. Wszystkie, wyróżnione w 2015 roku obiekty, potwierdziły doskonałą czystość wody, wysokie standardy bezpieczeństwa oraz działania z zakresu edukacji ekologicznej. Jest ich 27. Najbliższe nam to: Gdańsk – Brzeźno Molo, Gdańsk – Dom Zdrojowy, Gdańsk – Jelitkowo, Gdańsk – Orle, Gdańsk – Stogi, Gdańsk – Sobieszewo, Gdynia – Śródmieście, Jastrzębia Góra, Sopot – Koliba, Ustka – Plaża Wschodnia oraz Władysławowo. W województwie zachodniopomorskim Błękitną Flagą może pochwalić się: Dziwnów, Dziwnówek, Grzybowo, Kołobrzeg – plaża Centralna, Kołobrzeg – plaża Zachodnia, Międzywodzie, Międzyzdroje, Mrzeżyno, Niechorze, Pobierowo, Pogorzelica, Pustkowo, Rewal, Świnoujście – Uznam, Trzęsacz i Ustronie Morskie – Nadbrzeżna.
       Na błękitną flagę zasłużyły również następujące mariny: Gdańsk, Gdańsk Tamka, Gdynia, Szczecin Camping Marina PTTK, Świnoujście (Przystań Jachtowa – Basen Północny) i Wapnica.
      
        O ewentualnych zanieczyszczeniach i związanych z nimi zakazami kąpieli w naszym regionie będziemy informować na bieżąco. Przypominamy również apel lekarzy, aby nie korzystać z kąpieli w wodach, które są mętne i mają zmienioną barwę, oraz ewentualnie zapach, co świadczy o silnym zakwicie glonów, zwłaszcza sinic w zbiornikach wodnych.
       Informacje na temat przydatności wody do kąpieli w kąpieliskach na terenie całego kraju znaleźć można na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego www.gis.gov.pl.
        
            Źródło: GIS, blueflag.org.pl
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama