UWAGA!

Przed Kongresem Kobiet kolejne wyzwania

 Elbląg, Jadwiga Król i Danuta Tchorowska przedstawiają plany kongresu na rok 2013
Jadwiga Król i Danuta Tchorowska przedstawiają plany kongresu na rok 2013 (fot. dk)

Dziś (10 stycznia) w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu odbyło się integracyjne spotkanie Kongresu Kobiet podsumowujące ubiegłoroczne wydarzenia, będące udziałem elbląskich kongresowiczek. Omówiono na nim ostatnie dokonania i sukcesy kobiet w ramach działalności stowarzyszenia. Wyznaczono także cele i przedstawiono perspektywy oraz plany na kolejny rok.

Obok liderek organizacji pozarządowych działających w Elblągu i okolicach, elbląskich Amazonek, członków i sympatyków Kongresu Kobiet w spotkaniu wzięły udział wiceprezydent Elbląga, Grażyna Kluge, posłanka na Sejm, Elżbieta Gelert oraz żona prezydenta miasta Elbląga, Izabela Nowaczyk.
       Podobnie jak w poprzednich latach i w tym roku elblążanki zaznaczyły w stolicy swoją obecność. Podczas wrześniowego IV Kongresu Kobiet w Warszawie miały jak zwykle wiele do powiedzenia. Z daleka widać było elbląskie czerwone koszulki i powiewające nad głowami chusty. IV Kongres Kobiet był dla nas jako miasta i regionu kongresem szczególnym. Właśnie wtedy w ramach jednego z paneli poddano pod dyskusję kwestię opieki nad osobami zależnymi. Panel poprowadzony przez posłankę Elżbietę Gelert przyniósł wiele postulatów, które w przyszłości mają szansę być rozważane w Sejmie. Wtedy to zaproponowano: uzawodowienie opieki nad osobą zależną, przypisanie świadczenia oraz zasiłku pielęgnacyjnego osobie niepełnosprawnej (do tej pory były one przypisane opiekunowi, co nie dawało mu szans na podjęcie innych dodatkowych prac i otrzymywanie innych źródeł dochodu), organizowanie obozów dla osób niepełnosprawnych.
       Już dziś elblążanki szykują się do kolejnego, V Kongresu Kobiet, który odbędzie się w tym roku w dniach 14 -15 czerwca. Nowością będzie udział w nim młodzieży z elbląskich szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku na kongres do Warszawy udadzą się więc nie dwa, a trzy autokary. Jeden z nich będzie zapełniony przez elbląską młodzież.
       Już teraz planuje się regionalny Kongres Kobiet, który odbędzie się w naszym mieście 17 października. Istnieje szansa, że w spotkaniu tym swą obecnością zaszczyci nas prezydentowa Anna Komorowska. Na konferencję zaproszonych jest także wiele znamienitych kobiet z pierwszych stron gazet. Nie zabraknie pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania, Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, prof. Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz. Tajemnicą poliszynela są na razie pozostałe nazwiska osób zaproszonych na jesienną konferencję (by nie zapeszyć). Pod dyskusję poddane zostaną tematy: „Kobiety mówią dość przemocy”, „Każdy człowiek ma prawo do godnego życia” (w ramach tego panelu przedyskutowane zostaną problemy osób starszych i niepełnosprawnych), „Przedsiębiorczość kobiet to biznes”.
       Także w tym roku elblążanki i mieszkanki terenów wiejskich z okolic Elbląga wezmą udział w wyjeździe do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie samej Danuty Hübner. Podczas wyjazdu kobiety będą miały możliwość przekonania się, jak wygląda życie prawdziwego europosła oraz porozmawiania ze sławną polską europosłanką. Można więc powiedzieć, że w elbląskim kongresie dzieje się bardzo wiele.
       Dla Jadwigi Król, członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet bardzo liczy się działalność kobiet z terenów wiejskich. Podczas dzisiejszego spotkania podkreśliła niebagatelną rolę liderek z tychże obszarów: Bożeny Lemierskiej, Ireny Hryckiewicz oraz Danuty Jadańskiej. Życzenia noworoczne złożyła wszystkim kobietom posłanka Elżbieta Gelert.
       - Chciałabym życzyć, żeby rok 2013 był dla każdej z pań rokiem wspaniałym, rokiem, w którym zrealizujecie chociaż część swoich zamierzeń – powiedziała posłanka. - Życzę Wam szczęścia w rodzinie, udanych dzieci, żeby dopomagały Wam w waszych działaniach. Życzę, żebyście były zdrowe, żebyśmy w przyszłym roku spotkały się w takim samym gronie, by nikogo z nas nie zabrakło. Jeśli chodzi o nasze miasto, zabiegam o to, by odwiedziły nas osoby z pierwszych stron gazet – dodała - żebyśmy mogły się od nich dowiedzieć, skąd biorą siłę, by dojść do tego, do czego w życiu doszły. Jakiś czas temu rozmawiałam z kobietą, która obecnie zajmuje najwyższy urząd w kraju w sferze polityki i zrobiła w tym kierunku największą karierę. Mówię tu o Ewie Kopacz. Muszę powiedzieć, że bardzo przyjaźnie potraktowała moje zaproszenie do Elbląga. Nie odmówiła i powiedziała, że na pewno w tym roku to zaproszenie zrealizuje. A spotkanie to będzie dotyczyło m. in. spraw kobiet – i wtedy na pewno zaproszę panie na nie – oraz spraw młodzieży (i będzie to spotkanie na uczelni). Do spotkania dojdzie prawdopodobnie jeszcze w pierwszej połowie roku. W przyszłości idee zapraszania tak wielkich osobistości będą z pewnością kontynuowane. Będę zabiegać także o to, by w naszym październikowym elbląskim kongresie wzięła udział prezydentowa Anna Komorowska.
       Jak widać elbląskim kobietom nie brakuje zapału i energii do działania. Nic dziwnego, skoro elblążanki tak bardzo się wspierają i stoją za sobą murem oraz z wszech stron dostają tyle pomocy i wsparcia. Mamy nadzieję, że rok 2013 przyniesie po stokroć większe owoce niż wszystkie poprzednie lata.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Tylko nie wiadomo jakie byly te osiagnincia. .. ? Bo opowiastki o czerwonych koszulkach, chustach i wyjadach studyjno-integracyjnych tylko utrwalaja wiadomo jakie stereotypy.
 • ". .. z pierwszych stron gazet" no, to jest jakiś pomysł. .. Proponuję zaprosić p. "Dodę" Czyż nie jest najwspanialszym przykładem, że kobieta potrafi ?. .. .; ) Co prawda, raczej nie może służyć jako przykład jeśli chodzi o założenie rodziny, ale. .. napewno nikt nie nie nazwie ją "kurą domową". ..
 • " Samiec - twój wróg, sekcja specjalna zawsze lojalna "
 • dla mnie to już nawet nie baby a babsztyle!Niech babsztyle wezmą się do roboty i wypuszczą głupoty z własnej głowicy!to takie naciągane i bezczelne, przecież one niczego nie dokonują a tylko robią smród koło siebie, a innym zamieszanie w porządku bytowania. jakież to doniosłe zwroty ujęte w tej propagandzie sukcesu, a śmieszne jednocześnie, że aż żenujące. zastanawiam się, że te babsztyle, choć niektóre można by określić po prostu babciami, bo to przecież staruszki udają młode kobiety. emerytura to też godny czas, ale trzeba zająć się sobą a nie innymi. My same zajmiemy się sobą i wiemy co nazwać godnością a co niegodziwością. wstyd okres "propagandy sukcesu wydaje się dawno minął". zatrzymane w kadrze te babsztyle, ale to tylko fikcja a nie rzeczywistość!!!
 • Dobry artykuł, nie dajcie się kobiety! Życie nie polega tylko na tym by stać przy garach!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-01-11)
 • Kongres Kobiet - Czyli jak trwonić publiczne pieniadze
 • Na czym polega życie, to każdy sam powinien wiedzieć i decydować, a żadna inna czy to ona czy on, nie zadecyduje o kimś poza nimi samymi. Nie dmuchajcie żeby robić wiatr, bo o prawdziwym wietrze i jego sile decyduje Ktoś inny. I nie wymądrzajcie się, czy kobieta czy mężczyzna jeżeli wiedzą kim są, to też będą wiedzieli co ez sobą po ludzku i po Bożemu robić, aby być szczęśliwymi. Organizacje niech zajmą się tworzeniem dobra dla niewydolnych i proszących wg. potrzeb i oczekiwań a nie ich (organizacji) wyobraźni!!!pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kobieta od poczęcia(2013-01-11)
 • moze tno nie standart-----ale wszelkie integracje -spotkania kurso konferencje- szkolenia ---spotkania doszkalajaco niosa za soba jedno ----- mnie pozostalo koszulka po KONGRESIE KOBIET----- I SZWAGIER -TO JEST OSOBNIK KTORY MNIE ZASTAPIL W POSCIELI----- WEDLE STWIERDZENIA MOJEJ DAMY----- no przeciez mnie tez cos od zycia sie nalezy----- ot -- cala prawda-a druga prawda- to taka ze okreslone osoby zawsze chca byc na swieczniku --zuwazne i pieje z zachwytu kiedy o nich sie mowi-----CO TO NIE WAZNE WAZNE Z EBY MOWIC -- CO NIEKTORYM UDAJE SIE NAWET DOSTAC DO KORYTKA I PRZY NIM UTRZYMAC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MCCC-M(2013-01-11)
 • No to jak tam jest Nowaczykowa zona tego buca to ch. .. .. wka straszna z tego kongresu. Za przykładem mężusia kupi sobie zraraz za pieniadze podatników służbowy dwuosobowy samochód coupe kabriolet
 • A co z tych kongresów KONKKRETNIE wynika dla kobiet z Elbląga, bo nie rozumiem?
 • Tak naprawdę, to nie wiem o co chodzi tym paniom z Kongresu? Wielkie słowa, hasła i nawoływania- parytety, przemoc w rodzinie, godne życie i takie tam. .. .. A gdzie były te Panie, jak obecni rządzący podnosili wiek emerytalny dla kobiet aż o 7 lat więcej. Oczywiście to wszystko w trosce o poprawienie bytu kobietom, które przez całe życie pracują na 3-etaty, w nagrodę drogie Panie, że jesteście takie dzielne - BONUS -będziecie pracować 7 lat dłużej. Brawo "Niech żyje Kongres Kobiet" - godne pożałowania!
 • przecież każda z was może się udzielać. nie rozumiem tych kobiet, które siedzą, nic nie robią i narzekają. wszystkie macie takie same prawa, więc też się weźcie w garść i się udzielajcie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  udzielającaaaaa(2013-01-12)
Reklama