UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Radni nie odwołali wójta. On sam się z nimi pożegnał

Elbląg, Aleksander Lewicki
Aleksander Lewicki (fot. AD)

Radni gminy Gronowo Elbląskie nie odwołali swojego wójta, o co wnioskowało CBA zarzucając Aleksandrowi Lewickiemu naruszenie ustawy antykorupcyjnej. Wójt zapowiedział jednak, że sam złoży mandat najpóźniej do 10 maja.

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Białymstoku stwierdzili, że Aleksander Lewicki naruszył prawo. Jest bowiem prezesem przedsiębiorstwa rolnego i łączy tę funkcję z fotelem wójta gminy Gronowo Elbląskie. Ponadto ma we wspomnianej firmie więcej niż 10 proc. udziałów, co narusza ustawę antykorupcyjną. „Sankcją za złamanie tych zakazów jest wygaśnięcie mandatu. Wygaśnięcie mandatu wójta stwierdza rada gminy w drodze uchwały, w terminie miesiąca od wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu” – napisało CBA.
       Siedem głosów za, siedem przeciwnych i jeden wstrzymujący się – tak przebiegło dzisiejsze (26 kwietnia) głosowanie w sprawie wygaszeni mandatu wójta gminy Gronowo Elbląskie. Radni nie zdecydowali się na pożegnanie Aleksandra Lewickiego. Natomiast on pożegnał się z nimi. Oświadczenie złożył jeszcze przed głosowaniem. Wyjaśnił w nim na czym polegało, a raczej na czym nie polegało pełnienie przez niego funkcji prezesa w spółce rolnej, która od początku była martwa.
       - Zarzuty są dla mnie śmieszne – mówił łamiącym się głosem Aleksander Lewicki. - Ja rozumiem, że polityka rządzi się swoimi prawami, ale nie powinniśmy przekraczać granic absurdu. W jaki sposób będąc prezesem nieaktywnej od 18 lat spółki miałbym działać na szkodę gminy? Spółka nie miała majątku, nie miała biura, konta bankowego, telefonu kontaktowego, nawet udziałów. Nie miała nic. Nie figuruje w rejestrze KRS.
       Wójt powiedział również, że ostatecznie pozbył się udziałów i zrezygnował z funkcji prezesa spornej spółki.
       - Zawsze kierowały mną uczciwość, pracowitość i całkowite oddanie interesowi naszej gminy – kontynuował Aleksander Lewicki. - Od trzech kadencji pełnię funkcję wójta. Jestem wdzięczny mieszkańcom za zaufanie, którym mnie obdarzyli i ze względu na to, mimo ciężkiej choroby, postanowiłem dziś tu stanąć.
       Wójt przyznał, że od ponad dwóch lat cierpi na boreliozę, a w ostatnim czasie jego stan zdrowia się pogorszył.
       - Nie dam rady dokończyć tej kadencji, jednak nie zgadzam się, po tym wszystkim co zrobiłem dla gminy, by usuwać mnie ze stanowiska w taki sposób – mówił do radnych. - Każda inna decyzja niż utrzymanie mnie na funkcji wójta byłaby dla mnie krzywdząca i w moim odczuciu sprzeczna z prawem. Sprzeciwiam się też temu, by robić ze mnie kozła ofiarnego.
       Wójt dodał, że bez względu na wynik głosowania złoży rezygnację z pełnienia funkcji wójta gminy Gronowo Elbląskie najpóźniej do 10 maja.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2012-04-26)
 • Cały Pan Aleksander Lewicki-jak zawsze z ogromną kulturą i klasą, miły, taktowny i życzliwy człowiek. Dziękujemy Panu za wieloletnie działania dla dobra gminy, życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności. Grupa mieszkańców z Gronowa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mieszk.(2012-04-26)
 • Bardzo żałuję że Pan odchodzi, dziekuję za to że Pan był z nami, na dobre i na złe, zawsze mozna było na Pana liczyć, umiał Pan słuchać ludzi, zawsze starał sie pomagać kazdemu potrzebującemu, Gorąco pozdrawiam i zdrowia życze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mieszkanka Gminy(2012-04-26)
 • A ja uważam, że bardzo dobrze się stało - bo przepisy obowiązywać powinny każdego a Pan Lewicki skoro przez tyle lat był na stołku Wójta to powinien znać prawo a nie po kilkunastu latach czuć się "niewinny".
 • Ludzie wy się nic nie bujta pocałujcie w dupę wójta
 • Szukanie haków to jest zadanie tej rady. Wstyd mi że mieszkańcy wybrali osoby które absolutnie nie robią nic. Niszczą niszczą. Otwórzcie oczy przy następnych wyborach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszk.(2012-04-26)
 • A ja wiem że wójt, Pan Lewicki jest niewinny, bo to z całe rady najuczciwszy człowiek
 • Gratuluję odwagi Panie Wójcie, postąpiła Pan właściwie. Bez względu jakie są przepisy, należy je przestrzegać. Absurdem byłoby pozwolić aby były jakiekolwiek ustępstwa i obejścia panujących zasad. Przyczyną bałaganu, który panuje w całej Polsce właśnie jest pozostawianie luk w przepisach i możliwość ich interpretowania (każdy to może zrobić aby jemu pasowało), a przykłady można mnożyć. Przychodzi czas aby robić karierę ale i czas aby odpocząć i wyzdrowieć, bo dla człowieka zdrowie powinno być najważniejsze. .Miło byłoby aby każdy schodzący ze stanowiska władzy rozliczył się przed wyborcami. Konstruktywna i pouczająca samokrytyka - dla następnych zasiadających na owy "stołek", podsumowanie:"to obiecałem w wyborach, a to zrobiłem". To czy to było dobre dla gminy powinien Pan pozostawić ocenie wyborców - mieszkańców gminy. Panie Wójcie więcej skruchy, mniej pychy. Popełnił Pan błąd, konsekwencje muszą być (przykład dla następcy), mam nadzieję, że przez ostatnie dni swojej kadencji rozliczy się pan z gminą skrupulatnie, nie wykona Pan żadnych niekorzystnych ruchów ( jest modne wśród rządzących, zostawianie następcy spraw niewygodnych, niezamkniętych i brzydko mówiąc śmierdzących). Wierzę, że zachowa Pan klasę do końca i takiego "smrodu" nie zostawi za sobą ( jeśli są jednak takie, to odwagi. .. - jest czas do 10 maja). Życzę Panu wszystkiego dobrego i aby daleko od polityki mógł Pan poświęcić czas na swoją pasję, rodzinę i koniecznie podleczenie swojego zdrowia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czekająca na zmiany(2012-04-26)
 • Pan Lewicki postąpił honorowo. No to teraz Badeński pokaże na co go stać. .. jak jeszcze mieszkańcy wybiorą Oleksiakową, łoooo. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  syla81(2012-04-27)
 • Panie Wójcie gratuluję. Ponownie Pan zwyciężył. Szkoda, że Pan odchodzi. Teraz się pozostali radni już zagryzą, a ci sławetni nasi radni panowie znajdą inną ofiarę. Oni bez złości nie potrafią żyć. Podziwiam Pana za spokój i siłę z jaką odpierał Pan ataki i oszczerstwa przez te 2 lata. Teraz padniemy. pozdrowienia
 • ooooo no szkoda, tyle lat jednak był tym Naszym wójtem, no ale dla mojej wsi to akurat on nic kompletnie nie zrobił. może w końcu ktoś inny zajmie jego miejsce i zacznie się w końcu coś dziać dla mieszkańców tej gminy.
 • Nie znam człowieka ani sprawy ale od razu widać, że gość ma swój honor, nasi " wielcy politycy " mogliby się od niego uczyć, czy słyszeliście żeby któryś z nich w przypadku afer czy łamania przepisów sam podał się do dymisji ? Nie, tylko wylatuje jak go sami wyrzucą albo zamkną i do końca trzymają się stołków. Szacun dla niego.
Reklama