UWAGA!

Terytorialisi złożą przysięgę i rozpoczną trzyletnie szkolenie

 Elbląg, Terytorialisi złożą przysięgę i rozpoczną trzyletnie szkolenie
fot. nadesłana

Już w najbliższą niedzielę, 21 lipca słowa przysięgi wypowie 90 żołnierzy, którzy przez 16 dni szkolili się w 43. Batalionie Lekkiej Piechoty w Braniewie.

Przysięga odbędzie się 21 lipca na placu apelowym 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej przy ul. Sikorskiego 41. Początek uroczystości o godz. 10. Ślubowanie na sztandar to szczególny dzień w życiu każdego żołnierza. To jedno z najbardziej doniosłych wydarzeń. Jest zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, podczas którego żołnierze odbyli m.in. zajęcia z obsługi broni, strzelania, taktyki (marsz w terenie, zachowanie w przypadku ataku, bytowanie, elementy survivalu i wiele innych), a także uczyli się udzielania pomocy medycznej.
       Teraz przed nimi szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu, który spędzą na intensywnych ćwiczeniach „w polu”, jak i szkoląc się w teorii w macierzystych jednostkach. W tym czasie żołnierze poznają nowe wiadomości, utrwalają to, co poznali na szkoleniu podstawowym, ale przede wszystkim zgrywają się w ramach swoich plutonów i sekcji. Będą także wyjeżdżać na poligon. W sumie żołnierze przez trzy lata spędzą w mundurze ponad cztery miesiące.
      
       Krótko o WOT
       Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
       Formacja jest obecnie w jednym z najbardziej dynamicznych okresów tworzenia. Szkolenia ochotników prowadzi już trzynaście brygad OT. Założone tempo budowy formacji zapewnia utrzymanie właściwego balansu pomiędzy jakością, a ilością jak również uwzględnia wnioski po pierwszym roku funkcjonowania, m.in. aspektów demograficznych.
       Obecnie w WOT służbę pełni 20 500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników oraz 3100 żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.
      
Wojciech Andrearczyk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama