UWAGA!

Pyszna ta zupa!

 Elbląg, Pyszna ta zupa!
fot. Anna Dembińska

Taką zupę może w domu przygotować każdy, ale wskazana jest cierpliwość i czas, by jej jakość była bardzo dobra. Można ją podawać z soczewicą, makaronem, z ziemniakami. Można też urozmaicać na "pomidorowo" lub zrobić z niej barszcz. Dziś (31 sierpnia) od godziny 8 rano w kuchni polowej na Starym Rynku gotowano zupę rybną. 260 litrów potrawy przygotował Elbląski Klub Szefów Kuchni. Zobacz zdjęcia.

Zupę rybną można zjeść niemal w każdym zakątku świata. Co kraj to obyczaj, co region to przepis, a co dom to inne dodatki. Taką zupę może przygotować każdy - zapewniają kucharze.
       - Oczywiście, każdy, jeśli ma troszeczkę czasu - uzupełnia Michał Denesiuk z Elbląskiego Klubu Szefów Kuchni, na co dzień nauczyciel w ZS nr 2 w Szczytnie i kucharz w gospodzie niedaleko Szczytna. - Są też wersje proste, ale żeby zrobić dobrej jakości zupę trzeba trochę cierpliwości. Trzeba przygotować sobie dobry wywar na rybach słodkowodnych. Najlepsza jest ich mieszanka, małe i duże, jak najwięcej, bo wtedy smak jest pełniejszy. Następne możemy dorzucić różne dodatki. Możemy zrobić zupę rybną z soczewicą, z makaronem, z ziemniakami, z warzywami. Możemy zrobić rosół rybny, a do tego pulpeciki z sandacza - radzi kucharz. - Możemy zrobić nawet barszcz czerwony na wywarze rybnym. Możemy zaprawić pulpą pomidorową. Modyfikacji jest mnóstwo. Tylko wyobraźnia nas ogranicza (uśmiech).
       W ramach XIV Elbląskiego Święta Chleba dziś (31 sierpnia) na Starym Rynku stanęła kuchnia polowa. Tu od rana rządził Elbląski Klub Szefów Kuchni.
       - Zaczęliśmy gotowanie o godz. 8 [na godz. 14 zupa była gotowa, ostatnią garść przypraw wsypał prezydent miasta Witold Wróblewski - red.] - mówi Michał Denesiuk. - W sumie 260 litrów zupy [to dało 700 porcji - red.]. Dziś podawaliśmy ją z ziemniakami.
       Zupą częstowani byli elblążanie. Wcześniej mogli skosztować też innych dań.
       - Przygotowaliśmy carpaccio z buraków, a także podpłomyki mazurskie na maślance z płatkami owsianymi i suszonymi drożdżami - mówi kucharz. - Podpłomyki podawane z kozim twarogiem, z czarnuszką, węszona ryba - pstrąg, sieja oraz koperek i marynowana cukinia.
       Elblążanie, którzy odwiedzili starówkę mogli usłyszeć, że większość dań w kuchni powstaje albo z miłości albo z przypadku. Dziś można było mówić tylko o miłości. A jutro
       przed Ratuszem Staromiejskim w godz. 11-14 Elbląski Klub Szefów Kuchni też zaprasza na gotowanie, które zakończy się degustacją zupy chłopskiej z soczewicy.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama