UWAGA!

Szukaliśmy broni, rozdzielaliśmy dary

Dziś (10 października) w 13 Pułku Przeciwlotniczym w Elblągu odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy, którzy wrócili z misji w Kosowie. - Naszym zadaniem była ochrona ludności cywilnej, rozdzielaliśmy dary, szukaliśmy również broni, którą ludzie przechowują na wszelki wypadek - mówi kpt. Jarosław Ankiewicz, jeden z „misjonarzy”.

W XVIII Zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Kosowie uczestniczyło ponad 100 żołnierzy z jednostek 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, a w tym 85 to żołnierze 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego. Na misji przebywali pół roku. We wrześniu odbyła się rotacja „misjonarzy”.
     Dziś (10 października) w 13 Pułku Przeciwlotniczym odbyło się uroczyste powitanie żołnierzy, którzy wrócili z Kosowa.
     - To była trudna misja - mówi płk dypl. Cezary Janowski, dowódca 13 Pułku Przeciwlotniczego w Elblągu. - Stanęły przed nami nowe wyzwania, ale sprawdziliśmy się na tym polu, bo dzieło żołnierskie jest nam znane od podszewki. Naszym zadaniem była ochrona ludności cywilnej - dodaje płk Janowski. - Poszukiwaliśmy broni, bo tam ludzie przechowują ją na wypadek, gdyby znowu ruszyły działania wojenne. Tam jest teraz pokój, a żołnierze są jego strażnikami.
     Dla kapitana Jarosława Ankiewicza z 13 Pułku Przeciwlotniczego misja w Kosowie była pierwszą. Pełnił tam funkcję oficera łącznikowego.
     - To nie była misja bojowa - podkreśla. - Polegała na pomocy ludziom, jednak i tam czyhało niebezpieczeństwo. Jest przecież dużo „pamiątek” po wojnie, są miny. Skupiliśmy się więc na rozbrojeniu, także na rozdzielaniu darów. Czas zleciał bardzo szybko.
     Doświadczonym „misjonarzem” jest natomiast sierżant Grzegorz Jarek.
     - To była moja trzecia misja, wcześniej dwukrotnie byłem w Iraku - mówi. - Jednak tej nie można porównać do poprzednich. Misje irackie to misje bojowe, zaś naszym celem w Kosowie było utrzymanie stabilizacji. Obecność sił pokojowych zdecydowanie w tym pomaga.
     
     Relacja Marty Hajkowicz:
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama