UWAGA!

Raj dla fanów lotnictwa

- Tato, a będę mógł zostać pilotem? – zapytał w drodze na lotnisko w Królewie Malborskim jeden z chłopców. O takich marzeniach rozmawiało dzisiaj zapewne więcej osób, które odwiedziły 22. Bazę Lotnictwa Taktycznego. W Open Air Day uczestniczyły ich tysiące. Zobacz fotoreportaż i film.

Na co dzień niedostępna dla cywilów 22. Baza Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim dzisiaj pełna była odwiedzających. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji na ziemi i w powietrzu. Można było usiąść za sterami wycofanych już z użytku myśliwców, ale także z bliska poznać niemal każdy szczegół nowoczesnych maszyn. Wojskowy sprzęt prezentowała także Marynarka Wojenna i 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana. Przy płycie lotniska rozbili się także strażacy, miłośnicy militariów i grup rekonstrukcyjne, słowem wszyscy, którym na widok wojskowego munduru serce bije szybciej.
       Nie zabrakło także lotniczych pokazów, m.in. Iskry. - Zazwyczaj Iskrę kojarzymy z lotnictwem wojskowym, ze Szkołą Orląt, ale ten egzemplarz należy do Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła. Za sterami Iskry siedzi Tadeusz Zaworski, były pilot wojskowy, bardzo doświadczony lotnik – opowiadał odwiedzającym spiker Open Air Day. - Iskra to typowo polska konstrukcja. Ten egzemplarz był wycofany pierwotnie z użytkowania, ale po 10 latach dzięki zaangażowaniu wielu osób i firm udało się go przywrócić do latania. Jest to obecnie samolot cywilny, nie ma zamontowanego działka, fotele katapultowe są pozbawione pironabojów.

  Elbląg, Raj dla fanów lotnictwa
(fot. Michał Skroboszewski)


       Kolejną atrakcją był pokaz lotu w szyku formacji 3AT3. - Lot w szyku to podstawa w lotnictwie wojskowym. W szkoleniu pilotów kładzie się na to bardzo duży nacisk. Te trzy samoloty w szyku są bardzo blisko siebie, czasami nawet dwa metry. Każdy kolejny leci niżej niż jego poprzednik, dzięki czemu unikają wlatywania w strumień zaśmigłowy, bo jest to powietrze przedturbulentne, sterowanie w takiej sytuacji byłoby niebezpieczne – fachowo tłumaczył spiker pokazów.
       Pokazy przeprowadzili także piloci samolotu MIG-29, SU-22, a także szybowców z Aeroklubu Elbląskiego. Ich popisy oglądało kilka tysięcy widzów.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama