UWAGA!

Tartak - Jagodno Filantropem Roku 2007

Elbląg, Ryszard (ojciec) i Artur Zagalscy odbierają gratulacje od wiceprezydenta Zielińskiego
Ryszard (ojciec) i Artur Zagalscy odbierają gratulacje od wiceprezydenta Zielińskiego (fot. PS).

Koncert kwartetu smyczkowego, licytacja Kryształowego Serca Ryszarda Rynkowskiego oraz sam występ artysty - tego nie zabrakło podczas ósmej Gali organizowanej przez Fundację Elbląg. Jednak Gala, to przede wszystkim rozstrzygnięcie Konkursu o Tytuł Filantropa Roku.

Konkurs o tytuł Filantropa Roku ma już ośmioletnią tradycję. Jego rozstrzygnięcie odbywa się podczas uroczystej Gali, organizowanej przez Fundację Elbląg. Zwycięzca otrzymuje statuetkę Ferdynanda, nawiązującą do postaci elbląskiego przemysłowca-filantropa Ferdynanda Schichaua.
     Ósma edycja Konkursu przyniosła 79 nominacji przedsiębiorstw i osób prywatnych, które w minionym roku wspierały organizacje pozarządowe oraz instytucje użyteczności publicznej. Spośród nominowanych Kapituła Konkursu, pod przewodnictwem wiceprezydenta Elbląga Artura Zielińskiego, wskazała zwycięzcę. Tytuł Filantropa Roku 2007 otrzymali Ryszard i Artur Zagalscy, właściciele Tartaku - Jagodno. Wyróżnionymi w Konkursie zostali: Barbara i Edmund Szypulińscy (EDBA), Agencja Reklamowa FLUSSO oraz Leopold Skowroński (Pol-Plast).
     Tartak - Jagodno od 1990 roku zajmuje się produkcją i przetwórstwem drewna, wykonując usługi dla klientów indywidualnych i hurtowych. Od lat, finansowo, usługowo oraz rzeczowo wspiera organizacje pozarządowe oraz instytucje użyteczności publicznej z Elbląga i powiatu elbląskiego. Działalność filantropijna obejmuje sponsorowanie imprez okolicznościowych, dostarczanie materiałów do remontów budynków a także materiałów na potrzeby warsztatów terapeutycznych, użyczanie transportu i dostarczanie drewna opałowego.
     W ubiegłym roku Ryszard i Artur Zagalscy udzielili wsparcia finansowego na kwotę ok. 35 000 zł, a materialnego - na około 70 000 zł. Otrzymując tytuł Filantropa Roku, Ryszard i Artur Zagalscy stają się jednocześnie reprezentantami naszego miasta w ogólnopolskim plebiscycie „Dobroczyńca Roku”.
     Gala organizowana przez Fundację Elbląg to nie tylko rozstrzygnięcie Konkursu, ale również część artystyczna. Tym razem na scenie zaprezentował się kwartet smyczkowy z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu w składzie: Martyna Pieczko (skrzypce), Paulina Sadło (skrzypce), Aleksandra Rychlik (altówka) oraz Dominika Juszko (wiolonczela), przy akompaniamencie fortepianu Adama Piórkowskiego.
     Wieczór Gali to również występ gościa specjalnego - Ryszarda Rynkowskiego, który wraz z przyjacielem z młodych lat poprowadził także licytację „Kryształowego Serca”. Właścicielem Serca na rok, za kwotę 3 000 zł, stał się Rafał Postek (Citroen Auto-Postek).
     Przypomnijmy samą ideę Kryształowego Serca. W 2005 roku, podczas Gali Fundacji Elbląg, po raz pierwszy przyznano statuetkę Kryształowego Serca. Jej fundatorem i pomysłodawcą jest Jan Puchalski (firma Pujan), który rok wcześniej otrzymał tytuł Filantropa Roku 2003. Kryształowe Serce trafiło do rąk Ryszarda Rynkowskiego w podzięce za jego pomoc Fundacji Elbląg. Rok później Ryszard Rynkowski zaproponował licytację swej statuetki, by, jak sam powiedział, „Kryształowe Serce mogło przez rok pracować”. Wówczas licytację wygrali państwo Raszczyk (Piekarnia Raszczyk), którzy w zamian za blisko 3 600 zł stali się posiadaczami Kryształowego Serca na rok. Podczas ubiegłorocznej Gali zwrócili statuetkę, a kolejnym posiadaczem, również na rok, stał się Leopold Skowroński. Tym razem kwota z licytacji wyniosła aż 16 000 zł. Tegoroczna Gala przyniosła kolejnego opiekuna Kryształowego Serca, który, podobnie jak poprzednicy, za rok będzie musiał rozstać się ze statuetką, otrzymując w zamian jej miniaturkę.
     Cały dochód z licytacji Kryształowego Serca zasila Fundusz im. Ryszarda Rynkowskiego, finansujący stypendia dla młodych artystów z Elbląga.
     
     Filantropowi Roku 2007 gratulujemy, a w imieniu obdarowanych życzymy dalszych chęci i energii do udzielania wsparcia i pomocy potrzebującym. Powtarzając za Ryszardem Rynkowskim, „Spróbuj trochę z siebie dać tym, co mają gorszy świat”, zapraszamy na Galę w przyszłym roku.
     
     Lista nominowanych do ósmej edycji Konkursu dostępna jest na stronie www.fundacja.elblag.pl .
     
     Z laureatami tytułu Filantrop Roku 2007 rozmawia Marta Hajkowicz:
Jola Prokopowicz - Fundacja Elbląg
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ja również pracuje w firmie znanych elbląskich filantropów. Znając podejście moich szefów i Rysia (tatuśia-kawał ham. a i furjata) myślę że leczą oni swoje żale i kompleksy. Dobranoc
 • zawistny baran, a ile ty popmogłes? ile dałes? 100 zł chociaz? wielka brawa dla tych Panów bo nie każdy pomaga chcciaż ma możliwosci,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  relkdsa(2008-05-29)
 • Gratulacje Panowie Zagalscy wasza pomoc dla innych to wspanaiły gest wielkiego dobrego serca - dziękujemy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  obdarowani(2008-05-29)
 • nie bardzo wierzę w bezinteresowność
 • Wczesniej ktos z pracownikow napisal prawde o "filantropach' I nie chodzi tutaj o zjadliwość czy zawiść. Prawda w tym przypadku ma zupelnie inne oblicze.
 • często nie wierzymy w nominacje, odznaczenia, konkursy i bezinteresowność Instytucji
 • Nie chcę oceniać tych panów, bo ich nie znam. Mam nadzieję, że są naprawdę chętni pomagać innym i za to ukłon w ich stronę. Niestety prawdą jest, że takie działania są również robione pod publikę. Najwięksi złodzieje i gangsterzy są wstanie rozdawać duże pieniądze, jeżeli inni to widzą, i są z tego jakieś korzyści osobiste, jednocześnie okradają innych na większą skalę. Pytanie czy pomogą innym, gdy nikt nie widzi. Myślę, że takich też jest wielu. Gratulacje
 • nie ma obiektywnych konkursów
 • Do relkdsa : znasz historię jak to państwowe przedsiębiorstwo zbankrutowało i powstała prywatna inicjhatywa ? Nie ? To przestań pieprzyć
 • DO bobik BRAWO !!! Pojąć nie mogę, że inni tego nie rozumieją ! A kapituła. .. .. i mieszkańcy. .. .? Dlaczego są cicho ?
 • N, cóż filantropem pan Z. jest. .. .. , ale jako pracodawca to kawał. .. .. nie rejestruje pracowników, przed kontrolą ma''cynk'', ludzi traktuje jak śmieci. .. .ot i cała prawda. ..
 • oczywiscie większsość opini to krytykanctwo nie wiem czy to domena Elblaga czy taka nasza cecha narodowa, ludzie coś robią a wy juz sie doszukujecie i krytykujecie. Sami coś zróbcie żeby dzialać i pomagać nie trzeba worka pieniędzy, co wy zrobiliście???
Reklama