UWAGA!

Sprawa Wschodniej: „Musimy przeprowadzić szerokie konsultacje”

 Elbląg, Inicjatorzy protestu przed spotkaniem z wiceprezydentem Januszem Nowakiem (zdjęcie pochodzi ze strony grupy na Facebooku)
Inicjatorzy protestu przed spotkaniem z wiceprezydentem Januszem Nowakiem (zdjęcie pochodzi ze strony grupy na Facebooku)

Wiceprezydent Janusz Nowak obiecał, że władze miasta przeprowadzą "szerokie konsultacje w sprawie ulicy Wschodniej". Dotychczasową propozycję władz, by trasę przeprowadzić między Bażantarnią a Górą Chrobrego, oprotestowało już prawie 3 tysiące osób.

W środę po południu w Urzędzie Miejskim doszło do spotkania grupy mieszkańców, którzy są autorami petycji przeciwko budowie ulicy Wschodniej między Górą Chrobrego a Bażantarnią, z wiceprezydentem Januszem Nowakiem.

- Szliśmy na to spotkanie bez złudzeń, nie spodziewaliśmy się, że cokolwiek rozwiąże. Zresztą nie taki był jego cel. Mieliśmy poznać nawzajem swoje stanowiska. Przedstawiliśmy swoje postulaty, sprzeciwy. Pan prezydent doskonale zdaje sobie sprawę ze skali tego sprzeciwu – powiedziała tuż po spotkaniu Beata Branicka, inicjatorka petycji. - Oczywiście nie otrzymaliśmy zapewnienia, że drugi etap ulicy Wschodniej nie powstanie. Natomiast z drugiej strony usłyszeliśmy, że skoro jest sprzeciw, to najprawdopodobniej – to jest moje odczucie – ten drugi etap nie będzie realizowany w takiej postaci (jak dotychczas proponowały władze miasta – przyp red.) Dopóki nie mamy tego na piśmie, zapewnień urzędu, że projekt drugiego etapu będzie wyglądał inaczej, to piłka cały czas jest w grze - dodała

Wiceprezydent Janusz Nowak zapewnił, że to nie ostatnie spotkanie z mieszkańcami w tej sprawie. Obiecał też szerokie konsultacje w sprawie przebiegu ul. Wschodniej.

  Elbląg, Grafika z Urzędu Miejskiego. Czerwonym kolorem zaznaczono etap pierwszy budowy ul. Wschodniej, żółtym - drugi etap. Białym zaznaczono warianty obwodnicy, które kiedyś brano pod uwagę, ale zostały odłożone na półkę
Grafika z Urzędu Miejskiego. Czerwonym kolorem zaznaczono etap pierwszy budowy ul. Wschodniej, żółtym - drugi etap. Białym zaznaczono warianty obwodnicy, które kiedyś brano pod uwagę, ale zostały odłożone na półkę

- Bardzo dobrze, że to spotkanie się odbyło. Myśmy byli do tej przekonani, że oba etapy budowy ulicy Wschodniej nie budzi kontrowersji wśród mieszkańców, bo mieliśmy pozytywną decyzję środowiskową poprzedzoną konsultacjami. Tyle że było to robione kilka lat temu. Dzisiaj okazuje się, że jest jednak sprzeciw społeczny, głównie jeśli chodzi o drugi etap budowy ulicy Wschodniej. Dlatego spotykamy się z mieszkańcami, dziś po raz pierwszy. Myślę, że będzie cykl takich spotkań – stwierdził Janusz Nowak. - Będę też w sobotę w Bażantarni (na spotkaniu organizowanym przez grupę protestujących – red.). Nie będę przekonywał do konieczności budowy drugiego etapu w tym śladzie, który jest zaproponowany, tylko co do konieczności odciążenia ulicy Bema. Pierwszy etap, z tego, co widzę. nie budzi większych kontrowersji. Co do drugiego musimy naprawdę przeprowadzić szerokie konsultacje, zanim podejmiemy decyzję. Wsłuchać się w głos mieszkańców – obiecywał wiceprezydent.

W sobotę inicjatorzy protestu przeciwko budowie ul. Wschodniej zapraszają mieszkańców na kolejny piknik z petycją. Tym razem proponują spacer po trasie, którą miałby przebiegać ul. Wschodnia według propozycji władz miasta. Piknik potrwa od godz. 10 do 18 na polanie w Bażantarni

- Dla wszystkich chętnych chcemy zorganizować spacery wzdłuż planowanego przebiegu trasy. Najprawdopodobniej odbywać się one będą o każdej pełnej godzinie, jeśli oczywiście będą chętni. Powinni pamiętać o odpowiednim obuwiu, bo wbrew słowom pana prezydenta, to nie będzie droga tylko przez łąki i pola – piszą organizatorzy pikniku na stronie protestu na Facebooku.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • RobertKoliński Dziękujemy za spotkanie, dalej nie zgadzamy się na betonowanie nam świata; Rozwiązaniem zatkanego transportowo miasta nie jest niszczenie przyrody, ale mądre planowanie i rozwiązania na lata. #basen #przekop #port #MostPółnocny 🌍✊🚩 Hashtagi: #TransportPubliczny, #NIEdlaObwodnicyWschodniej!
 • Co konkretnie proponują autorzy tego protestu? Jakie rozwiązania alternatywne? Którędy ich zdaniem ta ulica powinna iść? Sam sprzeciw "nie bo nie", jest niepoważny bez podawania możliwych innych rozwiązań. Zwolenników tej drogi jest kilkukrotnie więcej, tylko nie mają czasu na pikiety i wędrówki do urzędu bo ciężko pracują w ciągu dnia a po południu muszą stać wkurzeni w korku na Bema. Hashtagi: #Zwolennik
 • Ta ulica jest niezbędną infrastrukturą dla bezpieczeństwa w ruchu samochodowym w Elblągu. Czy przeciwnicy jej budowy nie poruszają się po mieście i nie widzą utrudnień komunikacyjnych? Bazantarnia jest i będzie. A miasto ma być przyjazne dla wszystkich mieszkańców jak i dla odwiedzających.
 • Czyli jak zwykle chcą postawić na swoim. Z tekstu zrozumiałem że pierwszy etap i tak powstanie tak jak sobie zaplanowali a drugi i tu mydlenie oczu wtedy się zastanowimy. Czyli co? Pierwszy etap zakończy się koło lesniczowki i z tego miejsca nie innej możliwości by skierować tą ulice pomiędzy bażantarnia a Góra chrobrego. No chyba że drugi etap to będzie droga wstecz do łeczyckiej. Mnie nie przekonali. Już pierwszy etap musi ruszyć w innym miejscu i tyle bo później będzie za późno.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43
  17
  Jama(2021-05-13)
 • W licznych komentarzach ktoś napisał żeby tą drogę puścić przez saperów czyli likwidacja wylęgarni komarów na pętli tzn tego niby basenu ppoż. Zbudowanie tam dużego najlepiej owalnego (nie podpaska)ronda a później poszerzenie ul, 13 pułku plot i tu wystarczy zabrać tylko parę skrajnych działek i budowa fajnego ronda przy wyjeździe z tej ulicy w Kościuszki. Mamy drogę odsunieta od bazantarni i problem korków zniknie
 • Budować, Panie prezydencie budować. Ta droga jest nam potrzebna. Co jakieś kobiety, pewnie po resocjalizacji, socjologii albo hotelarstwie, wiedzą o potrzebach w zakresie drogownictwa. Budować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47
  57
  Pan Kracy(2021-05-13)
 • Co konkretnie proponują autorzy tego protestu? Nic. Tylko szum dookoła siebie. Hashtagi: #zWegrowskiej.
 • Czy Ci protestujący poruszają się na co dzień konno, zaprzęgiem?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  46
  41
  Jutro będzie futro.(2021-05-13)
 • Co znowu kombinuje ćwirek ?
 • Budować, patusiaki boją się ze swoimi psami nie będą mieli gdzie chodzić, a miasto trzęsie pupą bo spora grupa podnosi łapska w ramach protestu a 3 K głosów wyborczych to dużo w naszym mieście. Lamusiaki z Chrobrego i okolic.
 • ręce precz od bażantarni. budować przez działki lub przez stoboje. po wybudowaniu nowej drogi, bez względu na jej lokalizację korki na bema i tak będą. naiwny, kto myśli inaczej. Hashtagi: #dziedzicpruski
 • budować mniej srających kundli będzie,
Reklama