UWAGA!

Szukanie winnych jest niepotrzebną stratą czasu...

 Elbląg, Żołnierze z 13 Pułku Przeciwlotniczego
Żołnierze z 13 Pułku Przeciwlotniczego (fot. AD)

Jeżeli ze względów społecznych za ogromne, społeczne pieniądze przenosi się 13 Pułk Przeciwlotniczy do Gołdapi, to ceną społeczną dla dotkniętego wysokim bezrobociem Elbląga za przeniesienie 13 Pułku i 14 Batalionu powinna być komunalizacja terenu i budynków po tych jednostkach i włączenie ich do istniejącej już w Elblągu Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przesyłam Państwu stanowisko klubu Stronnictwa Demokratycznego w Elblągu w sprawie 13 Pułku Przeciwlotniczego:
       Między wierszami pisma prezydenta Henryka Słoniny („Prezydent troszczy się o armię”) można wyczytać, że klamka zapadła, a merytoryczne argumenty przegrały z towarzysko-politycznymi. Trudno jest także podejrzewać parlamentarzystów – zwłaszcza z PO – z okręgu elbląskiego o złą wole w tej sprawie, co najwyżej o brak wystarczająco dużej odwagi, wszak wybory blisko i pozycja na liście w przypadku zdecydowanego stawiania sprawy Elbląga może być odległa. Ale nie to jest przecież istotą sprawy.
       Szukanie winnych jest niepotrzebną stratą czasu, a wzajemne oskarżenia i apele w obronie zakończą się podobnie, jak sprawa podziału administracyjnego, gdzie wbrew woli mieszkańców i zdrowemu rozsądkowi znaleźliśmy się tam, gdzie jesteśmy. Mogliśmy ugrać siedzibę Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu przy zdecydowanym, wspólnym działaniu. Tak się stało w przypadku Torunia – widać mieszkańcy grodu Kopernika wcześniej od nas odrobili z pozytywnym skutkiem lekcję wspólnego działania ponad podziałami politycznymi.
       Jeśli wyrzekniemy się pokusy zbijania kapitału politycznego przed zbliżającymi się wyborami, to możliwe są dwa scenariusze wspólnego działania i powinien je prowadzić Prezydent Miasta Elbląga w porozumieniu ze wszystkimi uczestnikami elbląskiej sceny politycznej, nie wyłączając elbląskiej Platformy. Po pierwsze, głośna akcja protestacyjna z pogranicza „walki o krzyż”, którą kupią ogólnopolskie media. Efektem zapewne nie będzie zmiana decyzji w Ministerstwie Obrony, ale rozgłos nadany sprawie utoruje ścieżkę do innego rozwiązania, które w dłuższej perspektywie może być korzystniejsze dla Elbląga niż pozostawienie jednostki w mieście.
       Jeżeli ze względów społecznych za ogromne, też społeczne, pieniądze przenosi się jednostkę do Gołdapi, to ceną społeczną dla dotkniętego wysokim bezrobociem Elbląga, za przeniesienie 13 Pułku i 14 Batalionu, powinna być komunalizacja terenu i budynków po tych jednostkach, i włączenie ich do istniejącej już w Elblągu Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Atrakcyjność położenia tych terenów w połączeniu z korzyściami płynącymi z inwestowania w strefie pozwoliłaby sprowadzić do Elbląga inwestorów, których obecność nie byłaby zależna od dobrej lub złej woli aktualnie rządzących.
       Naszym, elblążan, długotrwałym interesem jest wspólne poparcie gospodarza miasta w tych działaniach – Prezydent Henryk Słonina musi mieć silne oparcie w nas wszystkich do prowadzenia tej sprawy, bo formalne umocowanie ma i wynika ono z pełnionego urzędu i kalendarza. Jeśli nie zrobimy tego razem, tereny po wojsku w Elblągu będą wyglądały tak jak postoczniowe tereny w Trójmieście lub teren po jednostce wojskowej w Gdańsku przy ulicy Słowackiego, gdzie hula wiatr i wolno żyjące psy znajdują ustronne miejsce. Jeśli nie zrobimy tego razem teraz, to pozostanie nam gorycz porażki, która nas głęboko podzieli i będzie tematem zastępczym w debacie publicznej, na długi czas spychając rzeczy ważne.
      
      
Stefan Rembelski, Zespół Programowy Klubu SD w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A Pan drogi panie chciałby zainwestować swoje pieniądze w mieście którego mieszkańcy wola pracować przy myciu garów w Anglii niż tworzyć coś u " siebie "?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MariuSSz44(2010-09-06)
 • do pracy panowie Urzędnicy, czekamy na efekty!
 • Nie ma to, jak założyć jakąś organizację (np. FRE, EKO) czy wywlec z grobu nieboszczyka, czyli SD (ongiś zwane Stronnictwem Drzących (drzących przed PZPR) i już można wypowiadać się oficjalnie (na łamach, na Forum) w imieniu tegoż gremium, sprawiając wrażenie, jakby za plecami stała wielka armia. Tymczasem są to często twory karłowate, słabe pod każdym względem, nie posiadające praktycznie żadnego zaplecza, a jedynym, rzeczywistym celem działania jest apetyt na władzę (czytaj: pieniądze) ich liderów. Wypowiadam się krytycznie o nowych inicjatywach (jakoby obywatelskich) dlatego, że im nie ufam, bo swoją (anemiczną, ale jednak) aktywność objawiają dopiero wówczas, gdy zbliżają się wybory samorządowe. Po wyborach (przegranych) organizacja idzie w rozsypkę - tak było ze stowarzyszeniem "Rozwój i praca", którego członkowie, gdy nie dostali się do Rady Miejskiej, przestali się swoją formacją interesować. Ani w polityce ani w życiu nie ma łatwych rozwiązań, ale czasem komuś się zdaje, że jest od innych sprytniejszy, stąd takie ożywienie w lokalnej polityce.
 • widocznie MON ma prywatne chałupki w Gołdapi i szweje będą podwórka im grabić :)
 • Panie Stefanie, ja nie wiem czy był pan w wojsku, ale puki nie ma rozkazu na likwidację jednostki, to plany zawsze można zmienić. W 13 pplot i nigdzie indziej takiej decyzji nie ma, więc niech Pan łaskawie nie dzieli skóry na żyjącym niedźwiedziu. Przed wyborami nie takie cuda mogą się zdarzyć, a Elbląg jest potencjalnie większym zapleczem dla PO niż Gołdap. Inną sprawą jest fakt iż dyslokacja pułku przeciwlotniczego 4 km. od rosyjskiej granicy, bez czynnej linii kolejowej to poprostu woła o pomstę do nieba, a tzw. czynnik społeczny, w sprawach kluczowych dla obronności państwa, powinien być brany pod uwagę (na etapie planowania) jako ostatni. Nasza armia jest co raz mniejsza i wszelkie tego typu decyzje powinny być podyktowane jedynie dobrem RP a nie jakiegoś miasteczka na kresach wschodnich, w którym burmistrz zna premiera. Skończyłem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Thorn.(2010-09-06)
 • Decyzje można zmieniać! Trzeba sprawę nagłośnić TVN UWAGA itp. nie takie sprawy wygrywała. Może jest jeszcze jakaś szansa. Politycy pokarzcie co potraficie!
 • Przynajmniej raz politycy mogli by pokazać że mają jaja a nie tylko odciski od siedzenia na stołkach. Chcecie iść wyżej to droga wolna ale dopóki tu siedzicie pokażcie że to miasto jest czymś więcej dla Was niż ciepłą posadką bez konsekwencji. Czy to ciężko zmienić priorytety na 1- moje miasto i ludzie, 2 - ja sam, 3 -partia, miast odwrotnej kolejności jak to jest obecnie? Obudziliście się panowie i panie politykierzy przed sezonem, pokażcie że jesteście politykami tego regionu a nie marionetkami bez woli i siły.
 • na tym portalu nie powinno sie publikowac oswiadczen partii politycznych. zwlaszcza takich smiesznych jak SD - skleconych na tydzien przed wyborami, tylko po to by probowac zdobyc stolki. niech se pisza na swojej stronei internetowej. dostana mniej glosow niz WIP czy UPR
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ArnoldUPR(2010-09-06)
 • panie w jaki to sen zapadamy że co 4 lata masz przebudzenie?
 • Naprawdę w tym mieście nie ma innych PROBLEMÓW DO PRZEDYSKUTOWANIA a jeszcze bardziej do zrobienia !!!
 • do 14 BRL przyszedł telegram i jest tam wyraźnie napisane "JEST NADZIEJA"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  buahaha(2010-09-06)
 • Decyzje ostateczne nie zapadły, sprawy toczą się, ale nie przy świetle jupiterów. To jedno. Po drugie zatrważające jest, ze miasto, czytaj H. Słonina, nie potrafił przez prawie 20 lat swoich rządów w Elblągu stworzyć warunków do tego, aby tu była praca nie tylko dla wojskowych lub urzędników, ale dla szerszych grup zawodowych. I o tym powinna być dyskusja. .. a teksty "dziadka' chciałem, ale mi nie wyszło są po prostu kompromitujące.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POirytowany(2010-09-06)
Reklama