UWAGA!

Remont kościoła w Łęczu. Z zabytku sypał się tynk

 Elbląg, Trwa remont kościoła w Łęczu,
Trwa remont kościoła w Łęczu, fot. Anna Dawid

W październiku tego roku powinien zakończyć się pierwszy etap remontu kościoła w Łęczu. Z wieży zabytkowej świątyni sypał się tynk. W dalszych planach jest również renowacja kościelnych witraży.

Zabytkowy kościół w Łęczu (gmina Tolkmicko) doczekał się remontu.

- Obecnie elewacja kościelnej wieży pokrywana jest nowymi tynkami, stare były bardzo popękane i płatami spadały na ziemię. To oczywiście było zagrożeniem dla osób odwiedzających świątynię. Jest to pierwszy etap prac remontowych, w zależności od tego, czy uda nam się zdobyć kolejne fundusze, będziemy je kontynuowali. W dalszych planach mamy również renowację witraży w świątyni. Udało się również odrestaurować mechanizm zabytkowego, kościelnego zegara. Obecnie eksponat można oglądać przy ołtarzu - mówi ksiądz Janusz Niksa, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łęczu.

  Elbląg, daw
daw

Pierwszy kościół powstał w Łęczu na początku XIV wieku, pod koniec XVII wieku na wieży kościoła umieszczono zegar. W połowie XVIII wieku rozebrano kościół i w tym samym miejscu ustawiono nowy murowany, dzieło budowniczego Przejawy z Gdańska. Wieża świątyni powstała w 1881 roku, kiedyś były w niej dwa dzwony pochodzące jeszcze z 1546 roku, a wykonane przez gdańskiego ludwisarza Gerta Benninka, do dzisiejszych czasów zachował się tylko jeden. We wnętrzu świątyni zachował się ołtarz z 1753 roku i mosiężny pająk z połowy XVIII wieku.

 

daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama