UWAGA!

Światełko dla Ukrainy

 Elbląg, Światełko dla Ukrainy
Fot. AD

Mieszkańcy Elbląga dali wyraz swojego poparcia dla dążeń Ukraińców walczących na Majdanie o to co dla nas jest normą - życie w zjednoczonej Europie  zgodnie z jej standardami. Wczoraj o dwudziestej, w oknach pojawiły się zapalone świece. To prawda - nie było ich dużo, ale dla tych dzielnych ludzi, którzy narażają swoje życie i zdrowie w imię lepszego jutra, ważny jest każdy przejaw wsparcia. Wiedzą o tym najlepiej wszyscy, którzy pamiętają stan wojenny.

Postawa tysięcy Ukraińców, którzy od miesięcy w zimnie, śniegu i deszczu protestują na Majdanie, a ostatnio jeszcze składają najwyższą daninę krwi, musi budzić podziw i uznanie. W zgnuśniałych i mimo kryzysu sytych społeczeństwach krajów Unii Europejskiej, taka ofiara jest nie do pomyślenia. Któż z nas gotów byłby zostawić dom, rodzinę, pracę i wystawiać się na ciosy pałek i kule snajperów aby walczyć o swoje ideały?! A wszystko to dzieje się tak blisko - w sąsiednim kraju, z którym łączą nas silne  historyczne więzi. To prawda, że dzieli nas też las wzajemnych krzywd, ale tylko wolna, demokratyczna Ukraina funkcjonująca w strukturach Unii Europejskiej, może stać się cennym partnerem i przyjaznym sąsiadem Polski. A że jest to możliwe pokazuje najlepiej przykład Niemiec.
       Ukraina bez wątpienia zmarnowała ćwierćwiecze jakie minęło od czasu upadku ZSRR. Pomarańczowa rewolucja dała tylko na chwilę nadzieję na prawdziwe przemiany. Pozostało po niej tylko wielkie rozczarowanie. Po wczorajszym porozumieniu podpisanym w Kijowie rysuje się szansa na to, że w Ukrainie rozpocznie się długi i żmudny proces doganiania Europy.  Teraz to od Ukraińców zależy czy ich determinacja i poświęcenie w walce na Majdanie przełoży się na codzienna pracę w dochodzeniu do europejskich standardów i przełamywaniu postsowieckiej mentalności. My Polacy, po 25 latach od upadku PRL-u i dziesięciu latach przynależności do Unii Europejskiej wiemy najlepiej jak trudne jest to zadanie.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • a te swiatelka to za kogo maja byc? za Lwow? Wolyn? bandere? czy UPA??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  28
  12
  S.T.O.K.(2014-02-22)
 • Nikt już nie pamięta o rzezi Wołyńskiej takie są nasze silne więzi historyczne niech się tam wybijajaą pierwotniaki
 • Nie jest znana dokładna liczba ofiar, historycy szacują, że zginęło ok. 50– 60 tys. Polaków i w odwecie 2-3 tysiące Ukraińców
 • co za wstretne zakłamywanie historii! 68 563 osoby są znane z nazwiska, imienia, miejsca zbrodni UPA, a pozostałe około 80 000 ludzi nie udało się ustalić peronalnie. Można liczyć tylko kości i czaszki. .. .. To się nie liczy? Na pohybel zdrajcom i banderowcom!
 • należy dodać iż w 70 mprocentach były to kobiety, dzieci i starsi. Mężczyzn zagarnęli hitlerowscy i sowieccy, ,wyzwoliciele, ,. To więć ma wymiar ludobójstwa. Prosze poczytać instrukcje Howydu dla UPA, rozkazy Bandery i ENEJA!
 • JAd, jad, jad, mi jest po prostu szkoda ludzi czy są ukaraincami, czy polakami po prostu giną ludzie- LUDZIE mają ręce, nogi, głowę wyglądają tak jak inni ludzie. .. .. ktoś kiedyś mądry napisał mądry tekst: " Ludzie ludziom zgotowali ten los" mój Boże jakie to odległe a jak bliskie. .. .a podobno człowiek to brzmi dumnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  20
  gośc(2014-02-22)
 • powiedz to POLAKOM zarżniętym na Kresach w bezimiennych kurhanach, zapomnianych przez Boga i ludzi. .. a mordercy i ich pogrobowcy śmieją się w twarz. Podnoszą rączki w stylu, ,poprosze 5 piw, ,. .. .Nikt nawet nie wspomniał, wyraził skruche, odrzegnał się od mordów, a nawet udają iż ENEJ morderca to wesoły duszek. .. HAŃBA!
 • " To prawda, że dzieli nas też las wzajemnych krzywd, ale tylko wolna, demokratyczna Ukraina funkcjonująca w strukturach Unii Europejskiej, może stać się cennym partnerem i przyjaznym sąsiadem Polski. A że jest to możliwe pokazuje najlepiej przykład Niemiec"
 • A znasz ludzi-wyzwolicieli z Majdanu? Wiesz co myslą o nas i POLSCE? Poczytaj sobie teksty to moze zrozumiesz, chyba że jesteś jednym z sympatyków UPA?
 • Nie istnieją p. Włodku ideały. Dlatego człowiek nie powinien ginąć za ideały. Nie można umrzeć ani, zostać zabitym za to co, tak naprawdę nie istnieje. Nawet śmierć nie jest ideałem. Jest tylko końcem życia człowieka. Człowiek żyje tak naprawdę dla nieokreślonego celu. Ale zawsze docelowo dociera do przystanku o nazwie śmierć. Zatem dlaczego ludzie na Ukrainie giną. Co powoduje, że wystawiają się na gadające ołowiem kałasznikowy. To gniew i rozpacz. To poczucie odrzucenia i zmarginalizowania we własnym kraju. To rażąca niesprawiedliwość i poczucie bycia oszukanym. Bolące tym bardziej, że sami dokonali wyboru tych co, tak okrutnie Ich potraktowali. Ideały. Kogo to obchodzi. Jakby to, banalnie nie zabrzmiało tu chodzi o zwykłe życie. O godne ludzkie życie. Nie ubierajmy czyny ludzkie w słowa wielkie i niezrozumiałe. Bo, można umrzeć bohatersko, niekoniecznie na wojnie. A na ulicach Kijowa ludzie umierają właśnie tak. Ale ci co Ich zabijają, niech pamiętają - ty który skrzywdziłeś człowieka prostego. .. .lepszy byłby dla ciebie świat zimowy. .. I sznur i gałąź pod ciężarem zgięta.
 • Wstyd mi za takich popaprańców jak wy. Wstyd mi że żyję w mieście, gdzie sa hieny, bo ludźmi nazwać ich nie można, w których głupich łbach rodzą się takie pseudomyśli. Spoko, za was świeczki nikt nie zapali.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  20
  sgghh(2014-02-22)
 • MY - pisz o sobie bo MY to nie znaczy JA :) człowieku pisz o sobie a nie próbuj mędrkować bo kiepsko to wychodzi. Nigdy nie lubię gdy ktoś za mnie się wypowiada bo prowadzi swoją stronkę. Za chwilę będzie klik i tyle z twoich porad i treści.
Reklama