UWAGA!

Regaty w Nowej Pasłęce

 
Elbląg, Regaty w Nowej Pasłęce
(fot. Yacht Club Zalewu Wiślanego raz Biuro Regionalne w Elblągu)

W Nowej Pasłęce, w sobotę (25 lipca) rozegrano XIII Międzynarodowe Regaty im. Jarka Rąbalskiego, powszechnie szanowanego żeglarza i miłośnika bojerów, który zginął tragicznie w zalodzonym Zalewie. Tegoroczne regaty miały przypomnieć jeszcze jedną zasłużoną i tragicznie zmarłą postać Ziemi Braniewskiej: byłego burmistrza Henryka Mrozińskiego, którego pogrzeb zbiegł się z terminem odbioru Nagrody Przyjaznego Brzegu, przyznanej właśnie za tworzenie infrastruktury żeglarskiej. Trzecim bohaterem był… król Polski Stefan Batory, który przez Zalew Wiślany chciał transportować towary z Rzeczpospolitej.

Organizatorem regat był Yacht Club Zalewu Wiślanego w Nowej Pasłęce oraz wójt Gminy Braniewo. Patronat honorowy nad regatami objął marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.
       - Regaty w Nowej Pasłęce od lat przyciągają żeglarzy znad Zalewu Wiślanego – także z rosyjskiej części. Tym razem było podobnie. Myślę, że magnesem są nie tylko regaty, ale i nastrój wspólnej żeglarskiej zabawy, dlatego tak dużo żeglarzy bierze udział w naszych zawodach, nawet jeśli pogoda nie całkiem nam sprzyja – mówi komandor JCZW Andrzej Włodarczyk.
       - Postanowiliśmy połączyć regaty z obchodami Dni Nowej Pasłęki. Dzięki temu, przy przystani i „Domu Rybaka” rozmawiano nie tylko o żaglach, ale tańczono, grano w siatkówkę plażową, a dzieci uczestniczyły w wielu konkursach – dodaje wójt gminy Braniewo Tomasz Sielecki.
       W ramach Regat rozegrano trzy wyścigi, poświęcone wspomnianym wyżej osobom: Jarkowi Rąbalskiemu, Henrykowi Mrozińskiemu i Stefanowi Batoremu. W regatach wystartowało prawie 40 załóg. W poszczególnych wyścigach najlepsze wyniki osiągnęli:
       Klasa T1: 1 m. Vega – sternik: Sergey Zhadobno; 2 m. Kareta II – Wiesław Sawicki; 3 m. Delphine – Zygmunt Zanider.
       Klasa T2: 1 m. Mokhito – Andzey Nichipolenko; 2 m. Błękitna Bryza – Sławomir Kwiatkowski; 3 m. Wera – Mauszer Muleris.
       Klasa T3: 1 m. Neoprofil – Piotr Adamowicz; 2m. Irbis – Janusz Rutkowski; 3 m. Lilu – Sergey Amelichev.
       - Żeglarstwo jest dla strefy Zalewu Wiślanego nie tylko sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale i szansą na rozwój gospodarczy. Od lat inwestujemy intensywnie w tworzenie infrastruktury, by dobrze wykorzystać walory tego akwenu. Cieszę się, że w Nowej Pasłęce dobrze wykorzystujecie zbudowaną w ramach Pętli Żuławskiej przystań – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin, podczas ceremonii wręczania pucharów i ufundowanych przez Urząd Marszałkowski nagród. Sponsorami nagród była też Lokalna Organizacja Turystyczna Kraina Zalewu Wiślanego. Nagrody otrzymali m.in. niewidomy żeglarz oraz najlepsza sterniczka Daria Rybarczyk.

 

W czasie, gdy żeglarze walczyli na wodzie, w porcie rozmawiano o planach rozwoju turystyki na Zalewie Wiślanym. Regina Czymbor oraz Jerzy Wcisła z Biura Regionalnego w Elblągu przedstawili projekt Szlaku Wodnego im. Króla Stefana Batorego, którym biuro zajmuje się od 2012 roku. – Szlak łączy Kanał Augustowski, Biebrzę i Wisłę z Zalewem Wiślanym. Zainteresowanie tworzeniem szlaku deklaruje ok. 60 miast i gmin. Elbląg oraz nasze Biuro Warmia i Mazury dążą do stworzenia stowarzyszenia, które będzie łączyło wszystkich partnerów – mówiła Regina Czymbor, zajmująca się turystyką w elbląskim Biurze Regionalnym.
       - Od dwóch lat przekonujemy Rosjan, a od tego roku także Litwinów i Białorusinów, byśmy budowali ten szlak nie tylko na polskich wodach, ale także na Niemenie, Zalewie Kurońskim oraz rosyjskich rzekach Dejmie i Pregole. To może być jeden z najatrakcyjniejszych szlaków wodniackich w całej Europie – dodaje dyr. Biura Jerzy Wcisła. Biuro Regionalne jest organizatorem Regat o Puchar im. Króla Stefana Batorego. W tym roku po raz pierwszy te regaty rozegrano w Nowej Pasłęce.
      

Yacht Club Zalewu Wiślanego raz Biuro Regionalne w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama