UWAGA!

Ratusz zabiera głos w sprawie Pogotowia Socjalnego

 Elbląg, Ratusz zabiera głos w sprawie Pogotowia Socjalnego

Prowadzenie Pogotowia Socjalnego nie jest obowiązkiem samorządu. Zabezpieczenie osób nietrzeźwych jest zadaniem statutowym Policji. Prawie dwa lata, od kiedy placówka ta przestała funkcjonować pokazały, że decyzja o likwidacji nie miała wpływu na życie elblążan, a przede wszystkim na pogorszenie stanu bezpieczeństwa na terenie miasta. Jednoznacznie potwierdzają to policyjne statystyki. Świadczy to więc o zasadności podjętej w kwietniu 2020 roku decyzji przez Radę Miejską - możemy przeczytać w stanowisku elbląskich władz miasta w sprawie wyroku NSA dot. likwidacji Pogotowia Socjalnego w naszym mieście.

W związku z decyzją Naczelnego Sądu Administracyjnego o oddaleniu skargi kasacyjnej Gminy Miasta Elbląg w sprawie nieważności uchwały dot. likwidacji Pogotowia Socjalnego oraz wobec pojawiających się w opinii publicznej nieprawdziwych informacji pragniemy mieszkańcom wyjaśnić iż:

 

1) Decyzja sądu oraz rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody o unieważnieniu uchwały dotyczy tylko i wyłącznie kwestii formalnych w procedurze podejmowania uchwały. Jedyne zastrzeżenie budził brak opinii związków zawodowych na temat projektu uchwały. Co ważne opinia ta nie jest wiążąca, a jest jedynie jednym z elementów procedury podejmowania uchwały. Dziwi jednak fakt, że NSA oddalając naszą skargę twierdzi, że konsultacje te są niezbędne, a w uzasadnieniu do decyzji sam powołuje się na wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w Kielcach i Gliwicach, z których wynika, że tego typu uchwał nie trzeba konsultować ze związkami.

 

2) Ani sąd, ani wojewoda nie zakwestionowali zasadności decyzji radnych o likwidacji placówki. Kwestie merytoryczne odnośnie tego, czy Pogotowie Socjalne powinno funkcjonować, czy nie - nie były rozstrzygane. Nieprawdziwe są więc przytaczane w mediach komentarze opozycji, w tym słowa wicewojewody i byłego radnego Piotra Opaczewskiego, że „sąd stanął po stronie pracowników”. Nie stanął po stronie pracowników, ponieważ w ogóle nie zajmował się tą kwestią. Zakwestionował jedynie poprawność procedury podejmowania uchwały.

 

3) Zgodnie z powszechną maksymą z decyzjami sądów się nie dyskutuje, skoro więc ostatecznie NSA wskazał błąd formalny w podejmowaniu uchwały – naprawimy go i raz jeszcze przeprowadzimy procedurę. Została ona już wszczęta – projekt uchwały przekazany został związkom zawodowym do zaopiniowania. Dziwi jednak fakt, iż mamy dwa porządki prawne w tej kwestii na poziomie administracji rządowej. Przykładem są wspomniane wyżej wyroki oraz uchwały innych samorządów. Przedkładając bowiem Radzie Miejskiej projekt uchwały w sprawie likwidacji Pogotowia Socjalnego wzorowaliśmy się na samorządach, które w ostatnich latach podjęły taką decyzję. Przykładem jest Zamość, Piła, czy Tychy, gdzie również nie przeprowadzano konsultacji w tej sprawie ze związkami zawodowymi, a mimo tego właściwi wojewodowie nie zakwestionowali tych aktów prawnych.

 

4) Należy po raz kolejny podkreślić, że prowadzenie Pogotowia Socjalnego nie jest obowiązkiem samorządu. Zabezpieczenie osób nietrzeźwych jest zadaniem statutowym Policji. Prawie dwa lata, od kiedy placówka ta przestała funkcjonować pokazały, że decyzja o likwidacji nie miała wpływu na życie elblążan, a przede wszystkim na pogorszenie stanu bezpieczeństwa na terenie miasta. Jednoznacznie potwierdzają to policyjne statystyki. Świadczy to więc o zasadności podjętej w kwietniu 2020 roku decyzji przez Radę Miejską.

 

5) Od początku elbląski samorząd wspierał Policję w realizacji ich statutowego zadania, dotyczącego zabezpieczenia osób nietrzeźwych. Planowana jest dalsza współpraca w tym zakresie i z pewnością, gdyby nie decyzja wojewody i przedłużające się w związku z nią postępowania sądowe wdrożone byłyby już rozwiązania, które odciążyłyby Policję w realizacji tych zadań. Po uporządkowaniu kwestii formalnych z pewnością powrócimy do rozmów na ten temat.

 

Jesteśmy przekonani, że powtórzenie procedury, zgodnie z decyzją sądu oraz planowane działania, które samorząd zamierza wdrożyć zakończą trwający od prawie dwóch lat spór, który od początku nie miał wymiaru społecznego, a stał się jedynie elementem rozgrywek politycznych.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • nie mamy Pana płaszcza i co Pan nam zrobi?
 • Niech wejda w spor z Sadem i innymi organami wladzy. Wszyscy beda podziwiać jakiego tez Elblag ma kreatywnego prezydenta xd
 • Tu nie chodzi o zasadność podjętej decyzji, tylko o jej wady prawne, co też było powodem jej nieważności.
 • W emblongu nie ma alkoholików nie ma nie !!!! Tu mieszkają sami porządni Ludzie więc nie potrzebne jest pogotowie socjalne !!!! Wystarczy dołek na 100 lecia i areszt śledczy !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23
  5
  Kiedyś Elbląg dziś emblong (2022-02-04)
 • Jednego też się zapytano o cenę chleba. Pięć minut gadał i nie odpowiedział na pytanie.
 • Zlikwidować posadki wiceprezydentów i połowę rady miasta, zobaczymy za dwa lata czy byli tak potrzebni!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46
  5
  ZdzichuMarynarz(2022-02-04)
 • Za wcześnie się jednak cieszył i wicewojewoda i radny niezależny, tak to jest jak się tylko coś tam coś tam wie, nieprawdaż?
 • To się napocili -:)polityka, a gdzie jej nie ma ? I gdzie nie rządzi, może przypomniec?
 • Lubię ten dominujący poziom poniżej poziomu, nic dziwnego, ze kto mądry to stamtąd spier. ..
 • RobertKoliński Ale jakby te POdwyżki niezasłużone ratuszowików uchwalone onegdaj na utrzymanie Pogotowia Socjalnego przeznaczyć właśnie, to by mogło onoż pracować, nie tak? [pytanie: PO co nam w ogóle samorząd (a zwłaszcza taki), skoro on i tak wszystko na władzę centralną zrzuca i sam z siebie jest wyłącznie likwidatorem i prywaciarskim rozprzedawczykiem miasta Elbląg. Ja tam bym naprawdę zaorał, bo szkoda podatniczych pinionszków marnować. ] #SocRev, #TaxTheRich, #KoniecEryDziadocenu! #KościuszkoCrew Hashtagi: #samorzad, #nieudolnosc, #marnotrawstwo, #slupy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  12
  RobertKoliński(2022-02-04)
 • Nie zabieram głosu w tych dyskusjach, ale to jakaś farsa ze strony UM Wiadomo pani rzecznik starsza osoba to i już nie ta wiedza, ale zwalnianie ludzi i likwidacja pogotowia nazywacie czynnikiem społecznym a wyrok politycznym! Daliście cisla przez brak kompetencji i takiebetonowe podejście
 • O słuszności decyzji zdecydował sąd i BASTA!!! Dlaczego pan radny, który czuł się upodlony w momencie, gdy obecna władza miasta zlikwidowała etat oficera rowerowego, podniósł rękę za likwidacją pogotowia? Dlaczego dzisiaj były policjant 9obecny radny)potrafi uderzyć się w pierś i przyznać do błędu, a drugi nie? Dlaczego człowiek likwidujący, nazywa kilkukrotnie likwidatorem drugiego człowieka, który nie ma NIC, a NIC wspólnego z zamknięciem basenu odkrytego? Dlaczego tak się dzieje? Źle się dzieje!!! Te wytłumaczenia są dla przedszkolaków, żeby się na mnie nie obrazili.
Reklama