
8 maja Elbląg upamiętnił 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uroczystości odbyły się przy grobach aliantów na cmentarzu przy ul. Agrykola. - Od lutego 2022 roku w związku z brutalną i haniebną agresją Rosji na Ukrainę uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie to w dalszym ciągu aktualna potrzeba - mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga. Zobacz zdjęcia.
II wojna światowa, jak podkreślił Janusz Nowak, był to największy i najkrwawszy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Zginęło w nim kilkadziesiąt milionów ludzi. - Dla nas II wojna światowa oznaczała rosyjską i niemiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, zbrodnię katyńską z wymordowaniem ponad 2 tys. polskich oficerów i ogromne straty materialne – mówił wiceprezydent Elbląga.
Zaznaczył, że trauma II wojny światowej byłą podstawą tworzenia nowego porządku w Europie, aby podobny konflikt się nie powtórzył.
- Ten porządek jeszcze niedawno wydawał się nam czymś oczywistym. Jednak dziś mierzymy się z największym konfliktem zbrojnym od czasu zakończenia II wojny światowej. Agresorem jest Rosja, stały członek Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, który razem z innymi mocarstwami miał odpowiadać za utrzymanie pokoju na świecie. Od lutego 2022 roku w związku z brutalną i haniebną agresją Rosji na Ukrainę uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie to w dalszym ciągu aktualna potrzeba. Wolny świat musi się przeciwstawić agresorowi, który realizując swoją imperialną politykę łamie wszelkie zasady prawa międzynarodowego - mówił Janusz Nowak.
Jak zaznaczył Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, zakończenie II wojny światowej było słodko-gorzkim zwycięstwem. - W wyniku ustaleń konferencji jałtańskiej kraje Europy środkowej i wschodniej po II wojnie światowej znalazły się pod sowiecką strefą wpływów. Dla Polski było to kolejne pół wieku zmagań o wolną ojczyznę. Mając w pamięci wszelkie trudy z jakimi Polacy dochodzili do niepodległości oddajemy hołd wszystkim bohaterom, którzy podczas II wojny światowej przelali swoją krew w imię ojczyzny, ginęli w obozach i więzieniach. Chylimy głowy oddając cześć polskim żołnierzom walczącym na wszystkich frontach II wojny światowej w imieniu wolnej Polski. Dzisiaj musimy pamiętać, że wolność, którą uzyskaliśmy nie jest dana nam raz na zawsze – mówił Antoni Czyżyk
Podczas uroczystości odegrano hymn państwowy Rzeczpospolitej Polskiej, odczytano apel pamięci, pamięć bohaterów i ofiar cywilnych II wojny światowej uczczono też salwą honorową. Przy grobach aliantów złożono kwiaty.