UWAGA!

„Taka okoliczność powinna być uroczysta”. Maturzyści kończą dziś rok szkolny

 Elbląg, Dziś w elbląskich szkołach nie mogą odbywać się ani lekcje, ani uroczystości, fot Anna Dembińska
Dziś w elbląskich szkołach nie mogą odbywać się ani lekcje, ani uroczystości, fot Anna Dembińska

Maturzyści, choć nie wiedzą jeszcze, kiedy napiszą ostatnie egzaminy, jednego mogą być pewni: dziś (24 kwietnia) kończą rok szkolny. To zakończenie, ze względu na trwającą pandemię, będzie jednak miało mniej uroczysty charakter.

Póki co uczniowie i studenci nie wracają do szkół, a nauka odbywa się zdalnie. Jednak klasy maturalne nie miałyby już do czego wracać: zgodnie z harmonogramem roku szkolnego skończyli lekcje, przed nimi już „tylko” egzaminy.

- Nie będziemy mieli uroczystego zakończenia roku szkolnego - podkreśla jeden z elbląskich maturzystów. - Nasza dyrektor podzieliła to tak, że każda klasa przychodzi po świadectwa w inny dzień tygodnia, np. moja w najbliższą środę. Mamy być w maseczkach i rękawiczkach i wchodzić w odstępach co 15 min. Nie mam jednak obowiązku przychodzić po świadectwo, mogę je odebrać później, np. ze świadectwem z matury - podkreśla uczeń. - Cała sytuacja związana ze szkołą i maturą podczas pandemii jest stresującą, zwłaszcza że nie znamy terminów egzaminów. Jednak nie popadam w panikę, uczę się, robię swoje i czekam na rozwój sytuacji. Szkoda mi jednak, że kończąc dzisiaj szkołę nie będę mógł tego przeżywać razem z innymi.

To, w jaki sposób rozwiązać zakończenie roku szkolnego, jest pytaniem, które muszą zadawać sobie przede wszystkim nauczyciele i dyrektorzy placówek. Oni sami czekają jednak na zarządzenia władz. Na tę chwilę szkoły mają pozostać zamknięte dla uczniów do 26 kwietnia, więc informacje o tym, co dalej, przyniosą zapewne najbliższe dni.

- W tej chwili podpisuję już wydrukowane świadectwa. Czekają na uczniów - mówi Agnieszka Jurewicz, dyrektor II LO w Elblągu. - To, czy rozdanie świadectw odbędzie się w sposób uroczysty, zależy od decyzji ministra. Dziś stan naszej wiedzy jest taki, że 27 kwietnia wracamy do pracy stacjonarnej - podkreśla.

- Wspólne rozdanie świadectw przeprowadzimy, jeśli dowiemy się, kiedy będzie można to zrobić w bezpieczny i uroczysty sposób - mówi Agnieszka Jurewicz. Zaznacza też, że okazją, by to zrobić, mogą być egzaminy maturalne, na które uczniowie będą przecież musieli przyjść do szkół. Wtedy byłoby można wręczyć świadectwa, np. z podziałem na poszczególne klasy. Jednak dziś jeszcze nie wiadomo, kiedy i w jakiej formie matury się odbędą.

Dyrektor II LO zaznacza, że w ramach pewnej formy pożegnania z uczniami w szkole przewidziane są spotkania online z dyrekcją i wychowawcami.

- Na pewno pożegnamy się z uczniami w sposób elegancki. Byliśmy z nimi przez trzy do sześciu lat, są dla nas ważni, dlatego chcemy w jakiś sposób się z nimi spotkać - podkreśla Agnieszka Jurewicz. Zaznacza też, że gdyby z jakichś powodów ktoś pilnie potrzebował świadectwa ukończenia szkoły już teraz, to będzie miał możliwość indywidualnego odbioru dokumentu. - Administracja szkoły działa, także nauczyciele są do dyspozycji, jest możliwość odbioru świadectwa już od dzisiaj - mówi dyrektor II LO.

Podobnie sytuacja przedstawia się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej.- Póki co nie odbędzie się uroczyste zakończenie roku dla maturzystów - mówi dyrektor szkoły, Kamila Boros. - Przygotowujemy świadectwa, nie chcemy jednak rozdawać ich „krokami”, czekamy na komunikaty od władz. Domyślam się, że uczniowie raczej nie wrócą do szkoły w tym semestrze. Być może jednak uda się rozdać świadectwa maturzystów podczas zakończeniu roku wszystkich klas. Jeśli ktoś potrzebuje świadectwa już teraz, będzie mógł je oczywiście odebrać indywidualnie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności podyktowanych obecną sytuacją - dodaje dyrektor IV LO.

- Nie wiem, czy można ten dzień traktować jako zakończenie szkoły. Taka okoliczność powinna być uroczysta, radosna - mówi Mariusz Bachanek, dyrektor Zespołu Szkół Mechanicznych w Elblągu. - Samo rozdanie świadectw planujemy na tydzień po majówce, uczniowie będą indywidualnie wchodzić i je odbierać. W szkole są zamontowane pojemniki z płynem do dezynfekcji, budynek jest na tyle duży, że nie będzie problemu z zachowaniem bezpiecznych odległości przez uczniów przychodzących po dokument, dopilnują też tego pracownicy

Dyrektor uważa, że kiedy odbędą się matury, będzie też okazja do spotkania z uczniami w lepszych nastrojach. - Wtedy uczniowie wrócą przecież do szkoły. Nadal jednak szkoda tej uroczystości, bo jest ona podsumowaniem czterech lat nauki - dodaje.

Trwająca w najlepsze pandemia zmienia nasze funkcjonowanie w niemal wszystkich aspektach życia. Jednak brak tradycyjnego zakończenia roku szkolnego to niekoniecznie największe zmartwienie osób podchodzących w tym roku do matury.

- W przypadku mojej szkoły poinformowano nas, że jeśli nie chcemy lub boimy się iść do szkoły po indywidualny odbiór świadectwa, to możemy to zrobić po 16 maja - mówi maturzystka jednej z elbląskich szkół średnich. - Mi samej nie robi to żadnej różnicy, że nie mam uroczystego zakończenia roku, bo nie czuję żadnego przywiązania do mojej szkoły. Przykro mi jedynie, że nie zobaczę się z moimi znajomymi z klasy, dzięki którym udało mi się przetrwać te ostatnie lata. To, czym się naprawdę teraz martwię, to brak wiedzy o dokładnej dacie egzaminów maturalnych - podkreśla uczennica kończąca dziś szkołę.

 

Tomasz Bil

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • wróblewski musi odejść
 • Pani Dyrektor, ciekawe jak rok temu chcieliście pożegnać się godnie z maturzystami jak strajkowaliście i mieliście ich głęboko w D. .. .
 • Drodzy maturzysci, mlodziezy macie prawo glosu. Skorzystajcie z tego. Nie glosujcie na PIS - DUDA. !!! Rujnuja nam zycie. Piora mozgi. Myslcie mlodzi ludzie. !!! Co z tego ze dali 500+ jak podniesli ceny w sklepach. Porozdawali kase, a my za to placimy. Zeby kraj nie mial na maseczki dla swojego spoleczenstwa. ???!! Na testy na koronawirusa i robi ich najmniej. Mlodzi ludzie jak trafi wasza babcia w tych czasach do szpitala oni jej nie beda leczyc bo nie maja kasy. Nie zrobia testow bo dla nich straszy czlowiek jest nie potrzebny. Jest nikim. Porozmawiajce w domach z rodzicami, dziadkami. Wraca nam komuna. Wy tego nie pamietacie. Ale obostrzenia, nakazy tak to wyglada. To ze my wejsc pozegnac bliskiego nie mozemy na cmentarzu a kaczynski jak pan moze to znaczy ze on jest ponad nami a my spoleczenstwo dla niego jestesmy nikim!!! Mlodzi nie glosujcie na PIS!!!! My umrzemy ale wy z rego co oni zrobili, robia nie podniesiecie sie. Bedzie bieda. Myslcie, prosze Was. !!! Idzcie na wybory. Wymuszone po to zeby Duda wygral i zaglosujcie przeciwko nim. Nie badzcie obojetni na to co oni robia. W was jest sila. Mlodzi gora. !!!! Zaglosujcie przeciwko PiS. Myslcie. !!
 • Co ty gościu pleciesz, KOMUNA właśnie odradza się dzięki takim jak TY, więc jak doskwiera ci już zaawansowana demencja to przypominam, że sztandar wasz PZPR został już wprowadzony, i nie grozi mu POwrót !
 • Ciagle ta sama buta i zaklamanie i chamstwo. Gdyby nie PIS to byscie z glodu zdychali i zebrali. Co P O i PSL i SLD to wszystkim tak dawalo pieniadze. PRZEJZYJCIE NA OCZY. a może niech powrócą i wam śruby dokreca jak nie opozycja was wukonczy to koronawirus to zrobi.
 • I zaczela sie polityczna debata opozycji. Ktora procz krzyku i obelg nie ma nic do zaproponowania.
 • A co takiego rządu PiSu dał? Największą dziurę budżetową w historii? Rekordowo niski poziom inwestycji(18% PKB)? Zmniejszenie inwestycji w rolnictwo (do 2,5% PKB)i gospodarkę wodną? Przejedzenie wyjątkowo dobrej, kilkuletniej koniunktury na programy socjalne dla nieudaczników życiowych i dzieciorobów? Dla osób w moim wieku, którzy muszą utrzymywać ten ku..dołek rząd nie zaproponował NIC, nawet drugiego progu podatkowego nie chcą podnieść od 8 lat. Nie wspomnie już o kwocie wolnej od podatku najniższej w EU. Sprzedaliście resztki godności za 500 zł.
 • Tak zagłosujcie przeciwko PIS i zostańcie pachołkami Niemiec :-D
 • nie strasz bo się zesra** deklu, niemiecki pachołku, pewnie wołodja jest z ciebie dumny, jego wierny giermek też
 • Polecam zaznajomić się z zasadami interpunkcji. !!! :D
 • @Rozbawiony - poznasz głooopiego, po śmiechu jego
 • Tak się zastanawiam PO co to ujadanie na 500 + skoro teraz w wielu przypadkach to jedyne dochody członka Rodzin. Po utracie pracy. Co do okoliczności, oczywiście powinna być uroczysta, jak najbardziej. Ale takie bywa życie, różne. Pozdrawiam maturzystów.
Reklama