UWAGA!

Tak można odkorkować Bema (opinia)

 Elbląg, Wylot mógłby się znajdować przy ul. Łęczyckiej, niedaleko budowanej strażnicy
Wylot mógłby się znajdować przy ul. Łęczyckiej, niedaleko budowanej strażnicy (Fot. Michał Skroboszewski)

Nadal nie wiadomo, czy władze miasta wybiorą zwycięzcę przetargu na budowę pierwszego etapu ul. Wschodniej. Obie oferty startujących w nim firm są wyższe niż szacunki urzędników. Tymczasem mieszkańcy z grupy „Nie dla obwodnicy Wschodniej”, którzy zebrali ok. 3,5 tysiąca podpisów przeciwko propozycji przebiegu trasy forsowanej przez władze miasta, proponują poprowadzenie drogi odciążającej ul. Bema inną trasą, która nie odcina Bażantarni od Góry Chrobrego i jest podobnej długości, jak propozycja władz miasta. Zobacz zdjęcia.

Przypomnijmy: władze miasta zadeklarowały, że wstrzymały prace nad drugim etapem projektowania ul. Wschodniej. Skupiły się na pierwszym odcinku, który ma prowadzić od ul. Łęczyckiej do leśniczówki i na który otrzymały dofinansowanie z funduszy państwowych. Trwa procedura wyłonienia wykonawcy (oferty są o ponad 2 mln i ponad 10 mln droższe niż szacunki urzędników), jest też już wybrany inżynier kontraktu, z którym umowa - po zmianach wprowadzonych przez samorząd - dotyczy tylko pierwszego etapu inwetycji.

Mieszkańcy, którzy zebrali ponad 3,5 tysiąca podpisów przeciwko propozycji przebiegu trasy proponowanej przez władze miasta, obawiają się jednak, że samorządowcy nadal będą forsować swoją propozycję. Dlatego chcą nagłośnić sprawę trasy alternatywnej. Zaprosili naszą redakcję na spacer, byśmy mogli na własne oczy przekonać się, którędy ich zdaniem mogłaby ona przebiegać.

- Jesteśmy tu głównie po to, by pokazać, że jest realne rozwiązanie problemu tak zwanej obwodnicy Wschodniej Elbląga i że trasa proponowana przez miasto nie jest jedyną słuszną – mówi Beata Branicka z grupy „Nie dla obwodnicy Wschodniej”. - Problem z zakorkowaną ul. Bema można rozwiązać w sposób, który nie generuje żadnych problemów, wykorzystuje drogę, która już de facto funkcjonuje na mapach Elbląga, nie niszczy Bażantarni.

Spotykamy się na parkingu pod Górą Chrobrego, by rozpocząć naszą wędrówkę w kierunku ul. Łęczyckiej (zobacz zdjęcia z poszczególnych etapów spaceru). Po lewej stronie mijamy nieczynny punkt poboru wody do naśnieżania stoku, który miasto odkupiło od byłego dzierżawcy stacji narciarskiej, dalej prowadzi nas polna droga, która z czasem przechodzi w wąską ścieżkę wydeptaną przez mieszkańców. Po lewej i prawej stronie rosną wysokie trawy lub krzewy, trochę dalej drzewa.

  Elbląg, Tak wygląda trasa proponowana przez grupę Nie dla Obwodnicy Wschodniej
Tak wygląda trasa proponowana przez grupę Nie dla Obwodnicy Wschodniej

- Zobaczcie, jak tu jest szeroko. Teren jest płaski, nie ma żadnych przeszkód naturalnych, bez problemu zmieści się tu jezdnia z dwoma pasami. Nie trzeba wycinać żadnych drzew, te krzaki to samosiejki – mówi Wojciech Drożdżał, wspierający inicjatywę.

Trasa nadal prowadzi przez trawy, bokiem mijamy linię energetyczną, teren wręcz dziewiczy. Idziemy kilkadziesiąt minut, by wyjść najpierw na polną, a następnie na brukową drogę, która prowadzi obok dawnego młyna i wychodzi wprost na ul. Łęczycką, obok budowanej właśnie strażackiej remizy. Po prawej stronie widzimy w sporej odległości dachy domów osiedla Za Młynem. Pokonaliśmy 1,8 kilometra, dla porównania rozwiązanie, które promują władze miasta (łącznik z ul. Łęczyckiej przez leśniczówkę do Sybiraków ma mieć 1,7 km długości).

- Nie trzeba robić tuneli, przekopów, ten teren był kiedyś używany jako droga, kiedyś jeździłem tędy rowerem – dodaje Wojciech Drożdżał.- Wylot ul. Wschodniej – jak planują władze miasta - ma być na wysokości rozrastającego się cmentarza Dębica, czyli zupełnie nie rozwiązuje komunikacji północnych dzielnic miasta z południową. W koncepcji przez nas proponowanej wylot jest przy kluczowym rondzie Grottgera – Łęczycka – Rawska, który skraca drogę nie tylko między dzielnicami, ale także ułatwia wyjazd i wjazd do miasta z obwodnicy.

- To, o czym mówimy, nazwałbym systemowym rozwiązaniem dla komunikacji w mieście między północnymi dzielnicami a rejonem ul. Łęczyckiej i Bema. To jest coś więcej niż tylko ulica, która coś ominie – mówi Stanisław Rosnowski, kolejny uczestnik grupy "Nie dla Obwodnicy Wschodniej". - Jest w stanie przekierować ruch na ul. Nowowiejską poprzez Chrobrego z ominięciem centrum oraz Marymoncką na al. Piłsudskiego na wylot na Frombork-Braniewo. I naturalnie łączy rejon ronda przy ul. Grottgera z północnymi dzielnicami. W koncepcji miasta tego nie ma.

Członkowie grupy „Nie dla obwodnicy Wschodniej” deklarują, że tematu tej inwestycji drogowej nie odpuszczą. - Czekamy nadal na spotkania, które nam władze miasta obiecały. W ostatnim piśmie pan prezydent Wróblewski zaproponował nam spotkanie, gdy już będzie wyłoniony wykonawca pierwszego etapu. Będziemy naciskać, by takie spotkanie odbyło się jak najszybciej – dodaje Beata Branicka.

 

Tutaj możecie zobaczyć mapę proponowanej trasy w wersji pdf.


Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale lasu się nie wytnie. .. tak bardzo potrzebnego dla deweloperów i prywatne działki trzeba będzie odkupić. I tu jest chory problem.
 • RobertKoliński I można? Czeba tylko chcieć. #KoniecEryDziadocenu Hashtagi: #VoxPopuliVoxDei
 • Najwyższy czas odwołać nieudolne lewacko-liberalne władze miasta czas na dobrą zmianę i nowy polski ład w naszym mieście. Szkodniki ratuszowe nie dbają ani o naszą przyrodę ani o spokój mieszkańców i komfort kierowców.
 • Od samego początku pisałem o tej drodze. I to jest najlepsza alternatywa dla pogodzenia wszystkich stron. Totalnie dziewicze miejsce bo już mega zarośnięte, kiedyś jeszcze się tam spacerowało, teraz już za bardzo nie ma jak. Choć moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłoby nie doprowadzać jej do Góry Chrobrego a wczesniej wyprowadzić ja przez Gęsia Górę, do jednostki i poszerzyć robiąc dwukierunkowa 13 pplot.
 • Gdzie można wpłacać pieniądze na zakup taczki ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  14
  hrabia_George(2021-09-17)
 • A to dlatego że ulica Sybiraków jest mega wąska i będzie problem z minięciem np dwóch ciężarówek. Zima szczegolnie na ciemnej Marymonckiej wielu biegaczy bez żadnych odbaskow co juz teraz jest bardzo niebezpieczne - pomyślcie przed tym sezonem żeby ubrać jakieś kurtki odblaskowe. No i jak sobie wyobrazacie ruchliwa ulice tuż pod górą Chrobrego ? No chyba że wyprowadziliby ja bezpośrednio obok ostatniego domu i większość parkingu by zostawili.
 • stanowcze nie nie i jeszcze raz nie
 • Obrońcy żabek, muszek, koników polnych przykują się do płotu, drzewa i w rozpaczy będą życie za komara, muszkę, motylka oddawać. A i ich zdaniem źdźbło trawy chronione być musi. Banda ekopopaprańców !!!
 • Wróblewski masz chociaż odrobinę honoru ????? Odejdź. Za co się nie weźmiesz to wszystko w pi, ,, u. W ubiegłym tygodniu Małek z EPT a teraz znów Bażantarnia. Kłamiesz, kłamiesz, kłamiesz. Czy czekasz na referendum ? Są tacy co to mogą przyspieszyć,
 • @RobertKoliński - To tak jak z zasiłkami jeśli się tylko chcę to się dostanie prawda
 • Proponowane rozwiązanie ma krótkie nogi. Wydawanie milonów złotych, aby zrobić korek na ul. Łęczyckiej i A. Grottgera i w drugim końcu na ul. B. Chrobrego, ul. T. Kościuszki, ul. Agrykola, ul. Górnośląskiej, ul. Nowowiejskiej, ul. Królewieckiej, ullic Płk. Dąbka, i Robotniczej, ul. Sienkiewicza i kółko się zamyka, a wymienione ulice też są już zakorkowane. Np. ul. Piłsudskiego w godzinach szczytu stoi od skrzyżowania z ul. Królewiecką do skrzyżowania z ul. Beniowskiego i Konopnickiej. Chodzi o odkorkowanie miasta, a nie tylko ul. Bema. Panie Prezydencie budować mądrze, czyli ul. Wschodnią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  25
  Wschodnia(2021-09-17)
 • Czy urzad miejski zamierza udowodnić wzmożone natężenie ruchu w tym miejscu jakimiś badaniami? Czy nie miały być takie prowadzone? Póki co Pan Nowak mówi o zbyt dużym natężeniu ruchu, nie potrafiąc tego udowodnić. .. A może badania były, ale nie popierają tej tezy urzędników? Mieszkańcy czekają na odpowiedź!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  8
  Ano.nim(2021-09-17)
Reklama