UWAGA!

Szpital to ludzie, czyli 30 lat minęło...

 
Elbląg, Szpital to ludzie, czyli 30 lat minęło...
(fot. Anna Dembińska)

Pracuje w nim ponad 1400 osób, w tym 300 lekarzy i 600 pielęgniarek, co roku przyjmuje 42 tysiące pacjentów. Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu świętuje właśnie swoje 30-lecie. Jubileuszowa gala odbyła się w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Zobacz zdjęcia.

Do dzisiaj w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym pracuje ok. 300 osób, które rozpoczynały tutaj pracę od początku istnienia placówki. Wśród nich Edward Bryk i Krystyna Miros, którzy podzielili się z uczestnikami uroczystości swoimi wspomnieniami.
       - Początki były bardzo trudne, działaliśmy w bardzo trudnych warunkach, ale miałem to szczęście, że trafiłem w swojej pracy na wspaniałych ludzi – mówił Edward Bryk. - Dzisiaj zarządzanie też nie jest łatwe, ale teraz do pomocy są komputery, doradcy, media. Wówczas pani Krysia Rakowska (naczelna pielęgniarka – red.) to było wszystko w jednym i komputer i wielkie serce – wspominał. - Życzę wam, żebyście nadal mieli możliwości rozwoju, ja już idę na emeryturę, ale zostawiam cząstkę siebie, nawet fizycznie, bo moja córka tutaj zostaje pracować.
       - Mogę państwu powiedzieć, jak został sprzęt ściągnięty na oddział intensywnej terapii. Mieliśmy 8 łóżek, żadnego respiratora. Doktor Litwin, ówczesny dyrektor, wystarał się, że jeden z zakładów – bodajże Plastyk – kupił nam taki respirator. Dwa respiratory dostaliśmy w darze od ówczesnego dyrektora szpitala w Pasłęka, który dostał je z kolei od fundacji niemieckiej. Pasłęk nie miał takiego oddziału. Kolejny wypożyczyliśmy z tego szpitala i nigdy go nie oddaliśmy – wspominała Krystyna Miros. - 30 lat to dla mnie dużo, ale dla szpitala wiek akurat dojrzały. Chciałam tylko powiedzieć, że szpital to ludzie, proszę o tym pamiętać. Zwracam się do dyrektorów, wszystkich zarządzających, że to nie sprzęt, bo to się zbierze, ale ludzie są najważniejsi. Ludzie, którzy ten szpital kochają, którzy poświęcają swój wolny czas czasem.

  Elbląg, Szpital to ludzie, czyli 30 lat minęło...
(fot. AD)


       Od dwudziestu lat Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym kieruje Elżbieta Gelert, która podkreślała, jak ważny jest wkład w historię i wizerunek szpitala jego pracowników.
       - Szpital jest cały czas w dobrej kondycji i tak było przez całe 30 lat. Chcemy to utrzymać – powiedziała nam Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - Przez ten czas było tyle wydarzeń, tak wiele osób, które zbudowały historię tego szpitala, że trudno tak wszystkich wymienić. Chcielibyśmy więc po prostu podziękować wszystkim, że pracowali przez te wszystkie lata na wizerunek szpitala. A na kolejne lata życzyć nadal tak oddanych pracowników szpitalowi i pacjentom. Szpital bez pacjentów nie jest szpitalem. Dla nich żyjemy, dla nich jesteśmy. Chcielibyśmy też na pewno nieco więcej pieniędzy na dostosowanie się do zmieniających się wymogów.
       Szpital corocznie inwestuje kolejne miliony w poprawę infrastruktury i dostosowanie placówki do wymogów Ministerstwa Zdrowia. Obecnie trwa modernizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, wkrótce przebudowa czeka oddział położniczo-ginekologiczny. - Zmieni się nie do poznania. Mamy już na ten cel pieniądze – dodał dyrektor Gelert.
       Wojewódzki Szpital Zespolony jest największym pracodawcą w Elblągu. Pracuje w nim ponad 1400 osób, w tym 300 lekarzy i 600 pielęgniarek. Na co dzień podlega samorządowi województwa warmińsko-mazurskiego. - Wojewódzki Szpital Zespolony ma bardzo duże znaczenie dla województwa pod względem zabezpieczenia medycznego. Jesteśmy jako samorząd województwa zadowoleni, że mamy tak zaangażowaną i tak dobrze funkcjonującą placówkę mamy w regionie – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, któremu szpital podlega. - Z analizy z ostatnich 10 lat wynika, że do szpitala w tym czasie wpłynęło ponad 100 mln złotych dotacji. Są to duże projekty, kompleksowe, systematycznie zapewniające usługę medyczną na najwyższym poziomie.
       Galę 30-lecia szpitala wojewódzkiego uświetnił występ Elbląskiej Orkiestry Kameralnej oraz Grupy MoCarta. 
      

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A czym się zajmuje tych 500 pracowników, którzy nie są ani lekarzami ani pielęgniarkami?
 • to ci heca, ,od kiedy szpital to ludzie, ,, ,, ! od kiedy się tam traktuje człowieka jako ludzia, to ci heca, , od kiedy ludź ma to prawo, , od kiedy szpital jest blisko ludzia, , to ci heca, ,eureka dyrektor szpitala eureka, , ludzie wychodzą z sepsą, odleżynami, ,ale szpital dla ludzi, , może niech w końcu dyrektor zajmie się tą placówką, a politykę zostawi politykom, , zwłaszcza oddziałem wewnętrznym, ,, w końcu niech sprzęt będzie na 21 wiek, w końcu naród płaci ubezpieczenia do końca życia w gówno ma z tego, że płaci, ,wstyd i hańba wielka, by w tak wielkim szpitalu nie było sprzętu do zapchanych tętnic, że słyszy się od lekarza, że trzeba obciąć nogę, by ludź mógł żyć, ,, ,, chore to wszystko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31
  7
  grace(2018-06-18)
 • pielęgniarek za mało i lekarzy za mało, za to administracja pełna nierobów, ,tj, właśnie Polska rzeczywistość, ,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  7
  grace(2018-06-18)
 • Wix - nie martw się te 500 osób naprawdę ma co robić i na pewno to nie jest markowanie pracy. Uwierz, bez nich szpital nie mógłby funkcjonować. Zbyt często pochopnie oceniamy pracę ludzi nie znając realiów, a to może obrażać pracowników.
 • Same początki szpitala ponoć były również ciekawe. Gdyby nie odpowiedni ludzie którzy wypowiedzieli się w tonie "my nie damy rady?" to historia szpitala wojewódzkiego mogła by być obecnie krótsza.
 • Tylko nagrać te wredne ,leniwe,nieczułe babska z izby przyjęć! *Szpital dla ludzi *no -ta -yhyy !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  4
  Pacjent(2018-06-18)
 • PROSZE o usuniecie z poradni Okulistycznej ledwo zyjacego i kontaktujacego lekarza M Dude! Ten czlowiek ledwo widzi i nie kontaktuje, ostatnio wmowil mi ze nie mam cukrzycy po badaniu siatkowki, mimo ze na cukrzyce lecze sie od 14 lat, dopiero pielegniarka mu podpowiedziala ze tak jest w karcie. .. Przykre ze tak stary czlowiek sie meczy tam i jest bardzo zlosliwy do pacjenta. ..
 • Ta siostra jest podobna do braci :P.
 • Geleretowa Ciekawe czy ty byś leżała na tych starych pryczach! XXl w. Czym Ty się chwalisz Nie pogrążaj się!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  Dramat(2018-06-18)
 • @MaiaHorzewska-P. - oj tak. .. ten pan potrafi cala kolejke doprowadzic do szalu. ..
 • Dobry szpital
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  18
  Marcin 43(2018-06-18)
 • Jak sie znajdziesz na onkologii, neurologii i chirurgii to zobaczysz że to jest świetny szpital !!! Gratulacje dla calego personelu.
Reklama