UWAGA!

Strażacy mają nowego szefa

Elbląg, Strażacy mają nowego szefa
(fot. Paweł Serocki)

Brygadier Jarosław Grzywna został nowym komendantem miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu. Jak zapowiedział podczas dzisiejszego (5 listopada) spotkania z dziennikarzami, jego pierwsze decyzje dotyczyć będą doposażenia strażaków oraz wymiany wysłużonych samochodów gaśniczych.

Jarosław Grzywna nie jest nowym człowiekiem w elbląskiej straży. Od miesiąca pełnił obowiązki komendanta miejskiego, a 1 listopada dostał oficjalną nominację na to stanowisko.
     Ale droga zawodowa nowego komendanta rozpoczęła się w 1989 r. Wówczas, po ukończeniu Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie, rozpoczął pracę w Elblągu. Od 1992 r. do 1998 r. był dowódcą jednostki ratowniczo-gaśniczej w Nowym Dworze Gdańskim. Później przeszedł do pracy operacyjnej w Elblągu. Ostatnio był naczelnikiem wydziału operacyjno-kontrolno-rozpoznawczego.
     - Jako dziecko nie marzyłem o tym, by zostać strażakiem - wyznaje Jarosław Grzywna. - Nie było też takiej tradycji w mojej rodzinie, choć wujek był strażakiem-ochotnikiem w zakładowej straży pożarnej. O tym zawodzie pomyślałem dopiero, kończąc naukę w elbląskim Technikum Mechanicznym. Na szkolnej tablicy ogłoszeń zobaczyłem informację o naborze do szkoły pożarniczej. I pomyślałem, czemu nie.
     Nowy komendant, z racji długiego stażu pracy w elbląskiej straży pożarnej, zna specyfikę jednostki, zna jej bolączki i braki.
     - Potrzeby są i to dość spore - przyznaje komendant Grzywna. - W pierwszej kolejności trzeba zadbać o indywidualną ochronę strażaków. Chodzi o zakup mundurów, butów, rękawic. Mamy dużą rotację - część pracowników odchodzi na emeryturę, ale przychodzą nowi. Ich też trzeba wyposażyć. Druga sprawa to sprzęt pożarniczy, myślę tu o samochodach - kontynuuje. - Osiągnęły już słuszny wiek, często zdarzają się awarie. Koszty ich utrzymania więc rosną. Do wymiany kwalifikują się dwa samochody z początku lat 90-tych. Mam nadzieję, że przynajmniej jeden uda się zakupić w przyszłym roku z pieniędzy z funduszu modernizacji służb mundurowych.
     Nowy komendant martwi się też małą liczbą etatów strażackich.
     - Każdego pracownika obowiązuje 40-godzinnych tydzień pracy - wyjaśnia Jarosław Grzywna. - W pracy strażaka jest to niemożliwe. Są więc wyrabiane nadgodziny, za które nie możemy zapłacić. Strażacy otrzymują więc dni wolne. W efekcie zabezpieczenie osobowe na służbie jest minimalne. A wypadają jeszcze przecież rzeczy niespodziewane, na przykład kursy, szkolenia, zwolnienia lekarskie. Taki nowo przyjęty strażak od razu na „dzień dobry” jedzie na trzy- czteromiesięczne szkolenie. Potrzebowałbym więc jeszcze przynajmniej 12 etatów.
     W przyszłym roku elbląska straż pożarna otrzyma dwa dodatkowe etaty - cywilne. Dobre i to. Przynajmniej część obowiązków, które wykonują teraz strażacy, przejdzie na pracowników cywilnych.
     Ale nie samą pracą człowiek żyje. Komendant Jarosław Grzywna (43 lata) ma też życie prywatne. Jest żonaty. Urlop lubi spędzać nad morzem lub w lesie. Jesienią zbiera grzyby. Na ryby - jak sam przyznaje - brak mu zacięcia i czasu.
     Z bryg. Jarosławem Grzywną rozmawia Marta Hajkowicz:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Powodzenia! A tak btw. mógłby ktoś napisać o które wozy chodzi? Pewnie o duży wóz gaśniczy z Browarnej i Podnośnik z Bema?
 • Powodzenia Panie Komendancie. Mysle ze swoja dzialalnosc powinien Pan rozpoczac od dyscypliny pracy w szczegolnosci biura. Smiechy, krzyk na korytarzach a moze Pan ustali wreszcie godziny rozpoczecia i zakonczenia pracy bo bywa z tym roznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  petent(2007-11-06)
 • Panie Jarku gratuluje awansu uwazam ze wlasciwy czlowiek na wlasiwym miejscu.
 • Panie Komendancie! Czy elblaska straz dysponuje wozem z dłuuuga drabina, ktory w razie pozaru wiezowcow mogłby ewakuować ludzi? Wielokrotnie zastanawialismy sie nad tym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkanka ZAWADY(2007-11-06)
 • Komendancie dobra rada : proszę uważać na ludzi, ,bez paznokci''
 • Odnosnie komentarza na temat dyscypliny pracy. .OCZYWISCIE NIECH PAN WPROWADZI ZAKAZ MILEJ ATMOSFERY W KTOREJ POWINNO SIE PRACOWAC. .NIECH PAN WPROWADZI KRAWACIARZY I " WYSCIG SZCZURÓW". .wtedy bedzie tak " fajnie" jak to bywa w innych FIRMACH. .stres. .depresje. .nagonki, ,, ale coz nie bedzie za to SMIECHU W POKOJACH, ,
 • Trudne zadania przed komendantem. Poprzednik zostawił straszny bałagan. Zero inwestycji w sprzęt, strażnice w ludzi. No może inwestował w swoich ludzi.
 • A zastępca komendanta znowu nie wypłynął !
 • zyczymy powodzenia nowemu komendantowi w odpowiedzialnej sluzbie bo straz to tez ochotnicy i znajac komendanta to i niezapomni o nas
 • Zastępca nie liczył na takie wyróżnienie, szczególnie przy takiej ekipie działaczy "opozycyjnych", którzy walczą od lat o sprawiedliwość we własnym wykonaniu. Ale jak się musi czuć "pewniak". Niektórym już obiecał stołki, niektórych już zaocznie zwolnił, może nawet pieczątkę sobie wyrobił, choć ta praktyka już od wielu lat mu przynosiła pecha. A miejsca na parkingu nadal zajęte, choć terminów było kilka. Nawet klub emeryta nie pomógł i wizyty u parlamentarzystów. Pechowy czy może coś innego?
 • Gratuluje nominacji!! życze wszystkiego dobrego. Choć nie zazdroszcze bo czeka dużo pracy w szukaniu pieniedzy Mam tu na myśli sprzęt, a konkretniej samochody gaśnicze, które mają na takiej np. 2 po kilkadziesiąt lat. I on stanowi o bezpieczeństwie mieszkańców, . .A o infrastrukturze nawet nie wspomne. Ale moim zdaniem najważniejsze to bycie ze strażakami w doli i niedoli i warto czasami spytać sie "tych od czarnej roboty " co myślą o danej inwestycji w końcu to oni będą na nim pracować
 • Powodzenia Panie Komendancie. I niech Pan ma oczy szeroko otwarte na swego zastepce,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  strazak(2007-11-07)
Reklama