UWAGA!

----

Przebudowa Mostu Kardynała Wyszyńskiego

 Elbląg, Przebudowa Mostu Kardynała Wyszyńskiego

Pod koniec lata rozpocznie się jedna z najpilniejszych inwestycji drogowo-mostowych w Elblągu. Miasto planuje przebudowę Mostu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, konieczną i realizowaną z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców. Przesunięcie przebudowy w czasie mogłoby doprowadzić do nieprzewidzianego i nagłego zamknięcia mostu, co wiązałoby się z paraliżem komunikacyjnym. Zakres prac obejmuje modernizację konstrukcji, między innymi wymianę środkowego przęsła. Prace rozpoczną się we wrześniu, w budżecie miasta zabezpieczono na ten cel ponad 14 mln złotych. Na czas remontu są przygotowywane alternatywne rozwiązania.

Inwestycja, której nie można dłużej odkładać

Most Kardynała Wyszyńskiego to jedna z najważniejszych przepraw drogowych w Elblągu. Stanowi główne połączenie miasta z Węzłem Południe oraz trasami prowadzącymi do drogi ekspresowej S7 i drogi krajowej nr 22. Każdego dnia korzystają z niego tysiące kierowców, dlatego utrzymanie jego pełnej sprawności i bezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców oraz całego systemu transportowego miasta. Od kilku lat ekspertyzy techniczne wskazywały na konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu obiektu. Most był dopuszczony do użytkowania warunkowo, a ze względów bezpieczeństwa obowiązywało ograniczenie dla pojazdów o masie przekraczającej 30 ton. Realizacja inwestycji pozwoli nie tylko wyeliminować istniejące ograniczenia, ale przede wszystkim przywrócić pełną funkcjonalność przeprawy na wiele kolejnych lat. Po zakończeniu prac most będzie bezpieczny, nowoczesny i technicznie zabezpieczony na kolejne lata użytkowania.

 

Co zmieni się po przebudowie?

Zakres prac obejmuje modernizację konstrukcji mostu. W ramach inwestycji wykonana zostanie przebudowa ustroju nośnego poprzez wymianę przęsła środkowego oraz przyczółków. Konstrukcja zostanie dodatkowo wzmocniona za pomocą zewnętrznych kabli sprężających, co znacząco zwiększy jej trwałość i nośność. Przewidziano również naprawę oraz zabezpieczenie wszystkich betonowych elementów obiektu, a także wymianę i odtworzenie wyposażenia mostu.

 

 

Utrudnienia są nieuniknione, ale miasto przygotowuje rozwiązania

Ze względu na zakres prac konieczne będzie całkowite zamknięcie Mostu Kardynała Wyszyńskiego dla ruchu. Miasto zdaje sobie sprawę, jak ważną rolę pełni on w codziennym funkcjonowaniu mieszkańców, dlatego już na etapie przygotowań opracowywane są rozwiązania mające ograniczyć niedogodności do minimum. Najważniejszym z nich będzie budowa mostu tymczasowego na rzece Elbląg. Przeprawa ta zostanie przeznaczona dla samochodów osobowych i będzie funkcjonowała w ruchu jednokierunkowym w kierunku centrum miasta. Ruch pojazdów wyjeżdżających z miasta zostanie skierowany przez Most Niski. Z kolei dla samochodów ciężarowych nadal obowiązywać będzie objazd Trasą Unii Europejskiej, która już obecnie stanowi podstawowy korytarz dla transportu ciężkiego. Należy również liczyć się ze wzmożonym ruchem pojazdów na Al. Grunwaldzkiej w kierunku Węzła Wschód, prowadzącego do drogi ekspresowej S7 oraz drogi krajowej nr 22. Przypominamy, że alternatywny dojazd do tego węzła będzie możliwy m.in. trasą przez dzielnicę Zatorze ulicami Lotniczą, Dębową i Akacjową. Takie rozwiązania pozwolą zachować ciągłość komunikacji między obiema częściami miasta i ograniczyć wpływ inwestycji na codzienne podróże mieszkańców.

 

Będziemy informowali na bieżąco

Ostateczny projekt organizacji ruchu zostanie opracowany przez wykonawcę inwestycji. Po jego zatwierdzeniu wszystkie szczegóły zostaną przedstawione mieszkańcom wraz z mapami objazdów, zmianami w organizacji ruchu oraz praktycznymi informacjami dotyczącymi poruszania się po mieście w czasie realizacji zadania. Łączna wartość inwestycji, obejmującej przebudowę mostu oraz budowę przeprawy tymczasowej, wyniesie ponad 14 mln zł. Prace rozpoczną we wrześniu 2026 roku i potrwają do wiosny 2027 roku.


Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Jak trzeba to trzeba. Oby tylko opóźnień nie było.
  • Czy poszerzenie do 4 pasów ruchu przewidziano i ścieżkę dla rowerów podczas tej przebudowy?
  • Paraliż komunikacyjny jest od dawna, a powodują go obydwa mosty wraz z ulicami dojazdowymi - brak dwóch pasów w jednym kierunku
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    10
    3
    Jajko(2026-06-22)
  • Czyli kolejny remont, po którym nadal będzie BARDZO źle
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    8
    Drajwer(2026-06-22)
  • Bardzo dużym odciążeniem byłoby otworzenie przejazdu z S7 przez Nową Holandię w kierunku Zatorza.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    5
    5
    Ploterek(2026-06-22)
  • Nie mam nic naprzeciw, a wprost przeciwnie. Tylko przypominam Ratuszowi o stale pojawiających się postulatach, które usprawnią komunikację w Elblągu w zasadzie nie zmienianą od lat. Jedyne co się zmienia to stale rosnąca ilość aut osobowych, ciężarowych i pojazdów wojskowych w mieście.1/ Zjazd z Zatorza na S 7 w kierunku Gdańska 2 / dokończenie Obwodnicy Wschodniej 3 / Połączenie Fromborskiej z Modrzewiną Górną / aleja J. P.II / 4/ Aleja Grunwaldzka 4 - pasmowa w całości. I tyle i aż tyle na najbliższe 2 lata oprócz drobiazgów jak parę rond / Piłsudskiego / Legionów, Reymonta / Bema, Piłsudskiego / Beniowskiego / Kochanowskiego. Ratusz powinien pamiętać, że kierowcy to 90 % elblażan głosujących i bez nich nie da się wygrać żadnych wyborów, także referendalnych.
  • Kiedy naprawa gwarancyjna przejazdu przez tory na Ogólnej/płk Dąbka? Po remoncie jest gorzej niż przed. Strach się bać co po remoncie będzie z tym mostem. Mam też obawy co do zakończenia robót widząc co się dzieje na1Maja a raczej ci się nie dzieje. Myślę że szybciej dojdzie do skutecznego referendum i nieudolne władze miejskie zostaną obalone.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    11
    13
    Duch referendalny(2026-06-22)
  • Bo inaczej deweloper nie będzie budował zapowiedzianego hotelu? Kolejny wał w ratuszu? Czy plotki złych ludzi?
  • @Duch referendalny - Z czym jest gorzej? Kto ci naopowiadał? Nieudolny duchu.
  • @Duch referendalny - prędzej ty sie obalisz jak będziesz tyle mamrota konsumował
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    6
    2
    106 i 1/3 zielonej łapki(2026-06-22)
  • @4 pasy - oczywiście! i jeszcze mają być pasy awaryjne, 4 metrowej szerokości chodniki po obu stronach, pas zieleni rozdzielający pasy ruchu, przejście dla zwierząt oraz ekrany dźwiękochłonne. Starczy?!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    2
    3
    kolejny ciekawski?(2026-06-22)
  • Czy ja dobrze doczytałem, że ruch wyjeżdżających z miasta mostem przy galerii EL ? Ooooo, to bedzie sie działo i ciekawe ile ten most wytrzyma ?
Reklama