UWAGA!

Sądownictwo - trzecia władza, czy zbrojne (w paragrafy) ramię rządów

Pod takim hasłem w środę 2 kwietnia odbędzie się w „Światowidzie” kolejne spotkanie Forum Debaty Publicznej. O tym, czy sądownictwo i prokuratura są rzeczywiście organami niezawisłymi i nie ulegają naciskom polityków, będziemy rozmawiać z prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkiem komisji śledczej do spraw nielegalnych nacisków na służby Janem Widackim.

Na Forum Debaty Publicznej spotykają się elblążanie, którzy nie są obojętni na sprawy dotyczące nas wszystkich. Gośćmi spotkań, z którymi prowadzone są dyskusje, są osoby publiczne - politycy, naukowcy, liderzy organizacji.
     - Wysoka frekwencja i obecność osób reprezentujących różne elbląskie organizacje czy instytucje potwierdza tylko sens i celowość organizowanych przez nas spotkań. Istotne przy tym jest, że elblążanie podczas takiej debaty mają okazję zadawać trapiące ich pytania ekspertom z danej dziedziny - mówi Monika Stando ze Światowida.
     W środę 2 kwietnia elblążanie będą mieli okazję zadawać pytania prof. Janowi Widackiemu. Jan Widacki to prawnik, dyplomata (były ambasador Polski na Litwie), były wiceminister MSW na początku lat 90. Obecnie jest jednym z najbardziej znanych krakowskich adwokatów. Głośno zrobiło się o nim pod koniec lat 90., gdy podważył ustalenia prokuratury i doprowadził do uniewinnienia mężczyzny uznanego przez śledczych za wielokrotnego mordercę o pseudonimie „Inkasent”. Bronił też w innych głośnych procesach w Krakowie, m.in. oficerów SB oskarżonych o utrudnianie śledztwa w sprawie śmierci Stanisława Pyjasa oraz policjantki, której zarzucano sprzedawanie informacji do tygodnika „Zły”. Reprezentował również Romana Kluskę w procesie o odszkodowanie za jego bezprawne zatrzymanie i Jana Kulczyka, gdy ten zeznawał przed komisją orlenowską.
     Przeciwnik lustracji, współzałożyciel niedawno powołanego stowarzyszenia Ruch na rzecz Demokracji. Do polityki zdecydował się powrócić, bowiem - jak mówi - uznał to za swój obywatelski obowiązek wobec kraju, w czasach zagrożenia demokracji, izolacji Polski na arenie międzynarodowej, w czasach rządów dzielących naród, realizujących obłędne idee. Gdy w Polsce będzie normalnie - znów wycofa się z polityki.
     Debata zaplanowana jest na godz. 17 w sali kameralnej CKiWM „Światowid”. Spotkanie ma charakter otwarty, a wstęp jest wolny.
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ludzie o czystej przeszlosci nie musza sie bac lustracji. Przed lustracja chowaja sie SBowscy dekownicy.
 • Mam nadzieję, że moje pytanie zostanie zadane podczas spotkania, niestety ale nie może mnie na niej być. Czy uważa profesor, że należy ukarać generała Jaruzelskiego i Kiszczaka za wprowadzenie stanu wojennego? Czy warto w ogóle? Zastanawiam się również jakie są dotychczasowe efekty pracy komisji której pan uczestniczy. Dziękuję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Karol Gorobec(2008-03-28)
 • To wstyd, aby zapraszac osbę tzw. "autorytet", która jest podejrzaną, w sprawie gangu pruszkowskiego, do dyskusji o polskim sądownictwie. Nie zawsze profesor oznacza autorytet w danej dziedzinie. Moz najpierw należałoby cztać gazety i ogladac telewizję, aby wiedzieć, iż ma zostac złożony wniosek o odwołanie tego Pana "profesora" z z sejmowej komisji ds. nacisków na specsłużby. Na szczęście mnie tam nie będzie. Pozdrawiam uczestników i organizatorów debaty. No cóz wstyd. ..
 • ale w Elblążkowie sądy maja swoje zasady, i prof nic tu nie wyjśni, sad sądem a sprawiedliwość zalezy kogo znasz
 • dekownik to koń 013
 • W Sądzie Grockim nie slyszałem aby kogos uniewiniono, Jest to zbrojne ramię Policji I Straży Miejskiej, a rozprawy tam to czysta Parodia. .. .. lepszy niz kabaret na ul. Wiejskiej
Reklama