UWAGA!

Rozmawiajmy i decydujmy

 
Elbląg, Od lewej: Antoni Czyżyk, Małgorzata Adamowicz i Robert Turlej
Od lewej: Antoni Czyżyk, Małgorzata Adamowicz i Robert Turlej (fot. AD)

Kto przejmie środki na budowę stadionu jeśli nie zapadnie konkretna decyzja? Będzie korekta uchwały dotyczącej gospodarowania odpadami? Dlaczego spółka Aquapark powinna zostać utrzymana? – o tym wszystkim mówili radni Platformy Obywatelskiej podczas dzisiejszej (23 lipca) konferencji.

Liczy się czas
       – Elbląg nie posiada takiego miejsca, gdzie mogłyby odbywać się nie tylko imprezy sportowe, ale także zawody lekkoatletyczne czy wydarzenia z zakresu kultury. To ważne przedsięwzięcie – przekonywała Małgorzata Adamowicz. – Pieniądze unijne należy szanować, jeśli z nich zrezygnujemy to możemy ich już więcej nie zobaczyć, bowiem w kolejnej perspektywie sprawy sportu nie będą już tak dofinansowywane jak w tej perspektywie, która mija.
       Na razie na budowę kompleksu przy ul. Agrykola przeznaczone jest 35 mln zł, 17,5 mln zł to środki unijne, drugie tyle to obligacje miasta. Z przyznanych środków unijnych trzeba skorzystać do czerwca 2015 r.
       – Gdyby miasta nie byłoby stać na budowę kompleksu sportowego to przez poprzednie dwa lata nic byśmy nie zrobili w tym kierunku. Stworzyliśmy nową dokumentację projektową, wyłoniliśmy inżyniera kontraktu, przeprowadziliśmy procedurę przetargową, która została zakończona. Ten obiekt ma służyć nie tylko piłkarzom, ale także tym, którzy uprawiają łyżwiarstwo, wrotkarstwo, również i młodzieży z pobliskiego Gimnazjum nr 5 – mówił Robert Turlej. – Rozstrzygnięcia przetargowe przekroczyły tę kwotę, dlatego też należy niezwłocznie dokonać nowelizacji projektowej, to jest możliwe do zrobienia, można z kilku elementów tego kompleksu zrezygnować i jak najszybciej ogłosić nowy przetarg.
       Jednakże, jak dodaje radny, póki co nie są znane koszty poszczególnych elementów, nie wiadomo także, z których elementów zrezygnować.
       – Jeżeli nie dokonamy tego szybko, nie złożymy nowej procedury - nie zdążymy. W chwili obecnej klamka zapadła, trzeba powiedzieć „albo- albo” – wyjaśniał Turlej. – Jeżeli zrezygnujemy z budowy obiektu nasze środki prawdopodobnie przejmie Olsztyn lub Działdowo. Nie ma możliwości, aby środki przeznaczone na ten cel przesunąć.
      
       Wróćmy do śmieci
       1 lipca w całym kraju, również w Elblągu, zaczęły obowiązywać nowe zasady gospodarowania odpadami komunalnymi i jak mówił Robert Turlej problemy pojawiły się już na samym początku.
       – Zdawaliśmy sobie sprawę, kiedy procedowaliśmy tę uchwałę, że ma ona wiele błędów. Już wtedy mówiliśmy, że trzeba będzie do tego powrócić, po pierwszym lipca, po rozstrzygnięciach przetargowych. Teraz dokładnie wiemy, ile kosztuje wywóz nieczystości i możemy dokonać korekt cenowych zmieniających opłaty w wywozie dla mieszkańców, przedsiębiorców, działkowców czy dokonać korekt punktów regulaminu dot. utrzymania porządku w mieście – wyjaśniał Robert Turlej. – Zgłosili się do nas działkowcy, którzy mówili o swoich problemach. Wynikają one nie tylko z niedoskonałości ustawy, ale i uchwał, które są jej konsekwencją. Na najbliższej sesji zaapelujmy do pana prezydenta o powołanie zespołu, który składałby się z przedstawicieli wszystkich klubów radnych. Zespół ten będzie miał za zadanie przeanalizowanie ustawy, uchwał, a także dokona konsultacji z mieszkańcami. Mamy swoje propozycje dot. zmian, ale wstrzymujemy się z ich ogłoszeniem do momentu konsultacji, aby nie popełnić już błędów.
      
       Zostawmy mechanizmy
       – Prezydent Nowaczyk zbudował program kompleksowego zabezpieczenia rekreacji wodnej w okolicach obecnego odkrytego basenu, a poprzez powołanie spółki Aquapark mogliśmy stworzyć narzędzia i mechanizmy ku temu, żeby prywatni inwestorzy nie obciążając budżetu miasta mogli zainwestować w realizację tego programu czy budowy kompleksu odkrytego basenu i całego parku wodnego – mówił Antoni Czyżyk. – Dzisiaj możemy powiedzieć, że tych środków w budżecie brakuje, ale nie oznacza to, że nie możemy podjąć trudu planowania tego. Jeżeli mówimy, że nie stać nas na budowę Aquaparku to może warto skorzystać z opracowań, które już istnieją i zacząć od odkrytej niecki, ale nie zapominać o tym, aby Elbląg budował cały ten kompleks sportów wodnych. Ten tytuł „Aquapark” trochę denerwuje wszystkich, ale może warto trzymać te narzędzia do realizacji programu rekreacji wodnej w Elblągu.
       Jerzy Wilk na wczorajszej (22 lipca) konferencji zapowiedział, że na najbliższej, czwartkowej (25 lipca) sesji Rady Miejskiej przedłoży radnym projekt uchwały w sprawie likwidacji spółki Aquapark. Jak wspomniał Antoni Czyżyk radni nie znają jeszcze uzasadnienia tej uchwały.
      
       Bez stu dni spokoju
       – Jako klub radnych Platformy rozumiemy ten trudny czas nowo wybranego prezydenta. Jednak kadencja jest krótsza niż zwykle, zazwyczaj prezydentowi daje się sto dni spokoju na przygotowanie różnych strategii – podkreślała Małgorzata Adamowicz. – Jednakże ze względu na czas tej kadencji nie damy panu prezydentowi tych stu dni. Na wrześniowej sesji będziemy skrupulatnie pytać pana prezydenta Wilka oraz jego ekipę o realizację obietnic.
      
      
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Stadion bedze najlepszy z tych wszystkich ofert pisze to jako czlowiek nie zaden kibic! Uzasadnie:Beda mogly sie tu odbywac imprezy masowe jak i tez trening wrotkarzy tenisistow i wiele innych dyscyplin jezeli ostroda olsztyn wikielec a nawet suwalki i ilawa maja dobre lepsze stadiony niz elblag to dlaczego nie ma powstac wlasnie on?Po co nam aqua park ktory by sie znudzil po 2miesiacach mozna zamaist tego basen odkryty przeczyscic
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  asdfbgdf(2013-07-23)
 • odezwali się żałośni radni bezradni z płeo ten turlej przed wyborami rozdawał ulotki na ul. podgórnej i błagał wzrokiem żeby na niego zagłosować bo co on by biedaczek robił jak by się do rady nie dostał?
 • niech PiS z SLD robi co uważa za korzystne dla miasta i jego mieszkańców, a mniejszość platformersów ma milczeć!
 • Prawda jest niestety okrutna. .program PO skierowany jest do ludzi inteligentnych; ciemnota nie jest w stanie tego zrozumieć. .
 • Aby budować stadion trzeba mieć drużynę
 • Z nakazu pan Wilk chce ratować szkołę w Kępkach / spoza Elbląga /, a swoim postępowaniem - zaniechania budowy kompleksu sportowego - może doprowadzić do likwidacji Gimnazjum nr 5.Ot cała logika czy niewiedza pana Wilka!?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  17
  wiza(2013-07-23)
 • Prawda jest niestety okrutna. .program PO skierowany jest do Popapranych Oszołomów
 • No nie!! wystarczy juz tancerzy, potańcowali juz i co z tego mamy?Trzeba jaknajszybciej pokazać Im jak rządzili i co z tego zostało. Niech lepiej walcza o zwrot budyneczku na Browarnej.
 • A debaty juz nie chcą, co?
 • Decydowac? to Wasze 5 minut minęło i gdybyście mieli choć trochę taktu, to dalibyście pierwszeństwo tak jak wynika z wyborów. Tańczący dyrektorzy sa jeszcze?
 • Jak widze te fota z kandydatką, to tak jakby portel cos miał jeszcze w zanadrzu, czas idzie do przodu, przegrani, to przegrani, ale po co trzymac Ich jeszcze na stronce? Chyba debaty juz nie chcą.
 • "(. .. )będziemy skrupulatnie pytać pana prezydenta Wilka oraz jego ekipę o realizację obietnic. " Nowaczykowi było patrzeć na ręce. Tuska się pytajcie jak mu idzie z jego obietnicami. Wybudować łatwo za niby unijne, a wkład własny skąd? a utrzymanie obiektu z czego? Trzeba powiedzieć jasno, że obecnie nie stać nas na stadion.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  6
  jaśnieja(2013-07-23)
Reklama