UWAGA!

Solidarność rodziła się w Elblągu

 Elbląg, Solidarność rodziła się w Elblągu
Fot. Anna Dembińska

Przy Pomniku Ofiar Grudnia 1970 otwarto dziś (26 marca) wystawę Instytutu Pamięci Narodowej "Tu rodziła się Solidarność". Ekspozycja ukazuje historię masowych strajków lipca, sierpnia i września 1980 r. Zobacz zdjęcia.

Ideą wystawy jest przedstawienie tytułowych narodzin Solidarności nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale także lokalnej. Elbląg jest jednym z ok. 80 miast, w których pojawiła się – lub pojawi – ekspozycja, która powstała z okazji 40-lecia Solidarności. Ze względu na pandemię koronawirusa w otwarciu wzięli udział jedynie organizatorzy i przedstawiciele mediów.

- Elbląg ma wspaniałą tradycję oporu komunistycznemu złu, ma też bolesne doświadczenia – mówił przed otwarciem ekspozycji prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, przypominając m. in. o Sprawie Elbląskiej, Grudniu 1970' roku i postaciach takich jak Marian Sawicz, Waldemar Rebinin i Zbigniew Godlewski. - Trzeba było jeszcze kolejnej dekady, zrywu solidarnościowego i jeszcze całej dekady walki, o tym m. in. jest ta wystawa – podkreślił.

Podczas otwarcia wystawy dokonano symbolicznego złożenia kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 1970.

- Cieszymy się, że tę plenerową ekspozycję, umiejscowioną w tak symbolicznym miejscu jak Plac Solidarności, będzie mogła zobaczyć społeczność Elbląga - mówił w imieniu prezydenta Elbląga sekretarz miasta, Artur Zieliński. - Niektórym mieszkańcom przypomni ona czasy, w których wzrastali, a młodszemu pokoleniu pokaże chwile, w których rodził się największy społeczny ruch, który przyniósł wolność i demokrację dla Polski i całej Europy środkowo-wschodniej – podkreślił. - Jako elblążanie jesteśmy dumni z historii, która przeszło 40 lat temu działa się również tutaj, w naszym mieście, dając początek wielkim i ważnym przemianom – zaznaczył. Przypomniał, że w podpisaniu porozumień sierpniowych wzięli udział także elblążanie.

Grzegorz Adamowicz, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność w Elblągu podkreślił, że ta wystawa stanowi swego rodzaju dopełnienie dwóch zeszłorocznych ekspozycji. Pierwsza dotyczyła 40 rocznicy wydarzeń Sierpnia 1980 i podpisania porozumień sierpniowych, druga przybliżała wydarzenia Grudnia 1970 roku.

- Zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców do obejrzenia tej pięknej wystawy, do wspomnienia historycznego zarysu tych wydarzeń – mówił Grzegorz Adamowicz o ekspozycji „Tu rodziła się Solidarność”.

- Konstrukcja wystawy jest taka, że trzy pierwsze części, sześć plansz, poświęconych jest ogólnopolskiej historii powstania Solidarności w sierpniu 1980 r. - podkreśla Krzysztof Drażba, naczelnik Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku. - Druga część, kolejne sześć plansz, pokazuje historię rodzenia się Solidarności w wymiarze regionalnym, zgodnie z ówczesnym podziałem. W tym przypadku są to województwa gdańskie, elbląskie i słupskie. Ostatnia część, trzy panele, poświęcone są konkretnej miejscowości - zaznacza.

Wystawa z informacjami historycznymi w języku polskim i angielskim pozostanie na Placu Solidarności do 14 kwietnia. Więcej na ten temat na stronach IPN.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama