UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Strajk w oświacie podzielił radnych

 
Elbląg, Strajk w oświacie podzielił radnych
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

„Nie godzimy się na dalsze utrzymywanie konfliktu i lekceważenie głosu tysięcy nauczycieli” - napisała w apelu do rządu Rada Miejska w Elblągu. Stanowisko w sprawie strajku zostało przyjęte dzisiaj na sesji głosami Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu.

- Wczoraj miałem spotkanie z nauczycielami. Zapewniłem ich, że wydam stanowisko, solidaryzujące się z ich protestem. Proponuję, by to było wspólne stanowisko prezydenta i rady – poinformował radnych Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.
       Inicjatywa prezydenta i radnych koalicji rządzących wywołała protest radnych PiS. - Stosuje pan różne standardy. Na poprzedniej sesji radny Traks próbował wprowadzić stanowisko w sprawie kolei nadzalewowej, ale mu to uniemożliwiono – zarzucał przewodniczącemu Antoniemu Czyżykowi radny Marek Pruszak. - Od 30 lat jestem nauczycielem i powiem wam, kiedy byłem najbardziej upokorzony – w latach 2008-2015, kiedy płace były zamrożone, kiedy dodano godziny karciane i podwyższono wiek emerytalny do 67 lat. Obecny rząd przynajmniej odmroził płace i dał podwyżki, oczywiście nie są one satysfakcjonujące, ale gdyby płace nauczycieli przez lat zwiększano systematycznie, do dzisiaj sytuacja byłaby zupełnie inna. Troska ZNP w tej sprawie jest dla mnie cyniczną grą wyborczą. Odbieram to jako polityczny atak na rząd przed wyborami – mówił Marek Pruszak, który na co dzień jest nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 4.
       - Też jestem nauczycielem od 30 lat. Chciałam dodać, że reforma edukacji zburzyła cały system, wprowadziła niedopracowane zmiany, dzieci są przeładowane programami. Co rząd na to, co teraz dzieje się z oświatą? Jako samorząd zostaliśmy z tym sami. Otrzymujemy niepełne subwencje, a za podwyżki płaci samorząd naszego miasta – mówiła Irena Sokołowska, radna Koalicji Obywatelskiej.
       Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Missan wyliczał z kolei, w jakiej wysokości podwyżki otrzymali nauczyciele w latach 2007-2019, wliczając w to zamrożenie płac od 2012 roku.
       Radny PiS Paweł Fedorczyk zaapelował, by wprowadzić poprawki do stanowiska, które złagodzą – zdaniem radnego – jego konfrontacyjny wydźwięk. - Zobaczcie, co się dzieje w środowisku nauczycieli. Jaki ten protest budzi emocje, jak ucierpiały relacje między dotychczasowymi kolegami, padają różne słowa między tymi, którzy nie strajkują a protestującymi – mówił radny Fedorczyk.
       Wprowadzone na Konwencie Seniorów poprawki, podczas przerwy w obradach, nie usatysfakcjonowały jednak radnych PiS. Zarzucili radnym koalicji rządzących wprowadzanie „standardów warszawskich” i ograniczanie roli radnych oraz jednostronność i polityczność stanowiska radnych w sprawie strajku, bo nie została w nim wymieniona odpowiedzialność za strajk związków zawodowych. - Proszę o refleksję – apelował radny Pruszak.
       - Państwo mnie znacie, staram się dbać o wszystkich radnych. Musimy szanować siebie nawzajem. Na pewno nie będę ograniczał sprawowania mandatu radnego, próbuję wprowadzać standardy etyki radnego, a nie warszawskie – odpowiedział Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
       W efekcie radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu w sprawie stanowiska Rady Miejskiej na temat strajku, mimo że byli na sali obrad. „Za” głosowało 16 radnych – Koalicji Obywatelskiej i KWW Witolda Wróblewskiego.
      
       Stanowisko Rady Miejskiej w Elblągu w sprawie aktualnej sytuacji w oświacie i trwającego strajku nauczycieli
      
„Z ogromnym niepokojem obserwujemy trwający strajk nauczycieli, politykę oświatową rządu i utrzymujący się konflikt, wskutek którego od 8 kwietnia miliony uczniów w całym kraju pozbawionych jest konstytucyjnego dostępu do nauki.
       Apelujemy do Premiera RP i Ministra Edukacji Narodowej, będącymi stroną tego sporu, o jak najszybsze jego rozwiązanie.
       Obecna sytuacja powoduje nieodwracalne straty moralne, ekonomiczne i społeczne. Dlatego nie godzimy się na przedmiotowe traktowanie uczniów i rodziców, którzy stali się ofiarami tego sporu. Nie godzimy się na dalsze utrzymywanie konfliktu i lekceważenie głosu tysięcy nauczycieli.
       Prezydent i Rada Miejska w Elblągu od lat traktują oświatę priorytetowo, o czym świadczą ogromne nakłady z budżetu miasta na ten cel oraz liczne nagrody i wyróżnienia w tej dziedzinie. Zawsze stawiamy na pierwszym miejscu dobro uczniów, wysoką jakość kształcenia, a także troskę o naszych nauczycieli. Samorząd deklaruje utrzymanie środków na oświatę na niezmniejszonym poziomie.
       Solidaryzując się z nauczycielami zwracamy się więc o jak najszybsze podjęcie skutecznych działań kończących strajk nauczycieli.”
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Brawo radni (z wyjątkiem tych z pis), brawo Panie Prezydencie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  54 78
  Cddnn(2019-04-18)
 • Nareszcie rozsądny przekaz. Drogi rządzie może by tak już czas się dogadać. Nauczycieli ciut wiecej niż niepełnosprawnych i ciężko ich zakryć za kotarą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  47 62
  Katarzyna115(2019-04-18)
 • Kto kogo lekceważy, zacznijmy od tego. Nauczyciele lekcewaza wszystkich, dzieci i rodziców. Nie macie szacunku dla ciężkiej pracy liczycie sie tylko wy i wasz strajk. Walcie się może to dotrze do was.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  80 76
  (2019-04-18)
 • stanowisko jest bez sensu bo już niedługo ruszy Modrzewina, sztandarowy projekt Pana prezydenta Wróblewskiego i powstaną miliony nowych miejsc pracy z pensjami po 30-40 tys zł na rękę i wtedy miasto będzie obrzydliwie bogate i da od siebie po tym tysiącu nauczycielom,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  46 15
  klakiersłupwyborczy(2019-04-18)
 • Obyś cudze dzieci uczył - ciekawe dlaczego ten cytat jest uważany za negatywny. Przecież każdy chciałby wykonywać tan zawód .... sadząc po komentarzach jak to nauczyciele mają dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  43 39
  Przemyslaw2(2019-04-18)
 • Akurat w tym przypadku cześć rady miasta stając za strajkującymi skompromitowała się i wzięła czynny udział w politycznym sporze, a nie tędy droga mili złotouści kaznodzieje. .. .. Szkoda, że tak chętnie nie bierzecie udziału w rozwiązaniu problemu rewitalizacji odkrytego basenu, Kolei Nadzalewowej czy też przywrócenie działania wyciągu na górze Chrobrego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  53 26
  Kat_Na_Idiotów(2019-04-18)
 • Gdyby na miejscu nauczycieli strajkowali górnicy to pieniadze znalazły by się bardzo szybko. Bo cóż może belfer z kredą do górnika z kilofem ... na demonstracji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  42 40
  (2019-04-18)
 • Jest pan hipokrytą, panie Pruszak. Jako nauczyciel, dobrze Pan wie, ze ostatnie duże podwyżki były za PO do roku 2012 i była to duża podwyżka. Owszem, płace były zamrożone, ale dopiero po 2012.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44 41
  Nauczyciel(2019-04-18)
 • Pan Pruszak jest zmanipulowany Prezesem i w jego partii. .. no coz mówi co naczelnik karze. .. sam jest nauczycielem i jest za a nawet przeciw. .. zenada.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 35
  (2019-04-18)
 • Nauczyciele=banda roszczeniowych nierobów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  59 49
  AntyBelfer(2019-04-18)
 • Brawo!!! Brawo!!! Brawo!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20 25
  qqqwwweee(2019-04-18)
 • Bardzo rozsądnie, Panie Prezydencie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 40
  abc1(2019-04-18)
Reklama