UWAGA!

Sprawa SP nr 23. Zabrakło jednego głosu...

 Elbląg, Byłe boisko przy SP nr 23
Byłe boisko przy SP nr 23 (fot. Anna Dembinska, archiwum portEl.pl)

11 radnych za, 11 przeciw, 1 osoba się wstrzymała, dwie osoby nie głosowały – to wyniki głosowania Rady Miejskiej w sprawie inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców dotyczącej budowy boiska przy Szkole Podstawowej nr 23. Projekt uchwały nie wejdzie więc w życie, ale radni zapewniają, że tematu boiska nie odpuszczą podczas prac nad projektem budżetu miasta na 2022 rok.

O inicjatywie mieszańców pisaliśmy wielokrotnie w ostatnich dniach na portEl.pl, zamieszczając argumenty wnioskodawców, radnych i władz miasta. Sesja Rady Miejskiej przełomu nie przyniosła. Władze miasta i część radnych stoi na stanowisku, że inicjatywa mieszkańców jest chwalebna, ale najpierw trzeba dokonać analizy potrzeb całej przyszkolnej bazy sportowej, a decyzje podejmować jesienią, przy konstruowaniu budżetu miasta na 2022 rok. I swojego zdania nie zmienili.

Zanim doszło do głosowania na forum Rady Miejskiej wystąpiła Teresa Nowak, jedna z osób, które przygotowywały inicjatywę uchwałodawczą, popartą ponad 400 podpisami. Zarzuciła władzom miasta, że nie biorą pod uwagę głosu mieszkańców.

- Już jesienią prosiłam radnych o zainteresowanie się tematem boiska. Wielu z was zareagowało pozytywnie, ale efektu w budżecie na 2021 rok nie było. Od momentu złożenia projektu uchwały rozpoczęła się akcja torpedowania naszej inicjatywy. A to, że nie powinna być procedowana, a to że zawiera błędy prawne, a to brak kontrasygnaty skarbnika, że brak źródeł finansowania – mówiła Teresa Nowak. - Potem zrobiła się cisza, a następnie powstał nowy pomysł od strony władz miasta – zrobienie analizy potrzeb. Nie rozumiem tego. Pojawił się zarzut, że my żądamy. W uchwale nie ma takiego sformułowania. My oczekujemy rozpoczęcia inwestycji, ale nie ma tam słowa o terminie jej zakończenia. Dlaczego nie można inwestycji w boisko podzielić na etapy, jak to ma miejsce przy innych inwestycjach? – pytała elblążanka.

- Prosiłbym, by podejść do tej sprawy bez emocji. Po przygotowanej analizie zaproszę radnych, by wspólnie ustalić, które potrzeby będziemy mogli ująć w budżecie na przyszły rok – odpowiedział prezydent Witold Wróblewski.

Radni PiS, a także Marek Osik i Adam Matwiejczuk apelowali do pozostałych radnych o to, by poprzeć pomysł mieszkańców.

- Nie możemy się obrażać na to treść uzasadnienia inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców. Rozumiem, że mieszkańcy widzą potrzebę remontu tego boiska i wymagają od nas, byśmy go przynajmniej zacząć. Przypomnę tylko, kto nas zatrudnia? Mieszkańcy. Nie mogę jako radny obrażać się na to, że ktoś coś ode mnie wymaga. Inicjatywa jest potrzebna i nie obawiałbym się, że takich projektów uchwał od mieszkańców powstanie więcej. Bym się nawet ucieszył, jeśli byłoby ich więcej – mówił Piotr Opaczewski.

- Ta inicjatywa, która narzuca tempo działań prezydentowi, jest trochę za szybka – mówił z kolei radny Cezary Balbuza. - Wy już wygraliście, bo zmusiliście miasto do działania – zwracał się do mieszkańców. - Już widać, że znaczna część rady jest wam przychylna i nie sądzę, by przy projektowaniu budżetu na przyszły rok, nie znalazła się propozycja dotycząca SP 23 z silnym poparciem rady. Prosiłbym powstrzymać emocje. Poprę ten pomysł w przyszłorocznym budżecie miasta – zadeklarował.

Jak głosowali poszczególni radni w tej sprawie? "Za" byli:" Adam Matwiejczuk, Bogusław Tołwiński, Halina Sałata, Janusz Hajdukowski, Jolanta Jankowska, Jolanta Lisewska, Piotr Opaczewski, Marek Osik, Marek Pruszak, Paweł Kowszyński i Rafał Traks.

Przeciw byli: Małgorzata Adamowicz, Antoni Czyżyk, Cezary Balbuza, Irena Sokołowska, Juliusz Dziewałtowski-Gintowt, Krystyna Urbaniak, Krzysztof Konert, Marek Kamm, Monika Dwojakowska, Paweł Fedorczyk i Wojciech Karpiński. Od głosu wstrzymał się Marek Burkhardt, a nie głosowali: Robert Turlej i Andrzej Tomczyński. 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama