UWAGA!

Rok po referendum. Co dalej? (opinia)

 
Elbląg, Rok po referendum. Co dalej? (opinia)
(fot. arch, portEl.pl)

Minął rok, od kiedy mieszkańcy Elbląga odwołali w referendum poprzednie władze miasta. Ta decyzja z pewnością wiele nauczyła wszystkich, którzy byli, są i kiedykolwiek będą u władzy. Ale czy nauczyła też nas, mieszkańców, by chętniej korzystać z przywilejów demokracji i bardziej angażować się w życie miasta? Wątpię.

Okres referendum był okazją, by rozmawiać o rzeczach ważnych dla miasta, by zainteresować mieszkańców najważniejszymi problemami, nie tylko związanymi ze skomplikowanym budżetem, ale przede wszystkim z codziennym funkcjonowaniem miejskiego organizmu. Jak się skończyło, wszyscy wiemy. Grupa mieszkańców założyła Wolny Elbląg i skutecznie przy wsparciu Ruchu Palikota i osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością (Jerzy Wilk sam przyznał, że wspierał inicjatorów referendum, choć jak się wyraził – jako osoba prywatna) doprowadziła do odwołania Rady Miejskiej i prezydenta Grzegorza Nowaczyka, ale sama w przyspieszonych wyborach nawet nie przekroczyła progu wyborczego.
      
       Narobili szumu i pojechali
      
Zamiast spotkań pełnych dyskusji o problemach miasta, mieliśmy najazd polityków z pierwszych stron gazet, dla których Elbląg był poligonem doświadczalnym przed większymi starciami – bitwą o Warszawę czy wyborami do europarlamentu. Przyjechali, pogadali, narobili szumu i wyjechali, kto dziś o tym w Polsce pamięta? W efekcie w Radzie Miejskiej w Elblągu zasiadają przedstawiciele jedynie tych ugrupowań, które mają swoich reprezentantów w Sejmie (PiS, PO, SLD i KWW Witolda Wróblewskiego, który jest kojarzony z PSL), a nasze miasto poza wątpliwymi korzyściami promocyjnymi (pięć minut sławy w mediach w politycznym kontekście to nie promocja), nadal nie ma pomysłu na swoją przyszłość.
      
       Jaskółki nie widać
       Referendum miało być dla Elbląga odrodzeniem, a może być – choć chciałbym się mylić - niedźwiedzią przysługą. Mieszkańcy skuszeni wizją wzięcia spraw w swoje ręce, tłumnie poszli do urn, by zagłosować przeciw władzy. Chętnie też, jak na wakacyjną porę, poszli wybrać nowych przedstawicieli samorządu. Władza została zmieniona, ale szyldy partyjne pozostały i nie widać na horyzoncie żadnej jaskółki, która dałaby nadzieję, że społeczny kapitał z kampanii referendalnej i przyspieszonych wyborów przełoży się na większe zaangażowanie mieszkańców w życie miasta, nie tylko od wielkiego dzwonu. Budżet obywatelski wiosny bowiem sam nie czyni.
       Na szczęście z referendum wiąże się jedna i chyba najważniejsza lekcja. Każda władza: była, obecna i przyszła wie, że może stracić stołki w ratuszu, jeśli nie liczy się z niezadowoleniem mieszkańców.
      
       PS. Wiem, wiem. Zaraz pojawią się komentarze, co ten redaktor nawypisywał? Przecież on też pracował w urzędzie! Pracowałem i nie zamierzam się tego wstydzić.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Rok w plecy. Na obiecankach się skończyło, nieprawdaż panie Wilk?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  14
  wiza(2014-04-15)
 • Dzięki referendum dowiedzieliśmy się, że PIS nie różni się niczym od pozostałych socjalistów z PO-SLD-PSL i że te partie działają według okrągłostołowej zasady " my nie ruszamy waszych, wy nie ruszacie naszych" . Najlepszym przykładem na potwierdzenie tej tezy była " likwidacja" Departamentu Kompromitacji Społecznej przez Wilka (podobno jego " śmiertelnych wrogów" ), po której okazało się że w 95% wszystkie osoby stamtąd nadal pracują w UM. Wybierając te partie konserwujemy stary poskomunistyczny i postsłoninowy układ kolesi, ale czas tych leśnych dziadków i farbowanych lisów się właśnie kończy, bo nadchodzi Nowa Prawica.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  35
  19
  NowaPrawica(2014-04-15)
 • Niech Pan nie wątpi, bo właśnie w referendum mieszkańcy skorzystali z przywilejów demokracji.
 • Stare ludowe porzekadło mówi : Zamienił stryjek, siekierkę na kijek. A i stare, ale już nieludowe porzekadło mówi : na. .. to nam było. Bo z deszczu pod rynnę to niewielka pociecha a różnica żadna.
 • pan z nowej prawicy oczywiście powyrzucałby wszystkich i zatrudnił swoich nowych, tylko ile czasu ci nowi musieliby poznawać swoją nową pracę i kto by ich wprowadzał
 • Nie mogę się zgodzić, że nie doszło do zmian. Nowe władze przede wszystkim zaczęły przyglądać się inwestycjom drogowym. Skanska przyspieszyła roboty i jak słyszałem pewne prace zaczęła robić znacznie taniej, niż za ekipy PO (ktoś wreszcie patrzy im na ręce). Zrezygnowano z inwestycji, na które nas zwyczajnie nie było stać - np. stadion za 47 mln - zlikwidowano spółkę-wydmuszkę aquapark. W Urzędzie Miasta nie ma terroru i lansu wąskiej grupy skupionej wokół PO, a zaczęła się normalna praca. Bo większość nie interesuje, kto rządzi, a jak rządzi. A tu widać kolosalną zmianę. Niestety Nowej Prawicy nie będzie dane tego doświadczyć :p
 • Nie chcę uprawiać teorii spiskowej, ale identyczną w wydźwięku opinię co Rafał Gruchalski, zamieszcza red. nacz portalu będącego tubą elbląskiej Platformy Obywatelskiej - nazwy nie będę reklamował - tylko bardziej się rozpisał. Czyżby zmiana na stanowisku naczelnego portelu w przede dniu wyborów nie była przypadkowa?
 • Bardzo wiele się zmieniło i to tylko na dobre, oby tak dalej. Życzę Panu prezydentowi Wilkowi oraz Panu wiceprezydentowi Markowi Pruszakowi wszystkiego najlepszego, no i zwycięstwa w listopadowych wyborach. To że Platforma nie wygra to pewne przecież to oni doprowadzili nie tylko Elbląg ale też i cały nasz kraj na skraj przepaści. Natomiast inne mniejsze partie niech się zastanowią z kim chcą wejść w koalicję, żeby potem nie byli rozczarowani.
 • Tak to jest jak sie wierzy sekcie smoleńskiej, szkoda tylko że przeciwników było za mało może teraz pójdą po rozum.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  ***X***(2014-04-15)
 • oni chca zliwkdowac koryto, a nie tylko zmienic swinie na swoje, w zwiazku z czym twoje zdanie mija sie z prawda
 • spodziewam sie po panu Gruchalskim więcej niż tymczasem to widać, może kilka autorskich pomysłów na początek, dotyczących Elbląga i jego przyszłości?
 • d. .bil wybiera de. .la i ma pretensje, że żyje jak de. .bil
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  luckystrike(2014-04-15)
Reklama