UWAGA!

Public Enemy (opinia nadesłana)

 
Elbląg, Public Enemy (opinia nadesłana)

Gdy przechodziłem późnym wieczorem obok Urzędu Miejskiego, zauważyłem, że w oknach pali się światło, słychać wesołe głosy i wystrzały korków od szampana. Nieznani mi ludzie wyraźnie cieszyli się z jakiegoś wydarzenia… ale jakiego? Gdy przyjrzałem się bliżej, było tam wielkie zdjęcie posła Penkalskiego i wiele osób wołało do tego zdjęcia „ko-chamy-cię” i „zo-stań-z-nami”… Pan poseł Penkalski był oklaskiwany przez urzędników, bo odwalił za nich solidną robotę. To oczywiście tylko moje wyobrażenie, jak czują się dziś osoby z magistratu.

Pan Falkiewicz przez ostatnie dni przekonywał elblążan, że Grupa Referendalna to inicjatywa wyłącznie obywateli i dla obywateli, bez politycznych podtekstów i koneksji. Tymczasem pewien pan poseł cały ten trud zniweczył. Dziś Grupa Referendalna ma gładkie lico posła z Ruchu Palikota – Penkalskiego. Ma pan rację, panie pośle… pycha rzeczywiście poprzedza upadek…w tym wypadku idei bezpartyjności Grupy Referendalnej.
       Myślę, że wystąpienie pana posła przysporzy argumentów przeciwnikom referendum, co jest szczególnie złe. Dziś ci, którym referendum się nie podobało, mogą argumentować w ten sposób: Idąc na referendum popierasz Palikota. Albo można to przedstawić za pomocą równania. Referendum = Penkalski. Przez pana barona (można wstawić inne, podobne słowo na „b”) Penkalskiego zamiast dyskusji merytorycznej mamy medialną hecę. Cały heroiczny wręcz trud, jaki włożył w przekonywanie o bezpartyjności Grupy Referendalnej pan Falkiewicz poszedł na marne.
       Odczuwam z tego powodu nieutulony żal. Upartyjnienie referendum, jakie obserwujemy, nie będzie bez wpływy na frekwencję. Jak do urn dzięki Ruchowi Palikota pójdzie mniej ludzi niż potrzeba, liczę, że prezydent Nowaczyk podeśle posłowi Penkalskiemu w podziękowaniu jakiś dobry alkohol i może kosz owoców? W końcu dziś można już powiedzieć, że bardzo pomógł przeciwnikom referendum.
       Pan poseł Penklaski wypalił z armaty (vide zdjęcie) do wróbla, tj. Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego. Zachował się jak „człowiek z magnetofonem w nosie”*, tj. kuriozalnie i groteskowo. Takie rzeczy się robi albo z głupoty, albo ze strachu. Załóżmy, że pan poseł Ruchu Palikota nie jest głupi. Wypada zatem zapytać, czego się przestraszano, że zrobiono z nas Public Enemy (wroga publicznego)? EKO jest jednym z wielu stowarzyszeń w naszym mieście. O ile mi wiadomo, nie dostaje z UM ani od PO żadnych pieniędzy. Spotkania odbywają się w tym samym miejscu, co spotkania Grupy Referendalnej, tyle, że w innych godzinach. O co więc chodzi?
       EKO nie jest też żadną partyjną przybudówką. Zgodnie ze statutem członek EKO nie może być nawet członkiem żadnej partii. Każdy z nas ma swoje poglądy polityczne. W EKO są osoby o zapatrywaniach lewicowych (np. ja), a także zwolennicy idei Romana Dmowskiego. Spotykamy się i kulturalnie ze sobą dyskutujemy. Każdy z nas też ma inny sposób działania, ale wszyscy staramy się, aby jakoś to nasze miasto poprawiać. Darek Babojć jest zaangażowany w życie dzielnicy Zatorze i w tej sprawie wydeptywał wiele lat ścieżki do miejskich urzędników. Ja pisałem i namawiałem prezydenta do większego zaangażowania w promocję Elbląga w Kaliningradzie, gdyż w kierunku wschodnim upatruję naszą szansę itp.
       Gdybym przyjmował logikę pana posła Ruchu Palikatota, to całą tę partię też należy uznać za przybudówkę Platformy (sic!). Wszak w przeciwieństwie do EKO Ruch Palikota bierze pieniądze z dotacji na partie polityczne, a posłowe też nie pracują społecznie w sejmie. Kto kieruje ministerstwem finansów? Platforma… ergo Ruch Palikota jest finansowany przez rząd Tuska. To oczywisty nonsens, ale chciałem wykazać, jak naciągane są argumenty członków i sympatyków Ruchu Palikota. Nie da się EKO przyczepić nalepki z logiem Platformy, więc dlatego jesteśmy tacy groźni – bo jesteśmy autentycznie bezpartyjni. To, że poseł Ruchu Palikota Penkalski jest w partii, wcale nie znaczy, że każdy innych człowiek musi być… przykro mi, ale większość wyborców jest bezpartyjnych jak ja lub moi koledzy z Elbląskiego Komitetu Obywatelskiego.
       Zachęcam mieszkańców do tego, aby idąc na referendum, swoje uczestnictwo traktowali właśnie jako sprzeciw wobec partyjniactwa, które swoją własną osobą tak pięknie uosabia poseł Ruchu Palikota Penkalski.
      
       *zainteresowanych odsyłam do stosownego skeczu Monty Pythona
      
      
dr Michał Glock
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Elbląg już w przeszłości doznał zapaści po nalocie " spadochroniarzy" z N. Dworu, Pradup, Kisielic, Braniewa a także z Kielc ( Sekretarz Połowaniak), ludzi którzy nie mieli pojecia o Elbląga i tak go urbanistycznie sknocili że dzisiaj nie mamy centrum. Oszołomstwo z Palikota może ten stan tylko pogłębić. W Elblagu nie ma zbyt duzo par homoseksulanych, więc roboty dla nich tu nie ma.
 • cyt [. .. ] „ ko-chamy-cię” i „ zo-stań-z-nami" Kpi Pan ze słow, które wypowiadano do Papieża, naszego rodaka. I nie ma znaczenia czy ktoś wierzy czy też nie. W moich oczach jest Pan politycznie zagubiony. Tytuł przed nazwiskiem niczego tu nie zmieni. Więcej szacunku i pokory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ot taka dygresja(2013-03-04)
 • niestety panie doktorku myli sie pan, na zdjęciu nie ma armaty jest haubica, jakby ktos juz sie bardzo upierał to ewentualnie niby takie coś nazywanie armato-haubica, na pewno nie jest to armata, co do pozostałych śmiałych tez nie wypowiadam się bo szkoda mojego czasu,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  precz z doktorkiem(2013-03-04)
 • Wreszcie głos rozsądku. Brawo. Napisał Pan to co myśli zdecydowana większość.
 • sama prawda. Wreszcie.
 • DO: tmk. A kim jest zdecydowana większość? Ty, Twoja mama i tata? Myślę, że zdecydowana większość myśli wprost odwrotnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  i tak jest(2013-03-04)
 • tak myśli większość ludzi z EKO, a tłumacząc to na polski: jesteśmy przeciw referendum bo odsuna nas od koryta i nie dostaniemy kasy aby im potem przyznawać złote asy i inne, jak tu żyć potem, trzeba walczyć o swoje, o lokal i gratisy z miasta,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  demokrata(2013-03-04)
 • Na zięciu jest samobieżny moździerz kal. 420 OKA (2B1). Jak się już komentuje to trzeba sprawdzić dokładnie. Zastosowałem dozwolony w publicystyce skrót myślowy, a sama konstrukcja jest ciekawa i warta pokazania. Poza tym zdanie Penkalski strzelał z moździerza do wróbla brzmi słabo…
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do precza(2013-03-04)
 • A ile ta "lufunia" ma metrów. Fajne zdjęcie. Tekst do "d", ale zdjęcie fajne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mega ta lufa(2013-03-04)
 • Tak właśnie traktuje się u nas EKO, lepiej zdjęcie komentować niż ich działania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  2 x tak za referendum(2013-03-04)
 • Na doktora Glocka Nasz dobry doktor dzisiaj spać nie może. Dziś Prezydenta szpieguje nieboże. Jakimsz to torem myśli i jego biegną ? Jałowe dysputy Sępa z pewną Hieną. Sęp na dębie siedzi z dębu korę skubie Hiena pod dębem siedzi w nosie sobie dłubie. Dąb ma lat już tysiąc i „ Bartkiem” go zowią Mądry on nad wyraz jest mądrością sowią. Sęp padliny węszy, łupu jest spragniony Hiena zaś jest syta jej nie w głowie łowy. Sęp wzrokiem swym sępim horyzont zaszczyca Hiena tylko łbem kręci, ziewając przysypia. Ale oto dziś w stepie głos się ozwał nowy Burza nowa w step idzie i zwyczaje zmienia Nie chce uszanować ni Hieny ni Sępa. Głos oburzenia zgodnie dziś podnoszą Sęp toczy koła i z chmur gromy razi Hiena bez skrzydeł jej nikt nie dostrzega Tyko „ Bartek „ rozumny w rozumie swym sowim Hałasu nie czyni on w spokojność zdobny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-03-04)
 • Sęp o padliny przyszłość jest dziś w trwodze Czym się pożywi jeśli nowe wodze Jutro od dzisiaj zgotują tak mądrze Że nikt nie skona a jak skona – w norze. Hiena Sępowi zawtórować pragnie Bo dzisiaj syta lecz co będzie dalej ? Jeśli się jeleń nie da zjeść oprawcy Gdzie się jej karmy odnajdą dastawcy ? „ Bartek” się jeden obojgiem nie trudzi On dziś pokłada swe nadzieje w ludzi Że się ni sępiej logice nie zwiodą A i głos Hieny miedzy bajki włożą. Powstań doktorze zmory senne przegoń Dziś o poranku czas złe sny zapomnieć Hieny i Sępa słuchać, rzecz to bardzo głupia Ich mądrość jedna – jest to mądrość trupia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-03-04)
Reklama