UWAGA!

Radni radzili online, nowa osoba w składzie

Dzisiaj (9 kwietnia) odbyła się pierwsza w historii Elbląga sesja Rady Miejskiej online. Radni siedzieli w swoich domach, łącząc się z przewodniczącym Rady przez jedną z platform internetowych. Nie obyło się bez problemów na początku. Zobacz, jak wyglądały obrady. .

Obrady, siedząc w sali sesyjnej w ratuszu, prowadził przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk, który z radnymi łączył się przez platformę Microsoft Teams. W sali sesyjnej byli także prezydent, skarbnik i pracownicy Biura Rady Miejskiej, ratuszowy prawnik. Na początku, jak w szkole, przewodniczący Rady sprawdził obecność. Nie obyło się bez problemów, bo kilku radnym zawiesiło się połączenie, ale po kilku minutach obrady online mogły się rozpocząć.

Na początku radni uczcili minutą ciszy zmarłych w ostatnim czasie: Henryka Słoninę, wieloletniego prezydenta Elbląga oraz Jana Witkowskiego, byłego radnego kilku kadencji. A następnie ślubowanie złożył Juliusz Dziewałtowski-Gintowt, który objął mandat radnego po wiceprezydencie Michale Missanie i wrócił do Rady po kilkuletniej przerwie. W wyborach samorządowych w 2018 roku uzyskał 236 głosów.

Zanim radni rozpoczęli głosowanie nad projektami uchwał, raport o stanie epidemiologicznym, sytuacji gospodarczej w Elblągu i pomocy samorządu dla przedsiębiorców przedstawił prezydent Witold Wróblewski.

- Każdy dzień zaczynamy od spotkania sztabu kryzysowego, gdzie spływają informacje na temat różnych dziedzin życia naszego miasta i podejmujemy na bieżąco działania. Staram się za pomocą mediów społecznościowych informować mieszkańców – mówił prezydent. - Przygotowaliśmy miejsca do kwarantanny w bursach. Z tej przy ul. Agrykola skorzystało 12 osób, przy ul. Wapiennej – 1 osoba, bursa przy Zamkowej została przeznaczona dla osób bezdomnych. Bursa przy Pułaskiego jest przeznaczona dla pracowników szpitali, ale na razie szpitale radzą sobie we własnym zakresie. Mamy na wszelki wypadek zabezpieczonych 60 łóżek z zasobów PCK. Zdobywamy środki ochronne, ale to nie jest taka prosta sprawa. Dotychczas zamówiliśmy maseczki, gogle, płyny do dezynfekcji na łączną kwotę 144 tys. złotych, rozdysponowujemy je obecnie. Spada liczba osób zakażonych, osób w kwarantannie i nadzorze epidemiologicznym – dodał prezydent.

Witold Wróblewski przypomniał najważniejsze decyzje w sprawie pomocy przedsiębiorcom. Przyznał też, że nieznacznie wzrosło w Elblągu bezrobocie (obecnie w PUP jest zarejestrowanych 2804 elblążan, to o ponad 50 osób więcej niż jeszcze kilkanaście dni temu).

- 190 przedsiębiorców złożyło to PUP wnioski o mikropożyczki, jedna z firm zawiadomiła o zwolnieniach grupowych, które dotyczą 28 osób – dodał Witold Wróblewski.

Jakie między innymi decyzje podjęli dzisiaj radni? W miejsce Michała Missan wybrali Roberta Turleja jako członka rady społecznej Szpitala Miejskiego, zmienili skład niektórych komisji Rady Miejskiej (m.in. w związku z zaprzysiężeniem nowego radnego), zatwierdzili zmiany w budżecie miasta.

Kolejna sesja online – choć zwykła – ma się odbyć 23 kwietnia. - Jeśli uznamy, że trzeba wcześniej zwołać sesją nadzwyczajną, to jesteśmy do dyspozycji – powiedział Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej.

 

Wideo relację z obrad można obejrzeć na koncie Miasto Elbląg na YouTube. Zamieszczamy ją też przy artykule.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama