UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Pytanie o most

Elbląg, Rys. Grzegorz Konopski
Rys. Grzegorz Konopski

Po publikacji „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie...” w portEl.pl elbląskie Stowarzyszenie „Rozwój i Praca Przyszłością Samorządu” napisało list w sprawie zaginionego, zwodzonego mostu ze starówki do trzech prezydentów Elbląga ostatnich dwóch dekad: Henryka Słoniny, Józefa Gburzyńskiego i Witolda Gintowt-Dziewałtowskiego.

Czytamy w nim m.in.:
       Tym pismem chcielibyśmy zapoczątkować serię korespondencji, która umożliwiłaby nam, jak i naszemu społeczeństwu, uzyskać odpowiedzi na nurtujące je pytania, dając jednocześnie możliwość Panu Prezydentowi ustosunkowania się do poruszanych tematów, eliminując tym samym możliwości powstawania nieprawdziwych historii. [...]
       Pierwszym pytaniem, a zarazem pierwszą sprawą, z jaką za pomocą Pana wiedzy chcielibyśmy się zapoznać oraz rozwiać tym samym wszelkie niejasności, jest temat związany z historycznym, zabytkowym zwodzonym mostem, który to w połowie lat osiemdziesiątych został rozebrany. Chodzi tu oczywiście o most zwany „Mostem Niskim (Liege Brücke)”.
       Pytanie o rozebranie zabytkowego mostu wiąże się oczywiście z doniesieniami płynącymi z ratusza o działaniach skierowanych na likwidację kładki, która zastąpiła most, a następnie wybudowanie repliki tamtego zabytku. Żadna z istniejących obecnie instytucji zajmujących się historią oraz zabytkami naszego miasta nie posiada dokumentów na temat rozbiórki oraz tego, co następnie stało się z rozebranym mostem. Tu trzeba przypomnieć również o lampach gazowych, jakie zostały przy tej okazji wycięte i których los jest również niewiadomy.
       Jedynie z nieoficjalnych informacji dowiedzieliśmy się, że o rozbiórce mostu zadecydowała osoba piastująca w tamtym czasie jedno z najwyższych stanowisk w Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Elblągu.
       Dlatego też zwracamy się do Pana Prezydenta z prośbą o udzielenie odpowiedzi na powyższe pytanie, zważywszy, że miejskie pieniądze mają zostać wydane na coś, co istniało i było zabytkiem w pełnym tego słowa znaczeniu. Środki, które można by było przeznaczyć na inne cele i tak liczne potrzeby występujące w naszym mieście.”
       List podpisał prezes Stowarzyszenia Leszek Lewarowski.
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Typowe dla tego miasta to to, że jak jest sukces to wszyscy uważają się za jego twórców jak porażka i wstyd niema winnego. Most był i go nie ma! Nikt nic nie wie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ju_lek(2009-08-26)
 • Trzeba by raczej zapytac I sekretarza Komitetu Miejskiego w tym okresie. Któż nim byl? hmm :D
 • Te pieniądze są zdaje się pozyskane TYLKO I WYŁĄCZNIE w celu odbudowy mostów, więc pisanie, że można byloby je wydać na inne cele jest raczej nie na miejscu.
 • To typowy przejaw bezhołowia panującego w tym mieście od 60 lat. Wątpliwego chowu i umiejętności wódz zadecydował a bezpagonnaja masa wypełniła. Liczne przykłady dewastacji niezaprzeczalnych pomników kultury ludzkiej i jej dorobku - niszczejące i zapomniane to standard i dorobek lat minionych. NO, bo po cóż komuś wytwory ludzi światłych i myślących skoro nam w Elblągu wystarczy ustawiczny festiwal - wieś tańczy i śpiewa, jeleń na rykowisku, styropian i wielka płyta. URRRA.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2009-08-26)
 • Panie prezydencie gdzie jest most?Panie prezydencie gdzie jest basen?Panie prezydencie gdzie jest stadion?Panie prezydencie gdzie jest praca w tym mieście?
 • Słyszałem, że most jest w posiadaniu jakiegoś niemieckiego kolekcjonera. Oczywiście ta informacja nie jest potwierdzona, ale kilka osób juz mi o tym mówiło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zasłyszane(2009-08-26)
 • Zgadzam się z Aborygenem. Stowarzyszenie powinno również zapytać. Kto wydał zgodę, kto wystąpił o zlikwidowanie pięknego zabytkowego kościółka przy ul. Robotniczej. I co się z nim stało. To jest granda, żeby taki piękny kościół zastąpić tą rakietą betonową. Piękny most – betonowym mostem, piękny kościół betonowym kościołem. Widać że rządzą miłośnicy betonu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2009-08-26)
 • tak betony rządzą
 • Kto zarobił na tym moście. Całe szczęście, że są w Elblągu odważni ludzie i patrzą władzy na ręce. TRZEBA ICH POPIERAĆ!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  doktor(2009-08-26)
 • I słusznie doktor. Tylko niech nie stosują selektywności w swoich działaniach. Równo i jednym i drugim. Za kościół wyposażony w zabytkowe organy tez dowalić i przypomnieć kto dał dupy. I nie szkodzi, ze to władza prawicowa z okresu 90-93r wydawała zezwolenia a wnioskował słynny redemptorysta. Jak się zmiesza i czerwonych i czarnych może wyjdzie jakiś normalny kolor. Tylko nie niebieski. Niebieski to lipa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2009-08-26)
 • Drodzy oświeceni Elbląga. Wszyscy czujemy, że nadchodzi pora diametralnych zmian. Pokolenie zastraszonych ludzi rządzi naszym miastem. Strach paraliżuje. Wyeliminujmy ograniczenia. Pokażmy prawdę. Elbląg widzialny jest miastem zaśniedziałych emerytów. Elbląg niewidzialny jest potężną przykładową metropolią całej Europy. Zacznijmy od uruchomienia portu w Nowakowie - Jagodnie. Przepis na sukces: całkowicie wyeliminować dewastacyjne wpływy zewnętrzne. Już wkrótce w naszym mieście powstanie stowarzyszenie prawdziwych Polaków. Zapraszamy na studia --> www. rafzen. pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Paweł J.(2009-08-26)
 • Paweł. Tylko nazwę wymyślcie inną. Prawdziwych Polaków jest za dużo w historii. Wolę tych innych. Od stowarzyszeń i ugrupowań z Prawdziwymi Polakami dostaję odruchu wymiotnego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czerwony(2009-08-26)
Reklama