UWAGA!

Przed maturą

 
Elbląg, Czas studniówek już się skończył, teraz nauka, bo za trzy miesiące matura
Czas studniówek już się skończył, teraz nauka, bo za trzy miesiące matura (fot. AD)

Nieubłaganie zbliża się bardzo trudny okres dla maturzystów. Zaledwie trzy miesiące dzielą ich od egzaminu dojrzałości. Przed nimi bardzo pracowite dni i noce. A jak dziś na słowo „matura” reagują elbląscy abiturienci?

To już ich ostatnie kartkówki, sprawdziany, prace klasowe, ostatnie chwile spędzone w szkole. Przed nimi stos książek do przeczytania i materiału do przyswojenia. To bardzo ważny okres w ich życiu. Wynik egzaminu maturalnego zadecyduje, czy dostaną się na wymarzone studia.
       - Maturę zdaję oczywiście z przedmiotów obowiązkowych tj. z matematyki, z języka angielskiego i języka polskiego – mówi elbląska maturzystka. - Podchodzę jeszcze do matury rozszerzonej z języka angielskiego, ponieważ potrzebne jest mi to, żeby dostać się na wymarzone studia. Największą obawą jest dla mnie obecnie matura pisemna z języka polskiego, mimo iż próbne matury wychodzą dobrze, nie zawsze udaje mi się świetnie trafić w klucz. Boję się, że podczas pisania egzaminu niektóre informacje dotyczące lektur wylecą mi z głowy.
       -Największą moją zmorą jest nauka języków obcych, dlatego najbardziej obawiam się matury z angielskiego – mówi inny abiturient. - Wybieram się na Politechnikę, więc przedmioty ścisłe, jak matematyka czy fizyka nie sprawiają mi większych problemów. Z matematyki zdaję maturą rozszerzoną. Już dzisiaj drżę na myśl o maturze. Zadecyduje ona przecież o całym moim życiu.
       A jak z przygotowaniem uczniów do matury radzą sobie nauczyciele? Czy zapał młodzieży do nauki wzrósł w ostatnim czasie?
       -Młodzież przygotowuje się do matury często na ostatnią chwilę. Bardziej boi się matury niż do niej się uczy – mówi nauczycielka jednej z elbląskich szkół. - Jednak matura z przedmiotu, którego nauczam, jest specyficzna. Bazuje na wiedzy zdobytej przez lata. Jeśli uczeń ma duże braki z języka obcego, nie nadrobi tej wiedzy w ciągu miesiąca czy dwóch. Będąc na ostatniej konferencji organizowanej dla językowców, dowiedziałam się, że szykują się spore zmiany na maturze z języka obcego – dodaje. - Bardzo prawdopodobne jest to, że większy nacisk kładziony będzie na gramatykę, którą się teraz tak bagatelizuje. Wprowadzone zostaną zadania typowo gramatyczne, transformacje. Nie jest to dobra wiadomość dla uczniów, którzy zawsze liczą, że „ustrzelą” potrzebną im do zdania matury liczbę punktów podczas rozwiązywania zdań zamkniętych.
       Według danych Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu, opracowanych na podstawie informacji przekazanych przez dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych do tegorocznej matury ma zamiar przystąpić 1237 tegorocznych absolwentów oraz 411 z lat ubiegłych. W technikach deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego złożyło 547 uczniów oraz 211 absolwentów, w liceach ogólnokształcących 690 uczniów oraz 200 absolwentów. Najwięcej deklaracji złożono w Zespole Szkół Ogólnokształcących, tj. 212 (w tym 150 tegorocznych absolwentów i 62 z lat ubiegłych), najmniej w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, bo 18 (13 tegorocznych i 5 maturzystów z lat poprzednich). Coraz większą popularnością cieszy się zdawanie matury na poziomie rozszerzonym. Według zdobytych danych na rozszerzoną maturę z języka polskiego zdecydowało się 150 uczniów. Rozszerzoną matematykę będzie zdawać 211 śmiałków. Język angielski w rozszerzeniu wybrało aż 285 osób! Do najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych należą WOS, geografia, biologia i chemia.
       Matura 2015 ma przynieść wiele niespodzianek. Czy miłych? To się okaże. Wszyscy jesteśmy już przyzwyczajeni do ciągłych zmian serwowanych nam przez władze oświatowe. Wiadomo już, że nie będzie prezentacji maturalnej z języka polskiego. Zamiast tego abiturient będzie musiał odpowiedzieć na wybrane losowo pytania przygotowane przez CKE. Pytania będą odwoływać się do załączonego tekstu. Zmiany wystąpią także na maturze z języka obcego. Wstępnie wiadomo, że związane one będą z wprowadzeniem gramatyki. Temu poświęcona będzie część maturalnych zadań.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • "nie zawsze udaje mi się świetnie trafić w klucz" - Ten K L U C Z !!!!! Ten Klucz to fascynujące zagadnienie!!!!! Zastanawiam się o co tu chodzi i kto wpadł na tak GENIALNY pomysł????? No bo pomyślmy - jak można pisać pracę na podstawie jakiegoś klucza????? Wynika z tego, że wszyscy mają, tak jak w Chinach być jednomyślni "poprawni politycznie", że wszyscy mają identycznie myśleć, odczuwać. A gdzie nasza kreatywność????? Zgodnie z WIKIPEDIĄ - Kreatywność (postawa twórcza; od łac. creatus czyli twórczy) - proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne, to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. Alternatywna, bardziej codzienna definicja kreatywności mówi, że jest to po prostu zdolność tworzenia czegoś nowego. Ten klucz niszczy to wszystko, co każdy z nas ma do zaoferowania, to nowe, świeże spojrzenie. Młodzi ludzie zdający maturę posiadają świeże umysły, są twórczy a ten KLUCZ jest jak pęknięcie w murze, w które uczniowie muszą się wpasować. Oby Ci ludzie w ten sposób nie wykonywali pracy, którą podejmą po zdaniu matury bo wtedy na innowacje nie mamy co liczyć. ..
 • A moim zdaniem nie ma jeszcze tegorocznych abiturientów szkół średnich, więc niech autor zajrzy do słownika bo może nie zna znaczenia tego słowa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andruty(2013-02-15)
 • Teraz do zdania wystarczy smartfon i dostęp do internetu. Tak wszyscy moi znajomi zdali bez uczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Koloti(2013-02-15)
 • Drogie Andruty - wybacz autorowi tekstu może ma dziecko maturalne, ,, ,zabrakło jednego słowa "przyszli" abiturienci. Brawo za czujność.
Reklama