UWAGA!

Rycerza na koniu tu nie będzie

 
Elbląg, Dzieje Elbląga wg. Ady Kotyńskiej
Dzieje Elbląga wg. Ady Kotyńskiej (fot. Michał Skroboszewski)

Ta historia się klei. I maluje. I będzie abstrakcyjną mapą wydarzeń ważnych dla Elbląga. Na panelach akustycznych przy pętli tramwajowej na ul. Ogólnej powstaje oryginalny mural realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Zobacz fotorelację.

Dziś (13 października) od rana na rusztowaniach stoją Adriana Kotyńska (architekt i autorka projektu) i Ewa Obrycka. Malują i kleją na ekranach dźwiękochłonnych to, co wymyśliła Ada. Historię Elbląga na przestrzeni wieków.
       - Realizujemy projekt z Budżetu Obywatelskiego pana Tomka Stężały – wyjaśnia Adriana Kotyńska. - Polega on na przedstawieniu historii Elbląga na przestrzeni dziejów. Jestem autorką części estetycznej i dziś właśnie nanosimy projekt na panele akustyczne.
       Zdziwi się jednak ten, kto spodziewa się ilustracji, jak z podręcznika do historii.
       - Początkowo temat wydał mi się bardzo trudny, no bo jak? Rycerz na koniu? Chciałam, by to było moje, tak, jak ja to czuję – wyjaśnia autorka projektu. I trzeba przyznać, że znana z poprzednich murali przy ul. Rzeźnickiej oraz w parku Dolinka pani architekt, trzyma swój styl. Oszczędny, matematyczny.
       - Coś w tym jest, moje pierwsze studia to była matematyka stosowana – śmieje się Adriana Kotyńska. - Bardzo chciałam odejść od typowego przedstawiania historii jak w podręczniku. Wymyśliłam przedstawienie historii miasta za pomocą abstrakcyjnej ilustracji, która jest wykresem na osi czasu. Linie: czerwona, zielona i niebieska układają się w obrazy, postacie, budynki, ale nie są one dosłowne. Ten etap prac obejmuje historię od czasów Truso do 1410 r., kiedy Jagiełło wkroczył do Elbląga – wyjaśnia. - Robiłam projekt dla całego muralu, który pojawi się na dalszej części tych ekranów w przyszłym roku, jeśli oczywiście pomysł w Budżecie Obywatelskim zdobędzie uznanie mieszkańców. Drugi mural kończy się na końcówce XX w. Ostatnie ważne wydarzenie w dziejach miasta – zdaniem Stężały – to pielgrzymka Jana Pawła II.
       Póki co, maluje się historia do XV wieku. Jak się maluje?

  Elbląg, Projekty wchodzą w fazę realizacji
Projekty wchodzą w fazę realizacji (fot. MS)

- Dobrze, a jak nie wieje to bardzo dobrze – śmieje się Ada Kotyńska.
       Do pracy używają sprayów grafficiarskich, szablonów z folii i taśmy malarskiej.
       Mural jest charakterystyczny dla stylu Adriany Kotyńskiej, która zachęca artystów do tworzenia tego typu sztuki.
       - Dla miasta, ale i dla mnie byłoby dobrze, gdyby ktoś jeszcze malował – mówi. - Moje murale są specyficzne więc brakuje różnorodności. Ja nie będę robiła czegoś wbrew sobie, to mój sposób, konceptualny, ale mogłyby pojawić się w przestrzeni miejskiej także inne.
       Adriana Kotyńska przyznaje, że murale są bardzo popularne w dużych miasta, funkcjonuje tzw. turystyka ich śladem.
       - Jeżeli nie jest to tylko brzydki wyraz brzydko napisany to murale mają wartość – przekonuje.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • namalujcie złom tramwaj Konstal jako najbardziej tłukacą atrakcje tramwajową w Elblągu. Nikt nie zaprzeczy że komunikacja oparta jest na tym złomie tramwajowym. Wyhbudujcie tory prosto na złomowiec dla tych wagonów.
 • Szkoda, że miasto wybrało do wykonania pracy... (znajomych). Chcieliśmy też wziąć udział konkursie, ale dostaliśmy informację, że jednak nie on się nie odbędzie. Myślę za 8000. PLN ta praca powinna lepiej wyglądać
 • A może dać graficiarzom most kolejowy nad rzeką do wymalowania. Ten przy porcie.
 • a gdzie jakiekolwiek BHP ??? gdzie szelki gdzie kaski gdzie maski przecież farby używali w puszkach pod ciśnieniem. ale patologia. pokazujcie innym jak to się robi wbrew wszelkim przepisom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  10
  Pętla(2016-10-13)
 • A gdzie Balk założyciel miasta? Jak można było pominąć tą postać!
 • @Anty: Mural jeszcze nie jest gotowy - Balk będzie;-) @Pętla: Przy malowaniu na rusztowaniach kaski były, a tu chyba nikt nie wchodzi wyżej niż na metrową drabinkę. @OO: Jak wyżej - mural nie jest jeszcze skończony, więc oceny pozostawmy na koniec. Co do konkursu - nie po znajomości tylko po komisyjnej ocenie anonimowo prezentowanych prac i ostatecznie nie 8000 tylko 6000 brutto (!). Myślę, że procedura konkursu nie była tajemnicą, ale ponieważ nie jestem organizatorem i nie znam wszystkich detali, to nie podejmę się dalszego tłumaczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  Łukasz23(2016-10-13)
 • twórcze działania, zdolna i kreatywna osobowość, świetne zagospodarowanie przestrzeni, ale. .. Elbląg jak zawsze trzyma poziom. .. malkontenctwa. odejdźcie od monitorów i zacznijcie sami działać. a nie. sorry. to trudniejsze niż anonimowe wrzuty. ;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  jojo2016(2016-10-13)
 • Zapowiada się bardzo ciekawa praca! Kibicujemy mocno!
 • Dziewczyny, zainwestujcie w jakieś fajne spodnie
 • Będzie też coś o starożytnej Lechii, kontaktach z wikingami?
 • A po kilku dniach przyjdą wandale i dopiszą co nieco!
 • Ładne Nogi
Reklama