UWAGA!

Święto Niepodległości. Zobacz, co będzie się działo w Elblągu

 Elbląg, Tak obchodziliśmy święto przed pandemią
Tak obchodziliśmy święto przed pandemią (fot. Anna Dembińska)

Odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości, koncert, festyn dla mieszkańców czy bieg. Elblążanie będą mieli wiele różnych okazji do uczczenia Święta Niepodległości. Wspólne świętowanie rozpocznie się już 10 listopada.

- Serdecznie zapraszam do udziału w przygotowanych wydarzeniach. Z pewnością każdy znajdzie w tych propozycjach dogodny dla siebie sposób na świętowanie. Tak jak w latach poprzednich zachęcam również do wywieszenia flag i udekorowanych domów, czy balkonów barwami narodowymi – zachęca prezydent Witold Wróblewski.
       W przeddzień 103. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, czyli 10 listopada w Hali Sportowo-Widowiskowej MOSiR odbędzie się koncert „Elbląg dla Niepodległej”, w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Lala Czaplicka & Orkiestra Adria.

Podczas koncertu wykonane zostaną melodie z okresu 20-lecia międzywojennego. Wstęp na koncert wolny.

 

11 listopada wspólne świętowanie rozpocznie Msza święta w intencji Ojczyzny, która odprawiona zostanie w katedrze pw. Św. Mikołaja, po niej przy ul. Rycerskiej odbędzie się uroczystość odsłonięcia Pomnika Twórców Niepodległości.

- Pomnik powstał dzięki inicjatywie Pani Marii Koseckiej. Popierałem od początku tę ideę, a dodatkowo zaproponowałem rozszerzenie koncepcji pomnika, by w jednym miejscu uhonorować kilku najważniejszych twórców naszej niepodległości. Bardzo się cieszę, że udało się zrealizować to zadanie. Dziękuję wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Szczególne podziękowania już dziś składam wszystkim ofiarodawcom – zarówno firmom, jak i osobom prywatnym, którzy przekazali darowiznę na budowę pomnika. To wyraz wielkiego patriotyzmu i pamięci o tych, dzięki którym Polska znów wróciła na mapę Europy – dodaje Prezydent Witold Wróblewski.

Po odsłonięciu pomnika, na placu przy Katedrze rozpocznie się festyn dla mieszkańców miasta, podczas którego nie zabraknie występów artystycznych oraz poczęstunku w formie wojskowej grochówki. Po raz siódmy elblążanie pobiegną także ulicami miasta w Biegu Niepodległości.

Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • nie podoba mi sie to, że ceny rosną z dnia na dzień.
 • miało być taniej, lepiej, sprawieliwie i co jest: drogo, dzieci byłych pgr dostaną laptopy chociać dawno szkołę skończyły, a lud pracujący dostaje baty.
 • RobertKoliński Prezydent Elbląga Witold Wróblewski (PSL, n. )wraz z byłą radną miejską Marią Kosecką (PO, PiS, n. )i grupką innych współsprawców, w zmowie i porozumieniu, a w tajemnicy przed mieszkańcami i ponoć również radnymi RM, sprzeniewierzyli kwotę 160 tysięcy złotych z pieniędzy publicznych, którą przeznaczyli w samym apogeum pandemii Covid-19 na poroniony pomysł pomnika tzw. Twórców Niepodległości (koszt: 150 tys. zł - gdzie jest brakujące 10 tys. zł?). Przypominam tu tę sprawę oficjalnie, żeby potem nie było, że nikt w Elblągu nie protestował przeciwko temu ewidentnemu szwindlowi wyborczemu, budżetowemu, moralnemu, samorządowemu i ogólnoludzkiemu. #patoprawica, #korupcja, #defraudacja, #tromtadractwo, #dulszczyzna, #hiPOkryzja, #rak Hashtagi: #budzet, #slupnicy, #pomnikoMania, #TakBylo
 • A co ma się dziać? Pandemia idzie w górę więc bawmy się!
 • @RobertKoliński - Masz Pan rację!!!!! A 10 tysiecy Policjantów będzie ochraniało nielegalny spęd Bąkiewicza 11 listopada. .. Polska upadła na twarz.
 • A co tu świętować? Rosnące ceny, agresje na kobiety, wyroki, powrót średniowiecza? To se świętujcie
 • Będzie to bardzo smutne święto!
 • Znowu 15stu przebierańców z wąsami ala Piłsudczycy będą się bawić w teatr. ..
 • Zróbcie tęczowy marsz. To takie nowoczesne.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  39
  39
  Qwertypoiu(2021-11-03)
 • @RobertKoliński - żaal du. .. .ę ściska że nie może szanowny pan położyć łapy na tej kasie
 • agresja na kobiety ? a kto krzyczy w. .. ć ? wyroki ? chyba uniwinniające Najsztuba i innych cfelebrytów można długo wymieniać.
 • Już dawno straciliśmy niepodległość i obecnie nie jesteśmy państwem, który stanowi samo o sobie. My Polacy generalnie również nie czujemy się wolni. Z roku na rok coraz wyraźniej widać, jak mało od nas zależy w naszym własnym kraju. Mamy ziemię, na której mieszkamy i język, którym na codzień rozmawiamy - ale to już za mało, żeby nadal tworzyć wspólnotę. Władza naszego kraju jest władzą obcą naszym interesom i pragnieniom; nasza wolność wyboru to dziś jedynie iluzja. Nie wiem jak wy, ale ja odwracam się plecami do takiej Polski. Nie będę świętował, bo nie ma czego.
Reklama