UWAGA!

Skargi, wnioski i petycje w czasie pandemii

 Elbląg, Skargi, wnioski i petycje w czasie pandemii
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

Dziś (5 lutego) obradowała Komisja skarg, wniosków i petycji. Radni podejmowali podczas rozmów trzy tematy, dla których wspólnym mianownikiem był koronawirus.

Sanitarna segregacja”

Radni pochylali się najpierw nad pismem jednej z mieszkanek, która zwróciła się o podjęcie odpowiednich kroków w sprawie... szczepionek. „Zgodnie z artykułem 32 Konstytucji RP wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne” - czytamy w petycji. „W związku z powyższym za niedopuszczalne jakiekolwiek działania władz międzynarodowych, krajowych czy lokalnych wykluczające społecznie mieszkańców Elbląga z powodów rasowych, religijnych, medycznych czy sanitarnych. Działania rozumiem jako regulacje prawne, a także wywieranie medycznej czy społecznej presji na urzędników, funkcjonariuszy, przedsiębiorców, lokalne społeczności czy wspólnoty wyznaniowe zachęcające do jakiejkolwiek segregacji mieszkańców miasta Elbląg”. W piśmie czytamy, że elblążanie mają być „eksperymentalnymi” biorcami szczepień. Autorka pisma, która gościnnie brała udział w spotkaniu komisji, wskazuje, że rząd powinien uzyskać pisemne gwarancje ze strony producentów szczepionek: w razie jakichkolwiek powikłań producenci mają wziąć na siebie odpowiedzialność, a także koszty prawne i finansowe. Jak łatwo się już w tym momencie domyślić, przedmiotem obrad komisji stały się nie tyle kwestie medyczne związane ze szczepieniami, ale w ogóle zasadność podejmowania problemu przed elbląskich radnych.

Takie samo pismo wpłynęło do Rady Miejskiej już wcześniej, inny był jego autor. Na podstawie uzyskanej opinii prawnej radni zwrócili się do autora o uzupełnienie petycji: chcieli m. in. wskazania konkretnych kwestii, z jakich miałoby wynikać wspomniane wyżej wykluczenie społeczne. Autor pierwszego pisma jeszcze nie odpowiedział radnym, od autorki kolejnego otrzymali oni z kolei materiały dotyczące szczepień i koronawirusa. Mecenas Patryk Ogórek wskazywał podczas spotkania, że wysłane materiały nie odpowiadają jednak na pytania radnych.

- Część rzeczy (w nadesłanym piśmie – dop. red.) jest niezrozumiała, nie słyszałem nigdy o jakichś eksperymentach albo że ktoś jest zmuszany do szczepień - mówił z kolei radny Krzysztof Konert. - Według mnie takiej sytuacji nie ma, wszystkie szczepienia są dobrowolne – wskazywał.

- Procedujemy nad tym, w jaki sposób formalizować dalszą ewentualną pracę nad tym pismem – zaznaczał radny Marek Osik. - Nie skupiamy się na kwestiach medycznych, na kwestii szczepień - dodał. Podniósł też kwestię, czy treść petycji mieści się w zakresie zadań i kompetencji radnych. - Chciałbym, byśmy się odnosili do tego formalno-prawnego aspektu.

Do sprawy w czasie obrad mogła odnieść się także autorka pisma.

- Szczepienia nie są obowiązkowe tylko na papierze, życie wygląda inaczej – mówiła elblążanka. - To jest tzw. przymus miękki, oficjalnie wszystko jest dobrowolne, natomiast ludzie mierzą się z groźbami utraty pracy czy możliwości dokończenia stażu. Segregacja z sanitarnych powodów realnie ma miejsce, także tutaj, na naszym terenie – przekonywała kobieta. - Jestem mamą dwójki dzieci, zaniepokojoną tym, co się dzieje w naszym kraju, tym, że jest bierny nacisk na to, by powolutku odbierać naszą wolność i godność – dodała. Zaznaczyła, że nie zna się na prawie i zakresie kompetencji Rady Miejskiej w tej konkretnej kwestii. - Powinniście użyć wszelkich instrumentów, które leżą w waszych rękach, aby przeciwdziałać segregacji sanitarnej - podkreślała i postulowała, by ludzie mieli „pełną wiedzę” o szczepionkach. Dodała, że radni mogą napisać pismo do władz krajowych w sprawie odpowiedzialności koncernów za szczepienia.

W materiałach od autorki pisma była zawarta opinia prawna.

- Tam nie ma podpisu, kto tę opinię sporządził – mówił radny Konert. Czy może pani udzielić takiej informacji?

- Napisały to osoby, które są prawnikami z wykształcenia, ale w obawie o możliwość wykonywania zawodu nie chciały zostać ujawnione – stwierdziła autorka pisma. Dodała, że radca prawny może sprawdzić wiarygodność zawartych w materiałach kwestii prawnych.

Podobnie jak w przypadku poprzedniego pisma, radni zagłosowali za wezwaniem autorki do uzupełnienia petycji. Sama zainteresowana zwróciła się do radnych o wskazanie jej, jakie są kompetencje radnych, w uproszczeniu: co mogą zrobić w sprawie zawartej w piśmie.

- Otrzyma pani informację prawną odsyłającą do konkretnych przepisów, myślę, że nie będzie z tym żadnego problemu – stwierdził radny Marek Osik.

 

Organizacje pozarządowe i wsparcie dla przedsiębiorców

W czasie obrad komisji zajmowano się też „petycją dotycząca usunięcia patologii pomiędzy organizacjami pozarządowymi a Marszałkiem Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz dot. wsparcia dla przedsiębiorców poszkodowanych wprowadzonymi przez rząd ograniczeniami sanitarnymi". Podmiotów, do których zaadresowano pismo, jest wiele, od prezydenta Elbląga i Rady Miejskiej, przez marszałka i Sejmik Województwa, posłankę Falej, aż do organizacji pozarządowych (adresatów i pełną treść można znaleźć tutaj). Pismo zawiera m. in. prośbę do prezydenta Elbląga, Rady Miejskiej i Młodzieżowej Rady Miasta do podjęcia uchwały potępiającej "wszelkie działania organizacji pozarządowych godzących w interes budżetu Marszałka Województwa oraz umożliwienia Prezydentowi Miasta Elbląga wyłączenie organizacji prowadzących tego typu działania w wsparcia pochodzącego ze środków publicznych".

Według przedstawionej podczas obrad komisji opinii prawnej, "żądanie skierowane przez wnoszącego nie mieści się w zakresie zadania i kompetencji organu stanowiącego, dotyczy bowiem budżetu innej jednostki samorządu terytorialnego województwa". Zaznaczono też m. in., że Rada Miejska nie ma wpływu na dotacje otrzymywane przez organizację pozarządowe z budżetu wojewódzkiego. Radni przegłosowali jednogłośnie przekazanie pisma marszałkowi województwa warmińsko-mazurskiego do rozpatrzenia "w części wskazującej na działania organizacji godzące w interes budżetu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego". Zdecydowali też jednogłośnie, by wnioskować do przewodniczącego Rady Miejskiej o zwrócenie pisma do jego autora, wskazując, że zawarte w piśmie kwestie nie leżą w kompetencji radnych.

 

Bilety dla krwiodawców

Ostatnią kwestią poruszaną przez radnych był wniosek o umożliwienie honorowym dawcom krwi II i III stopnia bezpłatne podróżowanie środkami komunikacji miejskiej w Elblągu. Wprowadzenie takiego rozwiązania wymagałoby jednak odpowiedniej uchwały. Przywołano pismo prezydenta Witolda Wróblewskiego, w którym wskazuje, że w obecnej sytuacji radykalnego obniżenia przychodów z biletów nie ma możliwości rozszerzenia takich uprawnień.

Podczas obrad wskazywano na to, że honorowych dawców I stopnia cieszących się taką ulgą jest ok. 900, z kolei II i III stopnia łącznie ok. 3700. Radni podkreślali m. in., że idea jest warta rozważenia w przyszłości, jednak nie w obecnej sytuacji.

- Sercem i rozumem jestem za tym wnioskiem, nie tylko ze względów prywatnych, ale także by promować ideę krwiodawstwa, przy okazji promować komunikację miejską – mówił radny Marek Kamm. Podkreślił, że warto wrócić do tematu, gdy okoliczności będą bardziej sprzyjające. Radni jednogłośnie nie przychylili się do wniosku.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Widzę, rada cały czas zajmuje się najważniejszymi tematami miasta :D wojna by wybuchla, a oni dalej by liczyli ławki w parku, stawiali stojaki na rowery czy nazywali tramwaje :D
 • Nudzi sie kobiecie w domu i bazgroli aby zaistnieć. Jak się boi, to niech się nie szczepi.
 • Inspektor Policji bez intuicji ??
 • RobertKoliński Osoby występujące z tego typu wnioskami - typowo politycznymi i światopoglądowymi, o czym świadczy udział tej pani-matki w obradach i zapiekłość, z jaką występuje w swoich anty-naukowych, szkodliwych społecznie wywodach - powinien obligować prasę do podawania personaliów wnioskodawczyni. Obrady nie są tajne, sprawa jest publiczna - mieszkańcy również mają prawo wiedzieć, kim są osoby składające takie wnioski, bo być może odpowiadają one (gdzieś w pracy, szkole, urzędzie etc. )za zdrowie i życie ludzkie. Należy nam się uczciwa, obywatelska informacja. PS. A kto z tym "interesem godzącym"wystąpił? xd Hashtagi: #WolnoscSlowa, #patoprawica, #NaukaCzyniCuda
 • @ZdzichuMarynarz - Takie zadanie naszej komisji. Co nurtuje mieszkańców, tym się zajmujemy.
 • @RobertKoliński - kolinski, ty może najwyżej od starej zażądać 10 zł na piwo z tęczowymi koleżkami. .. nikt cie nie traktuje powaznie, wszyscy zlewaja, nawet żurki spod bloku co wrzucają. .. zniknij już czerwony gnojuuu i daj odpocząć ludziom od twoich wypocin
 • Może gdzieś filantrop Soros finansuje kolejne dostawy ludności afrykańskiej ubogacającej kulturowe naszą prymitywną Europę? Popatrzcie towarzyszu w Internet i jedźcie na pomoc. I nie wracajcie.
 • A może by tak panowie radni / Osik i Konert / pochylili się nad obniżeniem diet, o których mówił kolega klubowy pan radny Tomczyński. Czas najwyższy czas panowie. ..
 • A tak nawiasem mówiąc ta Rada Miasta Elbląg co najwyżej może debatować w sprawach miasta i to wtedy gdy dostanie pozwolenie od prezydenta, tak czy nie tak?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  3
  fiki miki(2021-02-05)
 • Ludzi nurtuje dlaczego Modrzewina stoi praktycznie pusta przez tyle lat????czekam na odpowiedź szanownej komisji
 • Urzedy i biura otwierać a nie nieroby już prawie rok są pozamykani i pracują??? Dziwne w sklepach, zaladach mozna normalnie tyrac. A paniusie z biur to co lepszy sort. Pleksy montować i do roboty.
 • MariuszLewandowski-Fc Fakt że panowie Juliusz Dziewałtowski-Gintowt i Rafał Traks są skrajnie niekompetentni nie stanowi dla mnie żadnej nowości. Panowie Marek Osik, Marek Kamm i Krzysztof Konert pokazali że ich inteligencję i dbałość o dobro wspólne przeceniłem. O opinie prawników specjalnej troski zapytam samorządu zawodowego. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nakłada na jednostki samorządu terytorialnego obowiązek tworzenia programów współpracy z organizacjami pozarządowymi. Jeśli z Bożej niełaski prawnicy specjalnej troski nie potrafili zrozumieć że petycja dotyczy tego właśnie dokumentu to pora zapytać o ich kompetencje i pozbawić prawa wykonywania zawodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  5
  MariuszLewandowski-Fc(2021-02-05)
Reklama