UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tak się robi nasze piwo

 
Elbląg, Dziś chętni mogli zwiedzić elbląski browar
Dziś chętni mogli zwiedzić elbląski browar (fot. Michał Skroboszewski)

Tłumy smakoszy złocistego napoju "z pianką na dwa palce" zwiedzały dziś (25 czerwca) elbląski browar. Mimo ogromnego zainteresowania kolejek przed bramą nie było. Duża liczba pracowników browaru oprowadzała elblążan po swojej firmie i opowiadała o tajemnicach warzenia piwa. Zobacz więcej zdjęć.

To już lokalna tradycja, że w czasie Dni Elbląga nasz browar otwiera swoje bramy dla smakoszy złocistego trunku. Nie inaczej było i w tym roku. Tłumy elblążan ruszyły w sobotni poranek w kierunku ul. Browarnej. I szybko zostały podzielone na kilkunastoosobowe grupki, które pod opieką pracowników zwiedzały browar.
       - Browar powstał w tym miejscu, ponieważ znajdowało się tu źródełko, z którego wypływała woda o temperaturze 7 stopni – zaczęła Jolanta Golder – Perwejnis, główny technolog browaru.
       Sama historia elbląskiego piwa sięga początku XIII w., a złocisty trunek z elbląskiego browaru gościł na dworze cesarza Niemiec Wilhelma II Hohenzollerna.
       Podczas wycieczki smakosze mogli dowiedzieć się wielu ciekawostek zarówno o browarze, jak i o samym piwie. Elbląski zakład ma dwa własne ujęcia wody: płytkie i głębokie.
       - Głębokie ujęcia mają dosyć duży stopień zasolenia, co jest korzystne dla piwa i niezbyt korzystne dla urządzeń – śmiała się Jolanta Golder – Perwejnis.
       Duża ilość chlorków nadaje piwu delikatny, słodkawy smak. Bardzo ważna przy produkcji piwa jest twardość wody. Okazuje się, że elbląskie piwo produkowane jest z wody, którą w domu chciałby mieć chyba każdy. Woda miejska ma około 17 – 19 stopni twardości, woda do produkcji piwa – 8. Jeszcze bardziej miękka jest woda do mycia butelek, ma ona 4 stopnie.
       Podczas wycieczki elblążanie poznali także tajemnice produkcji słodu. Można było zobaczyć ogromne zbiorniki, w którym produkuje się piwo. Duże wrażenie zrobiła także linia rozlewnicza, gdzie puste butelki zmieniają się w butelki ze złocistym napojem.
       Nie każdy wie, że elbląski browar znajduje się pod kontrolą Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Wszystko dlatego, że jednym z odpadów poprodukcyjnych jest młóto, które wykorzystuje się jako paszę dla zwierząt.
       - Z jednej warki (700 hl brzeczki) wychodzi ok 14 ton młóty. A dziennie produkujemy 15 warek – informowała główna technolog browaru.
       Kiedyś browar sprzedawał młóto okolicznym rolnikom. Teraz odbiorcą są dwie duże firmy, które później odsprzedają młóto drobnym rolnikom.
       Warto wiedzieć, że elbląski browar wyróżnia się spośród zakładów swojego właściciela.
       - Wśród pięciu browarów naszej grupy tylko w Elblągu jest filtr zacierny. Cała reszta działa jeszcze na kadziach filtracyjnych – chwaliła się Jolanta Golder – Perwejnis.
       Elbląski browar produkuje kilkanaście marek piwa i radlerów. W ubiegłym roku elbląscy browarnicy wywarzyli 2,5 mln hektolitrów złocistego trunku. Każde piwo oznacza konieczność wyprodukowania osobnej brzeczki. Absolutne minimum produkcji brzeczki to 16 dni. Centralny Dział Planowania na miesiąc przed próbuje oszacować, co się będzie sprzedawać i w jakiej ilości. Na tej podstawie browary dostają zapotrzebowanie na produkcję. Ze względu na logistykę w sklepach przeważnie znajduje się piwo dwa tygodnie do miesiąca od wyprodukowania w browarze. A nie każdy wie, że...
       - Piwo świeżo wyprodukowane smak inny smak niż to pod dwóch tygodniach. A złocisty trunek wypity w poniedziałek smakuje inaczej niż ten w piątek. I jest to udowodnione naukowo – mówiła główna technolog browaru.
       Wszystko przez różną percepcję odczuwania smaków w różne dni. Wyjaśniło się też kilkanaście tajemnic, które piwosze interpretowali jako spisek browarów. Kropki na puszkach oznaczają linie produkcyjne... producentów puszek. A elbląski browar nie przestał produkować piwa EB...
       - Tylko było ono eksportowane. A w Polsce pojawiało się z importu, stąd wtedy jego stosunkowo duża cena – tłumaczyła Jolanta Golder – Perwejnis.
       Dopiero powrót produkcji EB na krajowy rynek pozwolił zmniejszyć cenę. Wyjaśniła się też tajemnica zniknięcia niektórych marek piwnych, które miały swoich fanów.
       - To jest duży browar i nie opłaca się produkować kilku tysięcy hektolitrów piwa jakiegoś rodzaju rocznie – mówiła główna technolog.
       Warto wiedzieć, że sztandarowy produkt elbląskiego browaru – Specjal - obchodzi w tym roku czterdzieste urodziny. Do produkcji został skierowany w 1976r. Elbląski browar jest jedynym producentem tego piwa.
       Następna okazja do zwiedzenia elbląskiego browaru – za rok.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama