UWAGA!

Święto Narodowe Trzeciego Maja

Elbląg, Święto Narodowe Trzeciego Maja
(fot. Ad)

Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r. Obchodzona jest corocznie w rocznicę uchwalenia 3 maja 1791 r. pierwszej konstytucji w nowożytnej Europie. Władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania Narodowego Święta Trzeciego Maja, a samo święto zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 r. Przywrócono je do kalendarza świąt państwowych ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Przypomniano wówczas nie tylko wartości ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów w 1791 r., ale i symboliczne przesłanie tego historycznego dokumentu, który wprowadził polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz poddał chłopów pod ochronę państwa, łagodząc w ten sposób nadużycia pańszczyzny.
       Warto przypomnieć, że Konstytucja Trzeciego Maja zniosła zwyczaje i instytucje, takie jak liberum veto, konfederacje, skonfederowane sejmy, które przed przyjęciem dokumentu pozostawiały sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał, miał możliwość unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Ujęta została w 11 artykułów, wprowadzając poza prawem powszechnej niepodległości dla szlachty i mieszczaństwa, trójpodział władzy na ustawodawczą – dwuizbowy parlament, wykonawczą – król i sądowniczą.
       Konstytucja pozwoliła na wprowadzenie licznych reform. Król Stanisław August Poniatowski (1764-1795) utworzył ministerstwa skarbu i wojska oraz ustanowił krajowe cło. Zmodernizowano też wojska Rzeczypospolitej, tworząc stałą armię. W 1773 r. utworzono Komisję Edukacji Narodowej, dzięki czemu w miastach i na wsiach otwierano nowe szkoły, drukowano ujednolicone podręczniki, kształcono nauczycieli, a biednych uczniów wspomagano finansowo. Wprowadzono reformy ekonomiczne i handlowe oraz wspierano rozwój produkcji. Nowe ministerstwo policji zwalczało korupcję.
       Reformy objęły też system dróg i więziennictwo. Konstytucja przewidywała również, że co 2 lata odbywać się będą zwyczajne zebrania sejmu oraz nadzwyczajne w razie narodowej potrzeby. Izba Poselska składała się z 204 posłów oraz 24 przedstawicieli miast królewskich, a Izba Senacka posiadała 132 członków: senatorów, wojewodów, kasztelanów, ministrów oraz biskupów.
       Postępująca modernizacja kraju nie podobała się późniejszym zaborcom. Podczas wojny w obronie konstytucji Polska została pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymierzonej z konfederacją targowicką. Pomimo porażki, późniejszego II rozbioru Polski i utraty niepodległości w 1795 r., przez 123 lata niewoli, Konstytucja 3 Maja postrzegana była jako „ostatnia wola i testament gasnącej Ojczyzny”.
      

 


       Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 r.
      
      

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no i co my dzis z tego mamy???? po co komu takie swieto???? wszyscy jestesmy zniewoleni- za szkoly trzeba placic - wchodzimy w tylek unii i amerykanom jednoczesnie: wyciagamy lape po dotacje jak dziady pod kosciolem!!!--myslenie i wlasny program na dobra gospodarke nas boli!!! nic juz nie pozostalo z kraju marzen ! wloczymy sie po swiecie zeby nakarmic rodziny-- tylko jeszcze naiwnie tkwi w sercu nadzieja na powrot -- tylko do czego?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ROZCZAROWANY(2010-05-03)
 • podpisuje sie obiema rekoma ze swieta 3 maja korzysc to maja tylko politycy.
 • nadzieja tkwi na powrót do mitów i mrzonek. .. które nie mają pokrycia w rzeczywistości niestety. .. czas się wziąć za logiczne rozumowanie oparte na faktach a reklamówkach w TV. Lew
 • Dzisiaj ktoś mądry w TV powiedział: "Konstytucja 3 Maja to była ostatnia recepta wypisana przez lekarza przed zejściem pacjenta" Może w rocznicę wypisania ostatniej recepty pójdę na grób mojej babci ?
 • Jeżeli Izba Senacka składała sie z senatorów, wojewodow, kasztelanów, ministrów i biskupów to Senat to była władza ustawodawcza czy wykonawcza ? Może dzisiejszy Senat też powinien składać się z wojewodów i ministrów a nie aktorów, reżyserów i innych delikatnie mówiąc "artystów" ????
 • Rozczarowany ma rację, świeta państwowe są juz chyba tylko dla oficjeli, ktorzy jak za komuny oderwali sie od spoleczeństwa. Prawie wszyscy oni olewaja swoja robotę, od radnych zaczynajac, a na sedziach, poslach i senatorach kończąc. Oni w tym bałaganie czują się najlepiej. A my szaraczki nie mozemy, sobie pozwolic na ten luz, bo po tygodniu bysmy stracili pracę.
 • ROZCZAROWANY ! Nic dodać nic ując - wyczerpałeś temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2010-05-03)
 • rozczarowany masz racje tylko ta banda w graniturkach i sutannach ma sie dobrze, szaraki klepia biede, czas zrobic powtórke 1970 r w Gdansku, wypalic ogniem i lazem tech zgraje złodzieji.
 • florek W listopadzie wybory samorządowe. Mamy już maj. A gdzie kampania wyborcza, gdzie kandydaci do rady miejskiej u urzęd prezydenya Elbląga ?Gdzie ich programy ?"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2010-05-03)
 • florek ! A po co kampania wyborcza ? My to znamy na pamięć ! Na początek będzie smaczna kiełbasa która po wyborach okaże się śmierdzącą pasztetową z zieloną muchą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2010-05-03)
 • Elblag jest przykładem, jak w białych rękawiczkach mozna z całkiem niezle rozwijającego się miasta zrobić prywatny folwark. I tu nie docierają zadne zmiany w kraju, tu sie czas zatrzymał.
 • NA co wam kampania prezydencka czy na radnych, ,do sejmu, senatu podchodzę pod 60 od lat te same darmozjady te same nazwiska tylko partje się zmieniają nieraz to myślęże w polsce żyję tylko tysiąc ośob ci sami ludzie gnębją nas od wielu wielu lat i robją nam wodę z mózgu amy na nich charujemy i nic tu się nie zmieni to całe klany i rodziny żądzą tym biednym krajem amy jesteśmy jak niewolnicy charujemy za nedzne pieniądze które starczają na wegetację tak na nędzną wegetację pracuję 41 lat w warunkach szkodliwych jestem po zawale mam cukrzycę i chorobę zawodowa nadciśnienie chorobę kręgosłupa oraz stawow i zus zabrałmi ręte twierdzac że jestem w pęłni zdolny do pracy to złodziejski kraj w tym panstwie nie znajdziecie sprawiedliwości. co mają zrobić ludzie młodzi chcą zyć jak człowiek lecz normalnie się nie da nie dziwją mnie napady złodziejstwo patrzą na naszych żądzących nigdy nie wybudujesz domu z pracy swych rąk dostaniesz go za darmo ale na dębicy w tym państwie brak kompletnych środków do życia dla ludzi mlodych na razie pomagają im matki i babcie a gdy one umrą pytam kto?
Reklama