UWAGA!

S. Jezierski: Niemcy mówią o przeszłości...

 Elbląg, Sławomir Jezierski
Sławomir Jezierski

Rozmowa ze Sławomirem Jezierskim, starostą powiatu elbląskiego.

Joanna Ułanowska-Horn: Jest pan zadowolony z niedawnej wizyty gości z powiatu Steinburg, zaprzyjaźnionego z powiatem elbląskim?
     Sławomir Jezierski: Oczywiście, tym bardziej, że jak słyszałem, niemiecka delegacja bardzo sobie tę wizytę chwaliła. Wyrażali się w ten sposób, że to co przygotowaliśmy, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Oni mieli nawet wyrzuty sumienia, że sami aż tak się nie przygotowali.
     
     J.U.: Goście z Niemiec spotkali się m.in. z przedstawicielami oświaty, kultury, gościli też w szpitalu w Pasłęku, któremu podarowali sprzęt medyczny…
     S.J.: Ta wizyta miała charakter roboczy i naszym zamiarem było przybliżyć Niemcom naszą ofertę w dziedzinie kultury, sportu, kontaktów harcerzy czy straży pożarnej. Przyjechali, by zobaczyć, czym zajmuje się młodzież, ośrodki kultury. Jeździli po powiecie elbląskim. Nam zależy też na tym, by poszczególne gminy powiatu Steinburg i gminy elbląskie same, między sobą, nawiązywały porozumienia o współpracy. W czasie tego spotkania ustaliliśmy już np. termin wyjazdu naszej młodzieży na wyspę Syld w ramach międzynarodowego programu.
     
     J.U.: Różnie mówi się o kontaktach partnerskich pomiędzy miastami czy powiatami. Często słychać opinię, że nie są one do końca takie, jak się zakłada na początku...
     S.J.: Wszystko zależy od ludzi, którzy stwarzają klimat do takiej współpracy, ale i od woli władz. My pokazaliśmy, że nam bardzo na tym zależy. Liczę, że te kontakty będą się rozwijały. Zaplanowaliśmy już kolejne spotkania w powiecie elbląskim i powiecie Stenburg. Niemcy zapowiadają, co nas cieszy, że poszerzą wzajemne kontakty o sferę gospodarczą.
     
     J.U.: Czy są to spotkania bardziej dyplomatyczne, czy przyjacielskie?
     S.J.: To zależy, kto się spotyka. Jeżeli spotykają się przedstawiciele władz, to są to "oficjałki", przemówienia, toasty, prezentacja dorobku i wzajemne chwalenie się. Kontakty robocze są natomiast już mniej oficjalne i więcej można wspólnie zrobić.
     
     J.U.: Na ile Niemcom zależy na tych kontaktach? Jak je postrzegają?
     S.J.: W rozmowach jeszcze wciąż przewija się kwestia historyczna. Najbardziej to słychać w wypowiedziach oficjalnych. Oni cały czas nawiązują do przeszłości... Czują taką potrzebę otwarcia i naprawienia dawnych krzywd. To się czuje. Ja jednak powtarzam, że przed nami jest przyszłość, starajmy się budować przyjazne kontakty i stwarzać atmosferę do kontaktów młodzieży.
     
     J.U.: Czy pańskim zdaniem te kontakty będą się rozwijały w przyszłości?
     S.J.: Umowę o współpracy podpisaliśmy we wrześniu ubiegłego roku, więc niedawno. Jeżeli kontakty będą na takim jak teraz intensywnym poziomie, to rokowania są bardzo dobre. Trudno też, z drugiej strony powiedzieć, jaka będzie przyszłość; kończy się obecna kadencja, nie wiem, jak będzie później, ale zrobiliśmy dobry początek.
     
     
     Wywiady Studia El prezentowane są w każdy wtorek i piątek na antenie Telewizji Elbląskiej
     około godziny 18.30.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kochajmy się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jagoda Z.(2002-03-18)
 • ...-"Oni cały czas nawiązują do przeszłości... To się czuje. Ja jednak powtarzam, że przed nami jest przyszłość, starajmy się budować przyjazne kontakty i stwarzać atmosferę do kontaktów młodzieży."- Jeśli nasi goście maja potrzebę rozmawiania o przeszłości to proszę bardzo, choćby z grzeczności należy ten temat podtrzymac lub rozwinąć. Ale kto ze starostwa jest w stanie nawiązać dyskusję o przeszłości na odpowiednim merytorycznie poziomie?? No KTO???? Dlatego najłatwiej jest powtarzać slogan, że najważniejsza jest przyszłość. Jasne iż jest ona ważna, ale budowana na dobrze wyjaśnionej sobie i zrozumianej przeszłości , to dopiero jest solidna platforma ku nowemu. Ale pytam - kto jest w stanie w starostwie nawiązać z Niemcami merytorycznie dobry kontakt na temat przeszłości????????????????????? Komu się w ogóle chce podjąć trud przygotowania takiego dialogu?????? A może się mylę?!?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  egzegeta(2002-03-19)
 • Ja tez spotykam Niemcow, choc nie sa to czlonkowie oficjalnych wizyt. Zwykle sa to ludzie w wieku srednim, urodzeni po wojnie, ale nigdy nie spotkalem sie z probami "nawiazywania do przeszlosci" czy checi naprawy czegokolwiek. Ci ludzie nie maja swiadomosci obciazona wojnami. Na Polakow patrza tak, jak sie oni teraz prezentuja, co czasami ma wyraz pozytwny, a czasami przeciwnie...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bluselka(2002-03-19)
 • Czy nie ciekawe byłyby spotkania Niemców i Polaków urodzonych w Elblągu i najbliższych okolicach? Mimo wszystko dla obu nacji to Ojczyzna. Bądźmy ekumeniczni - to także się opłaci, jest przyjemne i mile odbierane przez innostrańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2002-03-19)
 • Przedmowca pisal "...Komu się w ogóle chce podjąć trud przygotowania takiego dialogu?????? A może się mylę?!?! ..." Egzegeta, ja moge przyjechac z Hamburga i za Starostwo nawiazac rozmowy o przeszlosci. Mysle, ze chyba zostalbym zaproszony? Ponadto Niemcy nie jezdzili w terenie ale ich wozono. Zgadzam sie, ze dla Niemcow urodzonych po 1945 przeszlosc jest kompletnie obojetna. Ponadto wg umowy pocztamskiej zakazane bylo mowic w Niemczech na lekcjach o historii okresu 1933-1945. Stad tez braki wiedzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bogdan, Hamburg(2002-03-19)
Reklama