UWAGA!

To barwy, które nas łączą

 
Elbląg, Długa, biało - czerwona flaga została zawieszona na Bramie Targowej
Długa, biało - czerwona flaga została zawieszona na Bramie Targowej (fot. Anna Dembińska)

Na terenie całego miasta można dostrzec biało-czerwone barwy. Flagi powiewają na ulicach miasta, a także na pojazdach komunikacji miejskiej, w oknach czy na balkonach. Nie zabrakło tradycyjnego już przemarszu z 50-metrową flagą. Zobacz, jak w Elblągu świętowano Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 Pochód rozpoczął się pod Ratuszem Staromiejskim i przeszedł ul. Stary Rynek pod Bramę Targową, na której zawieszono flagę.
       - Godło państwowe, hymn i przywołane dziś barwy narodowe to najważniejsze symbole Polaków, związane z tradycją naszych dziejów. Przez wieki reprezentowały one naród oraz państwo polskie i wciąż silnie przemawiają do uczuć patriotycznych i obywatelskich, przyczyniają się do umocnienia więzi społecznych i pobudzają do działania w imię wspólnej sprawy – mówił Witold Wróblewski, prezydent miasta. - Obchodzone dziś Święto Flagi można sprowadzić do symboliki dwóch kawałków płótna, połączonych ze sobą w barwy narodowe. Dla nas, tu zebranych, są to symbole niosące treści i wartości największe: my Polska, my Polacy.
       Włodarz miasta dodał również, że jest to także "oznaka wolnego, niepodległego państwa".
       - Reprezentują imię Polski na zewnątrz, łącząc Polaków w kraju i za granicą. Otaczać je powinniśmy należytym szacunkiem, co nie wyklucza radosnego ich prezentowania – przypominał prezydent. - Obchodzone w całym kraju Święto Flagi ma również dla nas, elblążan, lokalne znaczenie. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku technikum przy Zespole Szkół Ekonomicznych nadano imię Flagi Polskiej. To druga szkoła w kraju nosząca to zaszczytne imię. Możemy być również dumni z tego, że Elbląg jest miejscem, gdzie przechowywana i prezentowana jest flaga z przedwojennego konsulatu w Stavanger.
       Trafiła tutaj w 2016 r. i została poddana konserwacji, uroczyście odsłonięto ją w zeszłym roku.
       - Odnowiona flaga eksponowana jest w Ratuszu Staromiejskim i ma przypominać o szacunku, jakim darzone są barwy narodowe oraz partnerskiej współpracy Elbląga z miastem Stavanger – uzupełnił Witold Wróblewski.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama