UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Takiej pracowni w Elblągu jeszcze nie było

 
Elbląg, Dr Rafał Pawłowski prezentuje nowy sprzęt
Dr Rafał Pawłowski prezentuje nowy sprzęt (fot. WS)

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu powstała nowa Pracownia Radiologii Zabiegowej. Nowoczesny sprzęt pomoże w diagnostyce i leczeniu pacjentów z tętniakami, miażdżycą i cukrzycą. Inwestycja kosztowała 4 miliony złotych, całkowity koszt jej realizacji poniósł szpital. Zobacz zdjęcia z uroczystego otwarcia pracowni.

- Inwestycję planowaliśmy już cztery lata temu, ale ciągle nie było na to pieniędzy, nie mogliśmy pozyskać żadnych funduszy zewnętrznych, w związku z tym podjęliśmy decyzję, że będzie to pracownia utworzona z naszych własnych, wypracowanych środków. Ale na to potrzebny był czas – mówi Elżbieta Gelert, dyrektor elbląskiego szpitala. - Przymierzaliśmy się do tego projektu od dawna, rozmawialiśmy z Narodowym Funduszem Zdrowia, jednocześnie obserwowaliśmy czy taka pracowania jest nam faktycznie niezbędna. Okazało się, że po pierwsze jest to pracowania potrzebna naszym pacjentom, a po drugie inwestycja jest w miarę dobrze opłacalna i, mówiąc krótko, w dość krótkim czasie powinna nam przynieść zwrot.
       Ostateczna decyzja o rozpoczęciu inwestycji zapadła w sierpniu ubiegłego roku. W ciągu kilku miesięcy udało się zrealizować plan.
       W Pracowni Radiologii Zabiegowej (endowaskularnej) przeprowadzane będą zabiegi bez tradycyjnego cięcia chirurgicznego.
       - Pracownia zajmuje się diagnostyką inwazyjną, najczęściej jest to angiografia, czyli badanie, które polega na wprowadzeniu kontrastu do naczyń krwionośnych poprzez nakłucie igłą - wyjaśnia dr Rafał Pawłowski, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej. - Metoda ta pozwala w bardzo wielu przypadkach postawić słuszną diagnozę. Stosujemy ją u pacjentów, u których inne metody diagnostyczne nie wyjaśniły do końca istoty ich choroby.
       Oprócz diagnostyki w pracowni przeprowadzane będą także zabiegi z zakresu neurologii, neurochirurgii i chirurgii naczyniowej.
       - Przez to samo nakłucie możemy wprowadzić narzędzia wewnątrznaczyniowe takie jak balony, stenty czy spirale - dodaje doktor Pawłowski. - Dokładnie w miejsce schorzenia możemy podać lek, możemy też w ten sposób udrożnić czy też zamknąć naczynia – jeśli zajdzie taka potrzeba. To się stosuje w tętniakach mózgu, w chorobach nowotworowych, kiedy odcinamy dopływ krwi do guza zmniejszając jego rozwój.
       Zabiegi wykonywane w nowej pracowni są małoinwazyjne. Gwarantują szybszy powrót chorego do pełnej sprawności, a co za tym idzie krótszy okres hospitalizacji.
       - Ten zabieg jest małoinwazyjny, polega na nakłuci u tętnicy igłą, odbywa się przy miejscowym znieczuleniu, pacjent jest cały czas świadomy, sam oddycha - tłumaczy specjalista. - Niektóre zabiegi, te bardziej rozległe, wykonuje się ze znieczuleniem ogólnym, ale mimo wszystko jest niewielka utrata krwi, niewielki uraz okołooperacyjny. Oczywiście każdy zabieg wiąże się z pewnym ryzykiem, ale tu jest ono znacznie niższe. Poza tym sama rekonwalescencja po zabiegu jest niezwykle szybka. Tak naprawdę pacjent, który ma na przykład niedokrwioną kończynę, która go boli straszliwie od lat , po zabiegu angioplastyki schodzi ze stołu i jest właściwie zdrowy, noga przestaje go boleć i może poruszać się o własnych siłach.
       Z nowego sprzętu korzystać będą pacjenci, którzy nie mogą być poddani tradycyjnym zabiegom.
       - Musimy sobie zdać sprawę z tego, że te zabiegi możemy wykonywać u pacjentów, którzy nigdy nie byli by zoperowani, z tego powodu, że po prostu nie przeżyli by operacji - podkreśla dr Rafał Pawłowski.
       Elbląska Pracownia Radiologii Zabiegowej została wyposażona w najwyższej jakości sprzęt medyczny firmy Siemens. Aparat angiograficzny pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz. Zawieszony pod sufitem może się obracać wokół stołu operacyjnego, jest łatwo sterowany. Aparat ma cechy tomografu.
       Najbliższe takie pracownie znajdują się w Gdańsku i w Olsztynie.
      
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • a limity NFZ pozwolą na korzystanie z pracowni?
 • limitu starczy pewnie do polowy roku, ale przecież prywatkę można będzie trzaskac
 • Fajnie, miło słyszeć, że szpital sam to sfinansował. Gratulacje! Nie wiem jak Wam, ale mnie miło słyszeć o takich wydarzeniach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  na szczęście nie pacjent(2012-03-09)
 • Elbląg ma problemy z pozyskaniem funduszy dla szpitali bo pazerny olsztyn wszystko zabiera na mazury. Nie dość że olsztyn zabrał dużo sprzętu z Elbląga to jeszcze ssie jak pijawka. PRECZ Z olsztynem!!!!!
 • Produkcja- czyli przerób chorych podstawą rozwoju lecznictwa? Kolejki rosną, limity maleją. .. No i istota wzrostu zachorowań: sól drogowa jako jadalna, gips z kurkumą jako pasta jajeczna, zawartość mięsa w mięsie( od 50 do 75 procent). .. i aż się prosi by sprawdzić co w lekach gra! Zabawki drogie jak nie wiem co, a jaka jest przeżywalność klienta po takiej obróbce, jeżeli doczeka kolejki. .. .. .czy ma szanse na normalne życie czy tylko dostanie legitymacje od ZUS do przechodzenia na czerwonym świetle? Może już pisać podanie do NFZ o hibernacje ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zgryżliwy(2012-03-09)
 • i "szary pacjent " nie ma szans na nia bo tylko z kasa i koneksjami mogą korzystać z niej - tak jak ze wszystkim w polskiej służbie zdrowia
 • Czyli Elbląg powoli idzie w stronę Zachodniej Europy (z. .. -letnim opóźnieniem). Trzeba się cieszyć :)
 • a może szanowni lekarze zajęli by się moją żoną z której trzy lata temu zrobiono kalekę z niedowładem kończyn dolnych wykonując operacje usunięcia tętniaka. na razie nikogo to nie interesuje a mnie już brak sił i pieniędzy. o ile będę miał odzew podam swój adres do publicznej wiadomość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  POKRZYWDZONY(2012-03-09)
 • A Wcisła wszędzie się wciska !!!
 • No to ponarzekaliśmy, a teraz tak na serio- dobrze, że jest postęp w diagnostyce i terapii. Przy tym układzie administracyjnym to i tak cud iż nas całkowicie nie rozgrabili. Są młode dobrze przygotowane kadry z poczuciem misji, efekty zabiegów to wypadkowa bardzo wielu czynników, przede wszystkim właściwej oceny stanu pacjenta. I tu podzielam radość z każdej nowej aparatury i kadry. Jak wiele starań i zabiegów potrzeba by uzyskać ten efekt to nie wielu ludzi wie. .. I sprawa nie dla każdego oczywista, starzejemy się od chwili urodzin. .. A więc udanych zabiegów, sprawności sprzętu i życzliwości ludzi.
 • w Wojewodzkim Szpitalu Zespolonym w Elblagu, . .. .no jak przyjemnie to brzmi, jak by mnie ktos polaskotal, czy nie mogloby tak zostac do dzis, komu to przeszkadzalo???. .. .. zlamany jak chamski scyzoryk
 • nowa linia produkcyjna do zarabiania kasy, kolejka do linii pewnie 9 miesięcy, tak Nas traktują w służbie ( fabryce) zdrowia.
Reklama