UWAGA!

Rzuć okiem na przeszłość

 Elbląg, Wirtualny spacer uliczkami przedwojennego Elbląga jest już możliwy
Wirtualny spacer uliczkami przedwojennego Elbląga jest już możliwy

Młodzi, zdolni elblążanie pokazują, że podróż do przeszłości jest możliwa już dziś. Wystarczy telefon komórkowy, kartonowe okulary, dwie soczewki i … wskakujemy na Stary Rynek z lat 30. XX w. Tu Brama Targowa, obok auto Komnicka, ale uwaga! Jedzie tramwaj! W wirtualnym świecie wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Firma theConstruct stworzyła aplikację, która przenosi nas do przedwojennego Elbinga. To może być prawdziwy hit turystyczny. Zobacz zdjęcia z prezentacji.

Firmę theConstruct założyli czterej absolwenci elbląskiej PWSZ: Piotr Juchnowicz, Dariusz Łożyński, Adam Falkowski, Dominik Piskunowicz oraz Hans Heidenreich, którzy od lat pracują w Szwajcarii. Chcieli jednak wrócić do Elbląga i tutaj prowadzić swoją działalność. Otworzyli więc biuro w Elbląskim Parku Technologicznym.
       - Wypuściliśmy już na rynek parę aplikacji, ale przełom przyszedł po przegranej w konkursie StartUp – mówi Piotr Juchnowicz. - Byliśmy mile zaskoczeni wsparciem, jakiego udzielili nam elblążanie, otrzymaliśmy 1500 „lajków”, ale to nie wystarczyło, by znaleźć się w finale szwajcarskiego konkursu. Postawiliśmy więc na nowy pomysł, którego inspiracją był kalendarz elbląskiego Muzeum Archeologiczno-Historycznego. W nim zobaczyliśmy m.in. samochód Komnicka „zaparkowany” na starówce. Pomyśleliśmy, czemu nie spróbować modeli 3D umieścić w wirtualnej rzeczywistości? I tak na bazie naszej wcześniejszej aplikacji powstała uliczka Elbląga z lat 30. XX wieku.
       Zakładając kartonowe okulary (zakup takiego sprzętu to koszt ok. 20 zł) z soczewkami (te można zamówić u optyka), korzystając z aplikacji (ta ma być darmowa) można przespacerować się Starym Rynkiem, nad którym góruje Brama Targowa, pod nią jedzie tramwaj (uwaga, gdy wejdziemy na tory będzie głośno!), a tuż obok zaparkowało auto Komnicka.

  Elbląg, Do podróżowania w czasie wystarczy aplikacja w telefonie i kartonowe okulary - przekonuje Piotr Juchnowicz
Do podróżowania w czasie wystarczy aplikacja w telefonie i kartonowe okulary - przekonuje Piotr Juchnowicz (fot. AD)

- To początek, jedna ulica, ale możliwości są nieograniczone – zapewnia Piotr Juchnowicz. - Zachęcamy grafików do współpracy. Wspólnie możemy odtworzyć całe Stare Miasto – na podstawie zdjęć i planów odtworzyć zabudowę, możemy na uliczki wypuścić ludzi. Stworzyć produkt, jakiego nie ma żadne polskie miasto, nie ma go też nigdzie w Europie. Warszawa ma swój film z przeszłości, ale zrealizowany w technice 3D, my chcemy pójść dalej.
       Młodzi z theConstruct pokazali swoje demo w Muzeum Archeologiczno-Historycznym. Bardzo się spodobało. Liczą, że znajdą się kolejni chętni do współpracy.
       - Można pokazać młodym, co było produkowane w starym Elblągu [chodzi m.in. o fabrykę Franza Komnicka), wykorzystując nowoczesną technologię tworzoną przez elblążan – mówi Paweł Lulewicz, dyrektor Elbląskiego Parku Technologicznego, który cieszy się, że taki pomysł narodzi się właśnie w Parku na Modrzewinie. - Mógłby to być także magnes dla turystów.
      

A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • No ładnie. A teraz trzeba się starać, żeby to wszystko tak wyglądało również w rzeczywistości. I nikt mi nie powie, że odbudowa to "wstecznictwo". Wstecznictwem jest wszystko to, co dzieje się w tym mieście od '45 roku (a w ostatnich dwudziestu latach nabrało szczególnego tempa). Przemiana dzisiejszego Elbląga w Elbląg przedwojenny to zmiana jak najbardziej progresywna.
 • Trochę staranności i wiedzy historycznej by się przydało. Tor tramwajowy nie skręcał ze Starego Rynku w Wigilijną, tylko w Kowalską, jak pokazane jest bodajże na ostatnim zdjęciu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  MirCrow(2015-11-21)
 • Jak ktoś osiągnie sukces to zaraz go osaczają państwowi działacze ds rozwoju biznesu za pieniądze podatników.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Gogooś(2015-11-21)
 • Skąd to pobrać napiszcie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  M.arek(2016-03-21)
 • Swietny pomysl!!! Brawo Panowie! Dlaczego Polacy zazwyczaj potrafia dostrzec glownie bledy? Trzeba najpierw pochwalic i napisac co jest ewentualnie do poprawy. Od razu wszystkim byloby milej :-)!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  malastokrotka(2016-04-04)
 • Swietny pomysl!!! Brawo Panowie! Dlaczego Polacy zazwyczaj potrafia dostrzec glownie bledy? Trzeba najpierw pochwalic i napisac co jest ewentualnie do poprawy. Od razu wszystkim byloby milej :-)!
Reklama