UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

To był fenomen w skali światowej

 
Elbląg, To był fenomen w skali światowej
fot. Anna Dembińska

Dziś (27 września) w Elblągu - podobnie, jak w całym kraju - odbyły się obchody 80. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Struktur, które były fenomenem w skali światowej. Dlaczego jeszcze warto o nim pamiętać? - Bo w tej pamięci mieści się wszystko - i wiara, i tradycja, i tożsamość, a także te wartości, które przez wieki prowadziły naród polski - mówił wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski.

"Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia" - to fragment przysięgi, jaką 80 lat temu składali żołnierze Armii Krajowej, zbrojnego ramienia Polskiego Państwa Podziemnego.

- W końcu września, w oblężonej Warszawie przystąpiono do tworzenia konspiracyjnej organizacji wojskowo-cywilnej Służba Zwycięstwu Polski - przypomniał podczas dzisiejszych uroczystości w Elblągu wiceprezydent miasta Edward Pietrulewicz. - Za datę jej powstania przyjmujemy 27 września, stąd też tego dnia obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.(...) Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali europejskiej, a nawet światowej z uwagi na rozbudowane struktury, które objęły całe terytorium II RP - podkreślił wiceprezydent Elbląga.

O tym, dlaczego my powinniśmy pamiętać o Polskim Państwie Podziemnym, mówił z kolei wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski:

- Bo w tej pamięci mieści się wszystko - i wiara, i tradycja, i tożsamość, a także te wartości, które przez wieki prowadziły naród polski. Dzięki tym wartościom i temu, że była prowadzona walka o niepodległość, w różnych okresach historycznych, my tu jesteśmy - wskazywał. - Przekażemy te wartości młodemu pokoleniu i oni, młodzi, będą je kontynuować.

Pod Pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej, Polskiego Państwa Podziemnego złożono wieńce i kwiaty, wybrzmiał Apel Pamięci: - Chwała bohaterom.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • A senatorka nie widać pani w klapkach tez?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Kat_Na_Idiotów(2019-09-27)
 • Cześć i chwała bohaterom. Cześć waszej pamięci Żołnierze AK, żołnierze wyklęci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  7
  Kilimandżaro (2019-09-27)
 • RobertKoliński Uprzejmie przypominam niedoukom, w tym politycznym propagandystom i historycznym manipulantom, że o ile Armia Krajowa rzeczywiście była częścią Polskiego Państwa Podziemnego, to żadni "bandyci przeklęci" do tej kategorii bynajmniej nie należeli, iż byli oni RENEGATAMI, którzy od władz londyńskich i PPP się kategorycznie odcięli. Ba, AK-owców często zmordowali i donosili na nich Gestapo, jak próbowali zrobić dwukrotnie z Ireną Sendlerową. Tzw. NSZ-ONR była wyłącznie bojówką partyjną, reakcyjną i faszyzującą (zresztą bez praktycznie żadnych, a na pewno znaczniejszych, dokonań na polach bitewnych 2WŚ), co potwierdzają dokumenty i oświadczenia zarówno władz londyńskich, jak i samych prawackich, brunatnych separatystów, publikowane w ich brunatnych gadzinówkach. Jak ktoś bardzo ciekawy, to oczywiście służę cytatami. A tymczasem dla dociekliwych - konkurs. Na zdjęciu zamieszczam schemat Polskiego Państwa Podziemnego, kolportowany na ulotce informacyjnej sporządzonej w Londynie przez Rząd Polski na Uchodźstwie, z początku roku 1944.Zadanie: Znajdź tam Narodowe Siły Zbrojne. Hashtagi: #historia,#KolaboranciToNIEpatrioci,#ONRtoZbiorZer
 • RobertKoliński Szacowna Redakcjo, można posta?:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  13
  RobertKoliński(2019-09-27)
 • RobertKoliński w takim dniu schowaj swoje wypociny komunisto
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  10
  jaśśśśśśśśśś(2019-09-27)
 • RobertKoliński W rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, poprzedniczki Armii Krajowej, kilka słów od jednego z jej twórców - Henryka Józewskiego, komendanta okręgu warszawskiego SZP i byłego działacza PPS: "Gdy myślę o czasach okupacji, nie wszystko ogranicza się do spraw budujących. Były zjawiska dość wątpliwej wartości, a nawet odrażające. Były to jednak pozycje marginesowe, które nie mogły wpływać na istotę tego, co działo się i było powszechne. Takim najbardziej odrażającym zjawiskiem były wypadki zabójstw Polaków walczących z niemiecką przemocą. Zabójstwa dokonywane rękami polskimi. Takie wypadki się zdarzały. Mam na myśli wyczyny ONR. Dnia jednego zawiadomiła mnie Komenda Główna AK, że został wydany na mnie wyrok śmierci i muszę się pilnować". A na zdjęciu Henryk Józewski (po prawej) w towarzystwie wiceprzewodniczącego PPS Jana Kwapińskiego. Hashtagi: #historia,#takbylo,#ONRtoZbiorZer,#kolaboranci
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  18
  RobertKoliński(2019-09-27)
 • RobertKoliński Przywódca SZP, generał Michał Karaszewicz-Tokarzewski (na zdj. po lewej), wprost przyznawał się do swoich socjalistycznych poglądów, sam zresztą wcześniej był członkiem PPS. Zaraz po utworzeniu SZP zadeklarował w rozmowie z Kazimierzem Pużakiem, swoim wieloletnim przyjacielem, że podziemna organizacja będzie się w swojej pracy kierować wytycznymi ideowymi przedstawionymi przez PPS i ludowców. Sympatykiem PPS-u był Stefan Grot-Rowecki, zastępca dowódcy SZP. "Przyszła Polska musi być czerwona, chłopsko-robotnicza. Jeśli tak miałoby być, jak było - to niech to szlag trafi!" - deklarował jesienią 1939 roku. Jego bliskim przyjacielem był inny z liderów PPS-u, cytowany wyżej Zaremba. "Moimi wrogami, jak zawsze, byli endecy, zwłaszcza ONR" - dodawał w swych wspomnieniach z roku 1939 Henryk Józewski (na zdj. , po prawej), też były PPS-owiec, który w Służbie Zwycięstwu Polski objął funkcję dowódcy okręgu warszawskiego. Przypomnijmy jeszcze może słowa Stefana Korbońskiego, który brał wówczas udział w tworzeniu Polskiego Państwa Podziemnego z ramienia Stronnictwa Ludowego: "Organizacje (nacjonalistyczne) propagują ideologię oenerowską, tj. ustroju wzorującego się na faszyzmie włoskim i nie tylko antykomunistycznego, ale także przeciwnego partiom demokratycznym, poza tym skrajnie nacjonalistycznego i antysemickiego". (. .. ) Hashtagi: #antyfaszyzm,#historia,#takbylo,#stopIPN
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  17
  RobertKoliński(2019-09-27)
 • RobertKoliński (. .. ) Dodajmy teraz do tej listy twórców polskiego podziemia choćby Mieczysława Niedziałkowskiego, redaktora socjalistycznej gazety "Robotnik", dodajmy, że wszyscy oni wspólnie deklarowali zamiar budowy "Polski Ludowej", dodajmy że wedle Stefana Roweckiego w początkach konspiracji "PPS ogrywał dominującą rolę polityczną i społeczną, a bezstronnie należy przyznać, że był promotorem wszelkiej myśli politycznej w Kraju", a być może przestaniemy się dziwić propagandowym kombinacjom fanatyków skrajnej prawicy. Oczywiście i niektórzy z narodowców wzięli udział w budowie konspiracji. Lecz warto pamiętać też, że, jak pisał Jerzy Lerski, późniejszy sekretarz premiera rządu na uchodźstwie, bywało, że "w swym nacjonalistycznym fanatyzmie i rasistowskiej podejrzliwości wyraźnie nie pasowali do społeczno-demokratycznych założeń ideowych, na których bazowało dowództwo i trzon Armii Krajowej". Odcinanie się skrajnej prawicy od prawdziwego dziedzictwa Polski Podziemnej dziwić więc raczej nie powinno. O wiele bardziej powinno dziwić, gdy środowiska te na dziedzictwo Polski Podziemnej się powołują. Hashtagi: #antyfaszyzm,#historia,#takbylo,#stopIPN
 • RobertKoliński Towarzyszu narodowy katoliku, przypominam wam, że ze swojej miłości bliźniego tak tu obficie wylewanej będziecie się przed swoim bogiem za czas jakiś tłumaczyć - żebyście się potem nie zdziwili:) Hashtagi: #PrawdaWasWyzwoli
 • @RobertKoliński - ja pier papier, mam dobrego lekarza może załatwić ci leczenie na zakładzie. .. .
 • @007 - socjalizm nie boli dopiero zaczyna jak juz jest końcówka to tak jak AIDS
 • Komunista zależało na tym , aby naszych bohaterów szkalować. Dziś ich potomkowie szkalują naszych bohaterów- żołnierzy wyklętych. Najważniejsze, że na nic te plucie. Armio wyklęta naród polski o was pamięta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15
  7
  Bóg, honor i ojczyzna (2019-09-27)
Reklama