UWAGA!

Przed weekendem: Uwaga, korki na „siódemce”

Podczas zbliżającego się weekendu policjanci będą kontrolować elbląski odcinek krajowej „siódemki” oraz drogi nr 22 prowadzącej z Elbląga do Malborka. Są to trasy, na których najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji. Tam również najczęściej tworzą się korki.

Z uwagi na to, że jedna z tych tras jest trasą dojazdową na Mierzeję Wiślaną, zostaną tam ustawione patrole stacjonarne z Ruchu Drogowego, a także pojazdy nieoznakowane do ujawniania kierujących nadmiernie przekraczających dozwoloną prędkość.
     Oto rady dla kierowców, którzy wybierają się w dłuższą trasę.
     - Jadąc w korku należy pamiętać o zachowaniu wzmożonej ostrożności i stosowaniu zasady ograniczonego zaufania – mówi st. posterunkowy Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Dlatego zanim wykonamy jakikolwiek manewr, spróbujmy
     pomyśleć, co w tej chwili mogą zrobić inni kierowcy, zwłaszcza za nami.
     - Wykonując manewr wyprzedzania, zawsze pamiętajmy o spojrzeniu w lusterko – zwraca uwagę posterunkowy Nowacki. - Typowym zachowaniem wielu kierowców jest wysuwanie maski samochodu poza oś pasa ruchu, żeby zobaczyć, co dzieje się z przodu i dodanie gazu w celu wyprzedzenia bez sprawdzenia w lusterku, czy sąsiedni pas jest wolny. Oczywiście nieskontrolowanie w lusterku, czy można bezpiecznie zmienić pas ruchu, jest niedopuszczalnym łamaniem podstawowych zasad
     manewru wyprzedzania.
     - Bardzo ważny jest dostateczny odstęp od pojazdu przed nami – podkreśla. -Odstęp ten powinien wynosić minimum 1,5 m, pamiętajmy jednak, aby nie zostawiać zbyt dużego dystansu do samochodu przed nami, ponieważ w takiej sytuacji samochody w korku będą poruszać się wolniej.
     W korku poruszamy się z prędkością dostosowaną do warunków jazdy i umożliwiającą nam swobodne manewrowanie – to kolejna rada policjantów. Nie wyprzedzajmy pasem pobocza z prawej strony ani nie utrudniajmy powrotu na właściwy pas kierowcom wyprzedzającym z lewej strony.
     - Nie zostawiajmy włączonego silnika i nie oddalajmy się od samochodu, żeby sprawdzić jak długi jest korek – uczula st. posterunkowy Krzysztof Nowacki. - Jeżeli stoimy dłuższy czas, można wyłączyć silnik. Jeżeli przesuwamy się regularnie, ale jedynie o kilka metrów, ciągłe gaszenie i odpalanie silnika jest nieuzasadnione i szkodliwe dla samochodu, gdyż z łatwością można zatrzeć rozrusznik.
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zamiast kosciolow zacznijcie budowac nowe drogi!!! bo za rok nikt nigdzie nie dojedzie!!! takie beda korki!!
 • Jest WYJŚCIE: co 1 km ustawić fotoradary, co 2 km "wysepki", co 3 km światła, a maksymalną szybkość zmniejszyć do 30 km/h. .. !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  driver,ka(2008-08-02)
 • artykul skopiowany z e24 (a na pewno tytul) !nie usuwaj tego posta!
 • Mylisz się, bo oba portale przepisały komunikat ze strony policyjnej www.elblag.policja.gov.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytek(2008-08-03)
 • mamba Oczywiście, że to komunikat policji. Każdy portal go przepisał i co? Będziemy sie licytować kto pierwszy ten lepszy?
 • NIe rozumiem tylko jednego. W korku jeśli jeździ się 10 km/h i ktoś mnie wyprzedza to dlaczego mam mu umożliwić wjazd w kolumne samochodów? To jakbym stał w kolejce do kasy w sklepie i koleś by się wrąbał. Właśnie takich kolesi to powinna policjia karać mandatami bo to oni powodują zagrożenie w ruchu. Pchają się a jak widzą z przeciwka że coś jedzie to albo tego z przeciwka spychają na pobocze albo tego którego wyprzedzają. A kiedyś widziałem jak policja kolesia dorwała co wyprzedzał w korku, dostał 100 mandatu i go zawrócili na koniec.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  adam1220(2008-08-04)
 • Nie trzeba wysepek, ani radarów już jedzie się 20 km/h wystarczy skrzyżowanie pasłęckie i korek stoi do samego Bogaczewa. .. jeszcze trochę a zakorkujemy się na amen. .. o wyjeździe w sezonie nad morze nawet nie myślę!!!
 • he, he, a japrzeczytałem: "Uwaga, karki na sióedemce !" i wcale się nie zdziwiłem. Co za czasy - misiek
Reklama