UWAGA!

Sekretarz w mieście musi być

 
Elbląg, Sekretarz w mieście musi być
fot. arch. AD

Tak mówi ustawa o pracownikach samorządowych i nie ma tu mowy o żadnym odstępstwie. Ale Elbląg sekretarza nie ma i to od dwóch lat. Czy zatem miasto łamie prawo?

Przypomnijmy, Elbląg sekretarza nie ma od końca 2011 r. Ostatnią osobą, która sprawowała tę funkcję był Jarosław Lango. Według ustawy o pracownikach samorządowych brak sekretarza jest niezgodny z ustawą i organ kontrolny, w tym przypadku wojewoda, może wyciągnąć konsekwencje w stosunku do prezydenta miasta.
       Pomimo, że Elbląg sekretarza wciąż nie ma to zapisy ustawy nie są łamane.
       - Prezydent ogłaszał konkursy, czyli realizował wymagania ustawy. Niestety okazywało się , że nie można wyłonić kandydata. Jeśli nie będzie organizował konkursów, wtedy nie będzie realizował ustawy – tłumaczy Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody i dodaje: - Nasi prawnicy będą obserwowali działania prezydenta Elbląga w tym zakresie. Jeśli rzeczywiście nie będzie sekretarza, ani nie będzie prowadzony nabór na to stanowisko, to będziemy wzywać prezydenta do przestrzegania zapisów ustawy o pracownikach samorządowych. Ale miejmy nadzieję, że do tego nie dojdzie i uda się wyłonić w konkursie sekretarza miasta.
       Na razie jednak Jerzy Wilk konkursu nie zamierza ogłaszać, o czym mówiła Monika Borzdyńska, rzeczniczka prezydenta w połowie stycznia.
       – Po prostu poprzednie konkursy pokazały, że bardzo trudno jest znaleźć odpowiednią osobę na to miejsce. A chcemy, aby była to osoba, która pod każdym względem spełnia te wysokie wymogi – tak tłumaczyła tę decyzję prezydenta.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a taki prezydent miasta nie musi żadnych wymogów spełniać. ..
 • Brawo Panie Prezydencie. Rozsądna decyzja!
 • Czy będzie awans wewnętrzny dyrektora MPO, na stanowisko sekretarza miasta?
 • gdyby na stanowisko prezydenta miasta były ogłaszane konkursy, a nie wybory to aktualny prezydent Elbląga nigdy by nie zajął tego stanowiska.
 • Będzie. A czemu pytasz?
 • Nie, bo sekretarz wylaniany jest w drodze konkursu.
 • A czy nie mozna zatrudnic Andrzeja Soje na tym Stanowisku. Ja nie ładnie został wywalony z Departamentu oswiaty. To człowiek ma Duza Wiedze i Madrosc
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  4
  Przyjaciel000(2014-01-31)
 • skoro nie ma go przez dwa lata to widać niepotrzebny jest, mało to urzędasów w ratuszu, o nierobach ze straży miejskiej to już nie wspomnę!
 • Nie ma sekretarza ale ma za to całkiem sporo sekretarek! Niektórzy dyrektorzy mają nawet po dwie, więc chyba wystarczy!!!!!
 • Kim jest sekretarz miasta ? I jaki człowiek powinien piastować to stanowisko ? Oto jest pytanie ! Ale odpowiedź jest wyjątkowo prosta i łatwa. To ma być człowiek mądry. A to nie jest już takie proste i oczywiste. Bo sekretarz miasta to wizjoner i osoba nad wyraz kreatywna. To On jest tym, który tworzy a przynajmniej powinien, wizerunek miasta. To jego zapobiegliwość i znajomość tego co tak lubi Aborygen, czyli realu stanowi rękojmie właściwego funkcjonowania miasta. Zatem sekretarz to nie sekretarka i nie ma nic wspólnego z parzeniem kawy. Chociaż może ją pić. A nawet powinien. Bo, niema nic gorszego niż czynić coś wbrew temu, co czynią wszyscy. Tak jak wspomniałem, sekretarz miasta to osobowość. Nie należy więc szukać Go w urzędzie pracy. On może być z konkursu, chociaż z tym różnie bywa. Nader często się zdarza że to osoba stojąca naprawdę wysoko w hierarchii urzędniczej. Nawet często przerasta prezydentów. Nie tylko miast. I tylko mały i zakompleksiony człowiek boi się mądrzejszego od siebie. Zapominając, że sekretarz jak i On sam, spełniają rolę służebną wobec mieszkańców. Nie od kozery będzie wspomnieć, że sekretarz miasta to nie musi być mężczyzna, kobieta też sobie z tą funkcją poradzi. Oby nie była tylko napastowana. Ale jak wieść gminna niesie, ludzie o tej przypadłości będą wysłani do Brukseli. Na stanowiska eurodeputowanych. Za karę.
 • Te słowa obrażają mieszkańców Elbląga i nie tylko. .. W naszym mieście jest wielu wykształconych ludzi i to nadto stanowisko, może politycznych nie tych, których oczekuje prezydent. .. Słowa rzecznika prezydenta są niedorzeczne, może ma problem ze swoim wykształceniem i doświadczeniem. To przykre :(
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  7
  elblążaninjeszcze(2014-01-31)
 • Oczywiście, że w naszym mieście są ludzie przygotowani na to stanowisko, choćby po zlikwidowanym Urzędzie Wojewódzkim, ale nie są odpowiednio umocowani politycznie, a PiS ma krótką ławkę.
Reklama